Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Se životem v Praze je spokojeno 80 procent lidí
Mezi Pražany jsou oblíbené parky, třeba ten na Petříně. Foto: archiv

Se životem v Praze je spokojeno 80 procent lidí

Se životem v Praze je spokojeno 80 procent obyvatel hlavního města. I se životem, který vedou, je spokojených 67 procent Pražanů. Ukázal to průzkum Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Spokojenost se svým bydlením v něm deklarovalo zhruba 76 procent oslovených. Přes polovinu lidí v Praze podle průzkumu využívá městskou hromadnou dopravu (MHD). Častěji než dříve lidé nyní chodí do parků, což ovlivnila protikoronavirová opatření z minulých let.

Institut se věnoval hodnocení různých témat sociologického průzkumu obyvatel Prahy, účastnilo se ho 1977 obyvatel Prahy. Nejdůležitější závěry IPR shrnul do čtyř oblastí.

Prvním hlavním závěrem je podle autorů průzkumu vysoká spokojenost Pražanů. Na spokojenost se životem v Praze má podle IPR vliv především míra komunitní sounáležitosti. Lidé, kteří se více cítí být součástí místní komunity, jsou spokojenější, uvedl institut.

Spokojeno se svým bydlením v hlavním městě je 76,1 procenta lidí, téměř polovina respondentů ho označila za ideální místo k bydlení i do budoucna. Přes polovinu lidí uvedlo jako ideální samostatně stojící rodinný dům. Jde o jediný typ zástavby, kde je vyšší preference bydlení, než jaké je jeho reálné zastoupení, vyplývá z průzkumu.

Druhým závěrem je to, že se mění způsob života ve městě. Patrný je vliv opatření proti pandemii covidu-19 a toho, jak se restrikce projevily ve volném čase Pražanů. Podle průzkumu se proti rokům před epidemií výrazně zvýšil podíl lidí navštěvující parky a přírodu.

Na dopravě se ale podle průzkumu dopady covidu-19 nijak výrazně neprojevily. MHD využívá denně přes polovinu (52 procent) obyvatel Prahy.

Třetím závěrem je podle IPR vysoká občanská a komunitní angažovanost. Více než 40 procent Pražanů má zájem účastnit se komunitních akcí. Téměř třetina (28 procent) z nich se cítí být součástí místní komunity. Lidé, kteří jsou více zapojeni do komunitního života v místě svého bydliště, jsou podle průzkumu také spokojenější se svým bydlištěm a jeho okolím a jsou občansky aktivnější.

Mírně rostoucí tendenci má podle zjištění i spokojenost s politickou reprezentací hlavní města Prahy. Velká část Pražanů (74 procent) považuje za důležité volby do zastupitelstev a také se jich podle vlastního vyjádření pravidelně účastní (60 procent).

S fungováním samosprávy a Magistrátu hlavního města Prahy je spokojeno přibližně 30 procent Pražanů, 22 procent jich je nespokojeno a zbývající jsou podle průzkumu neutrální nebo neví.

Posledním závěrem je podle průzkumu IPR to, že 75 procent obyvatel Prahy vnímá jako hrozbu klimatické změny. Hrozbu vnímají podle IPR více ženy, mladší lidé a studenti. Podíl v Praze je podle průzkumu o něco vyšší než u obyvatel Česka celkově. Kvůli klimatu by téměř polovina Pražanů zvažovala koupi elektromobilu.

IPR je příspěvková organizace zřízená hlavním městem Prahou, zpracovávají strategické, urbanistické a územně rozvojové dokumenty. Fungují jako odborný poradce v otázkách městského plánování a zastupují Prahu v územních řízeních.


Autor: ČTK

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru