Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Sedmdesát nových městských autobusů objednal pražský dopravní podnik
Takto budou vypadat autobusy ve standardní délce 12 metrů. Zdroj vizualizace: IVECO BUS

Sedmdesát nových městských autobusů objednal pražský dopravní podnik

Pražský dopravní podnik (DPP) objednal 70 nových městských dieselových autobusů Iveco Streetway. Z toho jich bude 26 kloubových osmnáctimetrových a 44 standardních dvanáctimetrových vozů. Doplňují loňskou objednávku na 21 autobusů Iveco. Informovala o tom mluvčí podniku Aneta Řehková. Celkem 91 vozidel bude sloužit k nezbytné obnově vozového parku autobusů DPP. Na dodávku DPP v těchto dnech uzavřel takzvané prováděcí smlouvy. Nové autobusy si podnik bude přebírat postupně.  

Nákup nových autobusů DPP realizuje v rámci uzavřené rámcové smlouvy, která mu umožňuje do února 2027 pořídit celkem až 253 dieselových vozidel: 100 kusů typu Standard, 10 vozů typu Standard+ a až 143 kloubových autobusů.

Dodavatele DPP vysoutěžil loni v únoru ve třech veřejných zakázkách dle jednotlivých typů vozidel. První autobusy Iveco si DPP objednal už loni v červenci, a to šest vozidel Iveco Crossway LE určených pro linku Airport Express a 15 kloubových Iveco Streetway. Tato vozidla by měla do Prahy dorazit postupně v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku.

„Dodání všech 26 kloubových autobusů z nynější objednávky by mělo proběhnout nejpozději do konce letošního října, všech 44 standardních dvanáctimetrových autobusů by si DPP měl převzít pak o měsíc později, do konce listopadu,“ popsala Řehková.

Nová vozidla podle ní postupně nahradí zbývající autobusy s emisní normou EURO IV vyrobené v roce 2008, ale také nejstarší vozidla s emisní normou EURO V vyrobené v roce 2009, které jsou na hraně životnosti i Standardů kvality PID.

„Nové autobusy nekupujeme z nějakého rozmaru, ale kvůli nezbytné obnově vozového parku. Je potřebné si uvědomit, že autobusům vyrobeným v roce 2008, které máme ve vozovém parku a stále provozujeme, bude letos 15 let, což je maximální stáří vozidel, které připouští Standardy kvality PID. Tato vozidla vyměníme za nová mezi prvními. Díky tomu budeme moct vyřadit z našeho vozového parku i z pravidelného provozu autobusy s nejnižší emisní normou EURO IV. V provozu nám s touto normou zůstanou pouze dvě specifická vozidla pro přepravu většího počtu invalidních vozíků, které nasazujeme na linku H1. Ze starších autobusů dále již jen v omezeném rozsahu vypravujeme šest autobusů v rámci takzvaného retroprovozu,“ uvedl Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provoz Autobusy DPP.

Část nahrazovaných vozidel si DPP ponechá zhruba do letošního září kvůli zajištění plánované náhradní autobusové dopravy za tramvaje během jarních a letních měsíců. Po odstavení vozidel z provozu DPP část z nich využije na náhradní díly, respektive je nabídne k odprodeji.

DPP kromě nákupu nových běžných autobusů testuje rovněž elektrobusy nebo vozy poháněné vodíkem. Loni v lednu zahájil provoz prvního elektrobusu Škoda E'City 36 BB, který vyjel ze zastávky Želivského na lince 213. Zprovozněn byl také nový trolejbus z Palmovky do Miškovic a elektrifikace čeká také linku 119 z Veleslavína na Letiště Václava Havla v Ruzyni.


Autor: Karel Netolický

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru