Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Se zapojením ukrajinských dospívajících bude v Praze pomáhat 10 asistentů
Ilustrační foto: Česká asociace streetwork

Se zapojením ukrajinských dospívajících bude v Praze pomáhat 10 asistentů

V některých pražských nízkoprahových klubech i přímo v ulicích města bude nově působit deset asistentů se znalostí ukrajinského jazyka a kultury, kteří se zaměří na práci s dospívajícími z Ukrajiny. Budou je oslovovat a zapojovat do programů klubů. V tiskové zprávě o tom informovala Česká asociace streetwork. Činnost těchto asistentů podpořil magistrát a UNICEF.

Interkulturní asistenti mají zmírnit jazykové a kulturní bariéry, se kterými se pracovníci sociálních služeb při snaze kontaktovat mezi válečnými uprchlíky děti a dospívající starší patnácti let, dosud mnohdy setkávali.

„V Praze je sice široká síť organizací, které pracují s migranty. Některé z nich poskytují i terénní sociální služby, ty však většinou nejsou zaměřeny na skupinu dětí a mladistvých. Zástupci organizací, se kterými jsme v kontaktu nám opakovaně uváděli, že se jim tuto skupinu nedaří vyhledat, oslovit a navázat s dětmi a dospívajícími pravidelný kontakt. Naráží přitom na bariéry na obou stranách – na straně nízkoprahových programů bývá jazyková a kulturní bariéra, na straně služeb pro cizince absence terénní práce. Proto jsme se rozhodli doplnit týmy vybraných nízkoprahových klubů o pozice interkulturních asistentů,“ vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

Ukrajinští mladí a dospívající mohou mnohdy propadat stávající záchytnou sítí a nacházet se v složité sociální situaci. Někteří z nich nedocházejí do českých škol, kvůli nedostatečné znalosti českého jazyka, chybí jim informace o možnostech podpory a pomoci. 

Tito mladí mohou být zároveň v České republice sami bez rodičů jen v doprovodu blízkých nebo příbuzných, jsou traumatizovaní stále probíhající válkou a odloučením od domova tím pádem jsou ohroženi rizikovými jevy jako například pracovním vykořisťováním nebo návykovým chováním.

„Cílem interkulturních asistentů je tyto mladé a dospívající včas zachytit, navázat s nimi kontakt a vybudovat vzájemnou důvěru. Odborníci je stejně jako při práci s jejich českými vrstevníky propojí s poskytovateli dalších služeb, podpoří jejich integraci a pomohou předcházet rizikovému chování, které může být v tíživých situacích snadno spojené se závislostmi, násilím nebo kriminalitou,“ doplňuje Martina Zikmundová.

Po konzultacích se zástupci nízkoprahových klubů a služeb, které působí na území hlavního města Prahy a které jsou členy České asociace streetwork jako střešní organizace těchto služeb, asociace vybrala kluby a služby, ve kterých asistenti začnou působit. Součástí projektu je i metodické vedení těchto nových pracovníků, jejich koordinace a pravidelná supervize.

„Klienty a klientky z Ukrajiny jsme měli již před válkou. Za poslední rok jejich počet strmě stoupl, aktuálně je v této městské části hlášeno k pobytu více než 600 dětí a mladistvých z Ukrajiny. Se sociálním začleněním jim podle naší zkušenosti nejlépe pomůže ten, kdo se s nimi domluví a porozumí jejich situaci. Vítáme proto možnost rozšířit náš tým o pozice interkulturních asistentů se znalostí češtiny i ukrajinštiny. Těšíme se i na jejich spolupráci s našimi zkušenými sociálními pracovníky, kteří se do podpory ukrajinských mladistvých budou dále také zapojovat,“ říká Hana Urbanová, ředitelka Komunitního centra Motýlek, které provozuje Nízkoprahový klub Pacific na sídlišti Černý Most v Praze 14.

Zřízení pozic deseti interkulturních asistentů do nízkoprahových klubů a služeb působících na území hlavního města Prahy bylo finančně podpořeno Magistrátem hlavního města Prahy ve spolupráci s UNICEF.

Šlo o specifickou individuální žádost, která nespadá do existujících dotačních programů hlavního města a která reaguje na aktuální situaci a potřeby dětí, mládeže a jejich rodinných příslušníků utíkajících před válkou z území Ukrajiny. Prostředky na financování těchto pracovníků a jejich podpory byly prozatím uvolněny do konce tohoto kalendářního roku. 

„Mladí uprchlíci z Ukrajiny, zejména ti, kteří přicházejí do země bez rodičů, patří mezi nejzranitelnější. Tím, že jim poskytnme podporu a přístup ke vzdělávání, zdravotní péči a službám ochrany, jim umožníme učit se, pracovat, postavit se na vlastní nohy a zajistit si takovou budoucnost, kterou chtějí. UNICEF věří, že zapojení interkulturních asistentů do práce s mladých uprchlíky z Ukrajiny bude pro úspěšnou integraci a podpou sociální soudržnosti klíčové," říká Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.


Autor: Hla

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Další články
Nahoru