dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Sedm penisů i nočník s prezidentem Zemanem pomohou nevidomým
Na dnu porcelánového nočníku Všechno špatné musí pryč je vlepena fotografie prezidenta a jeho tiskového mluvčího. Foto: www.muzeumnocniku.cz

Sedm penisů i nočník s prezidentem Zemanem pomohou nevidomým

Do akce Nočníky pro Mathildu se zapojilo 30 osobností z oblasti kultury a veřejného života a svým osobitým projevem výtvarně upravily bílé porcelánové nočníky. Ve čtvrtek 5. listopadu budou od 18 hodin v Malostranské besedě všechna díla vydražena ve prospěch Nadačního fondu Mathilda, který pomáhá lidem se zrakovým postižením, nevidomým a věnuje se výcviku slepeckých psů. 

Patronka fondu, hraběnka Mathilda Nostitzová, bude osobně na dražbě přítomna. Kolekce je až do dražby vystavena v  Muzeu historických nočníků a toalet ve Vyšehradské ulici v Praze 2. Jednotlivé výtvory budou mít vyvolávací cenu pět tisíc korun.

kupcikova-nocnik-nahled

Nočník výtvarnice Aleny Kupčíkové

Jaké nočníky se budou dražit? Výtvarnice Alena Kupčíková vyrobila smalt „Dívají se“ na historickém plechovém nočníku, módní návrhářka Blanka Matragi použila na „Nočník pro nevěstu“ autorskou ruční krajku a výšivku, někdo použil barvy akrylové nebo na sklo a porcelán, například sochař Pavel Opočenský („Sedm penisů“), jazzový trumpetista a výtvarník Laco Deczi („Sürdúwa“), spisovatel a výtvarník Jiří Slíva, („Půlený nočník“), architekt Vlado Milunič („Tančící nočník“), fotograf Jadran Šetlík a kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší.

opocensky-nocnik-nahled

Sedm penisů sochaře Pavla Opočenského

Zpěvačka a fotografka Eva Pilarová se rozhodla pro speciální technologii aplikace autorských fotek. Svojí tvorbou i popularitou pomohly akci další významné mediálně známé osobnosti. Režisér Jiří Menzel („Všechno špatné musí pryč – pravidelná stolice je základem zdraví“) umístil na dno nočníku podobiznu prezidenta Zemana, herec a politik Tomáš Töpfer dal do svého výtvoru svou podobiznu.

Někdo přizval ke společnému dílu své děti, například frontman skupiny Olympic Petr Janda, výtvarnice a politička Eliška Kaplicky, modelka a podnikatelka Agáta Prachařová, kaskadér a režisér Petr Jákl, herečka a moderátorka Tereza Kostková.

chylkova-nocnik-nahled

Nočník herečky Ivany Chýlkové

Herečka Dana Batulková pracovala s dcerou, dnes již také herečkou Marianou Prachařovou. Celý soubor mimořádných originálních předmětů je také dílem operní pěvkyně Andrey Kalivodové, herečky Andrey Krestešové, zpěváka Ládi Kerndla (vtipné karikatury s příběhem) a jeho ženy Milady Kerndlové („Posezení na Hawaji“), cukrářky Markéty Krajčovičové, herce Viktora Preisse (obdivuhodné nasazení pro věc – nočník po namalování omylem rozbil, následně vlastnoručně slepil a odrátoval), zpěvačky Báry Basikové (s krajkou), podnikatele a politika Stanislava Bernarda, zpěvačky a moderátorky Lindy Finkové (koláž z kovových klíčů, prý i od bytů bývalých milenců), spisovatele a podnikatele Michala Horáčka a herečky Ivany Chýlkové („Enjoy“).

milunic-nocnik-nahled

Nočník architekta Vlado Miluniče

Poslední dva nočníky jsou díly partnera akce Barrandov Studio a.s., jehož autorem je ředitel společnosti Petr Tichý („Srdce v hajzlu“) a Nadačního fondu Mathilda, paní hraběnky Matildy Nostitzové, která kromě ručně háčkovaných rukaviček a české trikolory umístila na předmět odznak Nadačního fondu se slepeckým psem a vlajky několika států.

Nekontroverznější je nočník režiséra Jiřího Menzela, který odmítl licitátor Zdeněk Vrba kvůli umístění podobizny prezidenta Zemana dražit, proto bude tuto položku (číslo 20) vyvolávat zpěvačka Linda Finková.

Nebyl to první případ, na Filmovém festivalu v Karlových Varech, kde se předměty v létě krátkodobě vystavily, byly den před vernisáží kvůli portrétu prezidenta vykázány z galerie Becherovky vily.

Přehled všech dražených nočníků je zde.


Další články
Nahoru