Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sedm speciálních batohů se zdravotnickým vybavením darovala Praha policistům
Výbava zdravotnického batohu. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Sedm speciálních batohů se zdravotnickým vybavením darovala Praha policistům

Představitelé hlavního města v úterý oficiálně předali dar zástupcům Policie ČR. Jedná se o sedm batohů se speciálními zdravotnickými prostředky, které policisté mohou využít například k zástavě masivního krvácení, zprůchodnění dýchacích cest, či k poskytnutí první pomoci při popálení nebo podchlazení. Hodnota daru, který pražským policistům schválili radní Prahy, je bezmála 300 tisíc korun. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.   

„Dar předáváme po konzultaci s ředitelem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a v kontextu s tragickou prosincovou událostí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která si vyžádala 14 obětí a 25 zraněných. V budově jako první zasahovaly speciální pořádkové jednotky policie, které všem poskytly první pomoc a základní ošetření. Poté všechny, kteří to potřebovali, dál předávaly k další péči záchranářům,“ řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví. 

„Málokdo si uvědomuje, že v takových výjimečných případech není z bezpečnostních důvodů umožněn vstup do objektu nikomu dalšímu, a to ani posádkám záchranářů, dokud nedojde k eliminaci všech rizik. A tak policisté jsou právě v takových případech těmi, kteří se jako první postarají o zraněné,“ dodala.  

Policisté při prosincovém zásahu spotřebovali ze své výbavy zejména zdravotnický materiál a ochranné pomůcky. Hlavní město chce nyní vybavení Policie ČR doplnit a také rozšířit o další specifický zdravotnický materiál, který může být v budoucnu při případném obdobném zásahu s vysokým počtem raněných a zasažených osob velmi potřebný.

„S kolegy z Policie České republiky i Hasičského záchranného sboru již od dob vzniku podobných situací v Evropě pravidelně nacvičujeme postupy pro mimořádné události, kdy v pro nás nebezpečné zóně provádějí prvotní třídění pacientů a základní život zachraňující úkony, jako je zástava masivního krvácení či zprůchodnění dýchacích cest. Následně předávají již pacienty do naší péče v bezpečné zóně,“ uvedl Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.  

„Díky spolupráci se záchrannou službou jsou naši policisté patřičně proškoleni, aby si dokázali poradit při poskytování pomoci pacientům nejen při takovýchto mimořádných událostech, ale například také jako takzvaní first respondeři u náhlých zástav oběhu. Naše hlídky v terénu bývají na místě po vyslání operačním důstojníkem často jako první a provádějí resuscitaci pacientů do příjezdu záchranné služby,“ sdělil ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Petr Matějček.

 


Autor: Jan Puci

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru