dnes
Úterý - oblacno
16°C
zítra
Středa - jasno
23°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Šéf Karlín Group: Založení společného podniku s dopravním podnikem nic nebrání
Ilustrační foto: archiv DPP

Šéf Karlín Group: Založení společného podniku s dopravním podnikem nic nebrání

Společný podnik k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí, který připravuje pražský dopravní podnik (DPP), je podle právního názoru společnosti Karlín Group de facto uzavřen, protože byl odsouhlasen orgány podniku a radou města. ČTK to sdělil Serge Borenstein, šéf Karlín Group, která v oblasti vlastní pozemky a se kterou DPP plánuje spolupracovat. V poslední době se objevily informace o analýze, která společný podnik zpochybňuje, podle Borensteina je výsledkem politických bojů.

Většinu pozemků v okolí stanice vlastní DPP, případně hlavní město, část potom Karlín Group. To je podle vedení podniku hlavním důvodem plánu spolupráce s developerskou skupinou, která již část parcel vlastní a která by zajistila výstavbu. Smlouva ke společnému podniku zatím podepsána nebyla.

Developerská skupina CPI Group, která v oblasti také vlastní parcely, plán napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na prodej pozemků podle něj měla být vypsána soutěž. Úřad námitku společnosti i následný rozklad zamítl.

„Podle názoru našich právníků by se neuzavřením společného podniku představenstvo DPP po všech absolvovaných krocích a souhlasech vystavilo zodpovědnosti za škody, které by tím DPP vznikly, protože by nejednalo s péčí řádného hospodáře," uvedl Borenstein.

Dodal, že prostým prodejem pozemků by se samospráva vzdala kontroly nad tím, co na nich bude. „Ostatně osud pozemků v jižní části rozvojového území Bubny-Zátory, které leží ladem už desítky let, jsou toho poměrně jasným důkazem," uvedl.

Prodej pozemků skupině CPI má podporovat analýza společnosti E&Y, kterou měl podle informací v médiích iniciovat nový finanční ředitel DPP Matej Augustin bez schválení představenstvem DPP. Augustina do představenstva nominoval klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), který návrh společného podniku kritizoval.

Koaliční Piráti a Praha Sobě původně nominaci odmítali, například primátor Zdeněk Hřib uvedl, že Augustin podle slovenských médií dovedl slovenskou firmu Cargo Slovakia do ztráty 127 milionů eur (3,24 miliardy korun) a firmě hrozil krach. Nakonec však Augustin zvolen byl.

Spory se podle Borensteina projevily právě vznikem nového posudku, i když již dříve vznikly ekonomické i právní analýzy, které podnik podporovaly. „Domníváme se, že posudek vzniknul na základě tlaku CPI, která neuspěla se svými podáními u ÚOHS, a z důvodu bojů různých politických skupin o ovládnutí DPP," uvedl.

Upozornil také na to, že posudek vypracovala společnost, která se loni stala auditorem skupiny CPI, i když na trhu auditorských firem působí další velké společnosti. Podle informací DPP vedení města ani samotný podnik o zpracování analýzy nevěděly, i když je firma měla informovat.

V případě, že podnik dohodu uzavře, by se podobný model spolupráce měl podle dřívějších vyjádření vedení DPP využít i při rozvoji jiných stanic metra. Šéf podniku Petr Witowski dříve řekl, by mohl vzniknout například pro stanici Roztyly a její okolí.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává skoro 11 000 lidí. Praha dotuje DPP více než 13 miliardami korun ročně.


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru