dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - polojasno
16°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Šéf Karlín Group: Založení společného podniku s dopravním podnikem nic nebrání
Ilustrační foto: archiv DPP

Šéf Karlín Group: Založení společného podniku s dopravním podnikem nic nebrání

Společný podnik k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí, který připravuje pražský dopravní podnik (DPP), je podle právního názoru společnosti Karlín Group de facto uzavřen, protože byl odsouhlasen orgány podniku a radou města. ČTK to sdělil Serge Borenstein, šéf Karlín Group, která v oblasti vlastní pozemky a se kterou DPP plánuje spolupracovat. V poslední době se objevily informace o analýze, která společný podnik zpochybňuje, podle Borensteina je výsledkem politických bojů.

Většinu pozemků v okolí stanice vlastní DPP, případně hlavní město, část potom Karlín Group. To je podle vedení podniku hlavním důvodem plánu spolupráce s developerskou skupinou, která již část parcel vlastní a která by zajistila výstavbu. Smlouva ke společnému podniku zatím podepsána nebyla.

Developerská skupina CPI Group, která v oblasti také vlastní parcely, plán napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na prodej pozemků podle něj měla být vypsána soutěž. Úřad námitku společnosti i následný rozklad zamítl.

„Podle názoru našich právníků by se neuzavřením společného podniku představenstvo DPP po všech absolvovaných krocích a souhlasech vystavilo zodpovědnosti za škody, které by tím DPP vznikly, protože by nejednalo s péčí řádného hospodáře," uvedl Borenstein.

Dodal, že prostým prodejem pozemků by se samospráva vzdala kontroly nad tím, co na nich bude. „Ostatně osud pozemků v jižní části rozvojového území Bubny-Zátory, které leží ladem už desítky let, jsou toho poměrně jasným důkazem," uvedl.

Prodej pozemků skupině CPI má podporovat analýza společnosti E&Y, kterou měl podle informací v médiích iniciovat nový finanční ředitel DPP Matej Augustin bez schválení představenstvem DPP. Augustina do představenstva nominoval klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), který návrh společného podniku kritizoval.

Koaliční Piráti a Praha Sobě původně nominaci odmítali, například primátor Zdeněk Hřib uvedl, že Augustin podle slovenských médií dovedl slovenskou firmu Cargo Slovakia do ztráty 127 milionů eur (3,24 miliardy korun) a firmě hrozil krach. Nakonec však Augustin zvolen byl.

Spory se podle Borensteina projevily právě vznikem nového posudku, i když již dříve vznikly ekonomické i právní analýzy, které podnik podporovaly. „Domníváme se, že posudek vzniknul na základě tlaku CPI, která neuspěla se svými podáními u ÚOHS, a z důvodu bojů různých politických skupin o ovládnutí DPP," uvedl.

Upozornil také na to, že posudek vypracovala společnost, která se loni stala auditorem skupiny CPI, i když na trhu auditorských firem působí další velké společnosti. Podle informací DPP vedení města ani samotný podnik o zpracování analýzy nevěděly, i když je firma měla informovat.

V případě, že podnik dohodu uzavře, by se podobný model spolupráce měl podle dřívějších vyjádření vedení DPP využít i při rozvoji jiných stanic metra. Šéf podniku Petr Witowski dříve řekl, by mohl vzniknout například pro stanici Roztyly a její okolí.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává skoro 11 000 lidí. Praha dotuje DPP více než 13 miliardami korun ročně.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

22. října 2020 ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Další články
Nahoru