Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sedm tun hliníkových kávových kapslí vytřídili Pražané od začátku loňského roku
Poloautomatická linka na třídění kovových obalů. Foto: se souhlasem Pražské služby

Sedm tun hliníkových kávových kapslí vytřídili Pražané od začátku loňského roku

Pražané mohou od loňského roku vyhazovat použité hliníkové kávové kapsle do šedých kontejnerů na kovové obaly. Těch se v ulicích metropole aktuálně nachází 1745. Loni Pražané do nádob na kovové obaly vyhodili 4,7 tuny hliníkových kapslí, letos v nich skončilo zatím 2,3 tuny. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí svozové společnosti Pražské služby Radim Mana. 

Obsah šedých nádob putuje do pražských Vysočan, kde se železný a neželezný kovový odpad finálně třídí a balíkuje pro odběratele. O většinu prací se stará poloautomatická linka. Ta díky vířivým proudům umí roztřídit různé druhy kovů.

Hliníkové kávové kapsle se však separují ručně, protože si je následně přebírá společnost Nespresso k dalšímu využití. „Tento projekt je ukázkou spolupráce hlavního města Prahy, svozových společností a soukromého sektoru,“ uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). 

„Jediný způsob, jak podpořit cirkulární ekonomiku, je zajistit, že každý konec bude také novým začátkem. Je však důležité použité kapsle získat od našich zákazníků zpět k recyklaci,“ uvedla marketingová manažerka firmy Nespresso Andrea Petrová. 

Kovové obaly sahají po rekordu 

Podle statistik Pražských služeb tvoří kapsle jen pár procent objemu separovaného kovového odpadu. To je dáno jejich velikostí. Dominují plechovky. Ty jsou mezi producenty nápojů i spotřebiteli stále populárnější. To dokazují i konkrétní čísla.

Od letošního ledna do dubna bylo svezeno 264 tun kovových obalů, loni ve stejném období 255 tun. „Hliník je nekonečně recyklovatelný a výrobou recyklovaného hliníku se v porovnání s výrobou nového ušetří 95 procent energie, takže je pro cirkulární ekonomiku velmi vhodný,“ doplnil mluvčí Pražských služeb Radim Mana.


Autor: Jan Puci

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Dnes v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru