dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih
4°C
Se zákazem kamionů narazilo hlavní město u ministerstva a policie
Kamiony na Spořilově. Foto: archiv SOS Spořilov

Se zákazem kamionů narazilo hlavní město u ministerstva a policie

S plánovaným zákazem vjezdu kamionů do hlavního města nesouhlasí ministerstvo dopravy i policie. Město má vypracované dvě varianty, preferuje tu tvrdší.

Pokud se nepodaří překonat námitky státních institucí, zvažuje magistrát jiná opatření, například omezení vjezdu v ranních hodinách nebo automatické kontroly a pokutování za porušení stávajících omezení.

Kdy by nějaká podoba opatření začala platit, zatím není jasné. Ministerstvo ale zákaz vjezdu kamionů plošně neblokuje, jde mu jen o jednu komunikaci. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda úřad připouští, že kamiony do hlavního města nepatří. Jedinou výjimkou je úsek městského okruhu ze Spořilova do Běchovic, který slouží jako tranzitní trasa mezi dálnicemi D1 a D11 po dobu, než bude hotový příslušný úsek dálničního obchvatu.

Pokud by město kamiony z této komunikace vytlačilo, začaly by ji objíždět po komunikacích ve Středočeském kraji. Tyto silnice přitom nejsou pro takovouto zátěž vhodné, dodal mluvčí.

Praha si nechala vypracovat dvě varianty omezení. První počítá se zákazem sjezdu vozů nad 12 metrů do centra z Pražského okruhu s výjimkou městského okruhu mezi D1 a D11. Druhá pak zakazuje sjezd i v této části. Podle Dolínka by město chtělo prosadit tvrdší variantu, to se však nedaří kvůli odporu ministerstva dopravy a policie. Podle primátorčina náměstka Petra Dolínka (ČSSD) je v tomto případě Praha ve slabší pozici, protože komunikace určené pro provoz nákladní dopravy určuje vládní nařízení.

„Kdyby nás ministerstvo dotlačilo k měkčí variantě, tak bychom mohli průjezd kamionů omezit časově," uvedl náměstek. V takovém případě by nákladní doprava nemohla na městský okruh v ranních hodinách. Dalším zvažovaným opatřením je zavedení automatického pokutování řidičů, kteří nedodržují už nyní platné zákazy. Podle Dolínka by se v takovém případě tam, kde už teď kamiony nesmějí sjíždět, instalovaly kamery a systém by viníky automaticky pokutoval.

Proti zákazu kamionů se v minulosti postavilo sdružení dopravců ČESMAD a Středočeský kraj, který se obává zvýšení provozu v obcích okolo Prahy. Říčany už spustily vlastní zákaz průjezdu vozidel nad 12 tun. Omezení v Praze naopak prosazují někteří obyvatelé Spořilova, kteří jsou zasaženi nákladní dopravou projíždějící přes Jižní spojku.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru