Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Se zapojením ukrajinských dospívajících bude v Praze pomáhat 10 asistentů
Ilustrační foto: Česká asociace streetwork

Se zapojením ukrajinských dospívajících bude v Praze pomáhat 10 asistentů

V některých pražských nízkoprahových klubech i přímo v ulicích města bude nově působit deset asistentů se znalostí ukrajinského jazyka a kultury, kteří se zaměří na práci s dospívajícími z Ukrajiny. Budou je oslovovat a zapojovat do programů klubů. V tiskové zprávě o tom informovala Česká asociace streetwork. Činnost těchto asistentů podpořil magistrát a UNICEF.

Interkulturní asistenti mají zmírnit jazykové a kulturní bariéry, se kterými se pracovníci sociálních služeb při snaze kontaktovat mezi válečnými uprchlíky děti a dospívající starší patnácti let, dosud mnohdy setkávali.

„V Praze je sice široká síť organizací, které pracují s migranty. Některé z nich poskytují i terénní sociální služby, ty však většinou nejsou zaměřeny na skupinu dětí a mladistvých. Zástupci organizací, se kterými jsme v kontaktu nám opakovaně uváděli, že se jim tuto skupinu nedaří vyhledat, oslovit a navázat s dětmi a dospívajícími pravidelný kontakt. Naráží přitom na bariéry na obou stranách – na straně nízkoprahových programů bývá jazyková a kulturní bariéra, na straně služeb pro cizince absence terénní práce. Proto jsme se rozhodli doplnit týmy vybraných nízkoprahových klubů o pozice interkulturních asistentů,“ vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

Ukrajinští mladí a dospívající mohou mnohdy propadat stávající záchytnou sítí a nacházet se v složité sociální situaci. Někteří z nich nedocházejí do českých škol, kvůli nedostatečné znalosti českého jazyka, chybí jim informace o možnostech podpory a pomoci. 

Tito mladí mohou být zároveň v České republice sami bez rodičů jen v doprovodu blízkých nebo příbuzných, jsou traumatizovaní stále probíhající válkou a odloučením od domova tím pádem jsou ohroženi rizikovými jevy jako například pracovním vykořisťováním nebo návykovým chováním.

„Cílem interkulturních asistentů je tyto mladé a dospívající včas zachytit, navázat s nimi kontakt a vybudovat vzájemnou důvěru. Odborníci je stejně jako při práci s jejich českými vrstevníky propojí s poskytovateli dalších služeb, podpoří jejich integraci a pomohou předcházet rizikovému chování, které může být v tíživých situacích snadno spojené se závislostmi, násilím nebo kriminalitou,“ doplňuje Martina Zikmundová.

Po konzultacích se zástupci nízkoprahových klubů a služeb, které působí na území hlavního města Prahy a které jsou členy České asociace streetwork jako střešní organizace těchto služeb, asociace vybrala kluby a služby, ve kterých asistenti začnou působit. Součástí projektu je i metodické vedení těchto nových pracovníků, jejich koordinace a pravidelná supervize.

„Klienty a klientky z Ukrajiny jsme měli již před válkou. Za poslední rok jejich počet strmě stoupl, aktuálně je v této městské části hlášeno k pobytu více než 600 dětí a mladistvých z Ukrajiny. Se sociálním začleněním jim podle naší zkušenosti nejlépe pomůže ten, kdo se s nimi domluví a porozumí jejich situaci. Vítáme proto možnost rozšířit náš tým o pozice interkulturních asistentů se znalostí češtiny i ukrajinštiny. Těšíme se i na jejich spolupráci s našimi zkušenými sociálními pracovníky, kteří se do podpory ukrajinských mladistvých budou dále také zapojovat,“ říká Hana Urbanová, ředitelka Komunitního centra Motýlek, které provozuje Nízkoprahový klub Pacific na sídlišti Černý Most v Praze 14.

Zřízení pozic deseti interkulturních asistentů do nízkoprahových klubů a služeb působících na území hlavního města Prahy bylo finančně podpořeno Magistrátem hlavního města Prahy ve spolupráci s UNICEF.

Šlo o specifickou individuální žádost, která nespadá do existujících dotačních programů hlavního města a která reaguje na aktuální situaci a potřeby dětí, mládeže a jejich rodinných příslušníků utíkajících před válkou z území Ukrajiny. Prostředky na financování těchto pracovníků a jejich podpory byly prozatím uvolněny do konce tohoto kalendářního roku. 

„Mladí uprchlíci z Ukrajiny, zejména ti, kteří přicházejí do země bez rodičů, patří mezi nejzranitelnější. Tím, že jim poskytnme podporu a přístup ke vzdělávání, zdravotní péči a službám ochrany, jim umožníme učit se, pracovat, postavit se na vlastní nohy a zajistit si takovou budoucnost, kterou chtějí. UNICEF věří, že zapojení interkulturních asistentů do práce s mladých uprchlíky z Ukrajiny bude pro úspěšnou integraci a podpou sociální soudržnosti klíčové," říká Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.


Autor: Hla

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Další články
Nahoru