dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Sedí za peníze v městských společnostech, ale přiznat výši těchto odměn jim není po chuti
Někteří politici umí na svých službách městu slušně vydělat. Ilustrační foto: archiv

Sedí za peníze v městských společnostech, ale přiznat výši těchto odměn jim není po chuti

Pražští zastupitelé a radní přiznali v čestných prohlášeních o příjmech a majetku statisícové odměny i hmotné dary. Nejvíce vydělali členové vedení města, nejméně pak ti, kteří se stali zastupiteli až v průběhu volebního období. Řada zastupitelů však výši odměn z členství ve statutárních orgánech městských firem nevyplnila. Z celkem 63 jich skoro třetina zaškrtla, že si nepřeje údaje zveřejnit. ČTK to zjistila ze seznamu odevzdaných prohlášení.

„Mrzí mne, že řada zastupitelů nevyplnila čestné prohlášení o příjmech tak, jak měla. Ještě je vyzvu k doplnění, Pražané mají právo tyto informace vědět. Pozoruhodné je, že chybí u některých členů, kteří sedí v městských firmách," řekl předseda kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD).

Mezi těmi, kdo nevyplnili v prohlášení výši odměn, byli třeba zastupitelé Ondřej Počarovský (TOP 09), Helena Chudomelová (TOP 09) nebo Karel Březina (ČSSD), který je členem dozorčí rady dopravního podniku.

Počarovský, který je členem dozorčí rady městské firmy Kolektory Praha, do kolonky uvedl, že informace jsou „na požádání u managementu společnosti". Z tabulek o příjmech je rovněž patrno, že přímo od magistrátu si nejvíc vydělali primátor a radní.

Nejméně pak řadoví zastupitelé. Dostávají jen náhrady ušlé mzdy, a zejména ti, kteří se jimi stali až v průběhu volebního období, například starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (bezp.).

Knihy a láhev vína

Součástí prohlášení je také kolonka nabytí či prodeje nemovitosti. Někteří z nich kupovali byty nebo domy. Zastupitelé kromě toho vypsali do formuláře i drobné dary – batoh, tričko nebo volnou vstupenku do bazénu.

Náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) uvedl, že dostal od zahraničních návštěv knihy a láhve vína v celkové hodnotě asi 5000 korun. Mezi prohlášeními, která zcela chybí, je to od zastupitele Vladimíra Schmalze (bezp.), který jej odevzdá v srpnu, a Pavla Hurdy (ODS). „Pan Hurda mi sdělil, že jej odevzdávat vůbec nebude," řekl Dolínek.

Pokud zastupitelé prohlášení neodevzdají nebo napíšou neúplné údaje, téměř žádný postih jim nehrozí. Pouze při zvlášť závažných případech porušení kodexu zastupitele mu může být doporučeno vzdát se mandátu.


Další články
Nahoru