Dnes Pondělí - polojasno 14°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Sdílené pracovní místo je jednou z novinek, která letos nabyla účinnosti v právním řádu
Ilustrace: Stephen Stacey / Freeimages.com

Sdílené pracovní místo je jednou z novinek, která letos nabyla účinnosti v právním řádu

V pátek 1. ledna začaly být účinné změny, které do právního řádu České republiky vnesla loni schválená novela zákoníku práce. Jednou z novinek je i institut sdílených pracovních míst. O co se jedná?

Sdílené pracovní místo je (SPM) zcela novým právním institutem, který je zaveden novelou zákoníku práce. SPM je místem, o které se dělí alespoň dva zaměstnanci vykonávající stejný druh práce.

Hlavním znakem je sjednaná kratší pracovní doba, která v souhrnu nesmí překročit zákonem stanovenou týdenní pracovní dobu tak, jak je stanovena v ustanovení § 79 zákoníku práce – toto se však nebude vztahovat na případy, kdy by se jednalo o záskok za nemocného zaměstnance na sdíleném pracovním místě.

Do současné doby byl jediným, kdo mohl nakládat s rozvržením pracovní doby a výkonem práce mimo pracoviště zaměstnavatele, pouze zaměstnavatel. Nově je však díky sdílenému pracovnímu místu tato možnost svým způsobem přenesena i na zaměstnance.

Zaměstnavatel zřídí sdílené pracovní místo na základě písemné dohody se zaměstnancem, která může být uzavřena samostatně anebo jako součást pracovní smlouvy a zaměstnanci poté budou mít možnost si pracovní dobu rozvrhovat po vzájemné dohodě.

Jaké tedy musí mít dohoda náležitosti?

Jak již bylo uvedeno, dohoda musí být v písemné formě a musí v ní být rozvržen způsob rozvrhu pracovní doby a časový úsek, jak si zaměstnanci mohou stanovit svou pracovní dobu. Toto rozvržení zaměstnanci předloží zaměstnavateli v písemné podobě, a to nejdéle jeden týden před začátkem směn.

Dále je zde možné uvést způsob předávání úkolů mezi zaměstnanci a dobu trvání této dohody. Pokud nebude stanovena doba trvání, bude se mít za to, že se jedná o dohodu na dobu neurčitou.

Z rozvrhu, který si mezi sebou zaměstnanci stanoví, je možné se odchýlit pouze za předpokladu, že dva dny před konáním předmětné směny bude tato změna oznámena zaměstnavateli.

Dohodu je možné ukončit vzájemnou dohodou nebo je zde možnost jednostranné výpovědi ze strany zaměstnance či zaměstnavatele bez udání důvodů s 15denní výpovědní dobou.

Zavedení týdne placeného volna

Pozměňovacím návrhem, který byl předložen v průběhu procesu přijímání novely zákoníku práce, bylo též schváleno pracovní volno s náhradou mzdy pro vedoucí táborů, instruktory a vychovatele pracující s dětmi.

Před novelou náleželo toto právo zaměstnancům, kteří působili na dětských táborech a měli možnost využít až třítýdenního volna bez náhrady mzdy – toto však nebylo možné umožňovat pro sportovní soustředění dětí.

Novelou byla tato možnost rozšířena i na tato sportovní soustředění a zároveň byla rozšířena o možnost využití jednoho týdne ze tří týdnů volna jako placeného volna, při které náleží náhrada mzdy, ale pouze v případě, že je soustředění provozováno právnickou osobou, která je zapsaná v obchodním rejstříku po dobu nejméně 5 let a činností této právnické osoby je práce s dětmi a mládeží.


Autor: Zuzana Carvová

Studenti a prázdninové brigády nebo podnikání: Jaké povinnosti vůči ČSSZ mají?

3. července 2021 v 15:10

Ať už jste student střední, nebo vysoké školy, pravděpodobně si před prázdninami pokládáte otázku, jak to je s brigádami či podnikáním v průběhu vašich studií nebo po jejich ukončení. Na následujících řádcích rozebíráme nejběžnější situace, s nimiž se jako student v průběhu prázdnin můžete...

Praha 11: Právní poradna zdarma je v provozu i v létě

3. července 2021 v 10:06

Právní poradna pro občany jedenácté městské části je zdarma v provozu i v létě. Poradnu v prostorách Úřadu městské části Praha 11 provozuje společnost Iuridicum Remedium.

Proč si dát pozor na ukončení pracovního poměru dohodou

10. června 2021 v 07:00

Mnoho lidí dnes prožívá nejistotu a bojí se ztráty zaměstnání. Firmy jsou zasaženy opatřeními proti šíření koronaviru a ztrácejí ekonomickou svěžest a sílu. Nad mnohými zaměstnanci se pak vznáší riziko výpovědi. Na co si dát pozor z pozice zaměstnance?

Díky schválené novele notářského řádu bude založení společnosti rychlejší a levnější

7. června 2021 v 11:07

Sněmovna v pátek ve třetím čtení schválila novelu notářského řádu z pera poslankyně Moniky Červíčkové. Novela přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. Už od září tak bude možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes....

Na co má zaměstnanec právo?

3. června 2021 v 08:17

V posledních měsících dochází v určitých oborech ke zhoršení ekonomické situace, která může mít za následek rušení pracovních míst. Zároveň ještě stále mnozí zaměstnanci nevědí, jak se v některých situacích zachovat. Jaká specifika se v oblasti pracovněprávních vztahů objevují a na co má vlastně...

Bezplatná Poradna při finanční tísni v Praze 4 pomáhá

27. května 2021 v 09:17

Praha 4 podporuje činnost bezplatné Poradny při finanční tísni. Ta radí lidem, jak se vypořádat s dluhy i s exekucemi, a zpracovává také návrhy na oddlužení. Mnoho dotazů směřuje i na insolvence, rodinný rozpočet a konkrétní smlouvy. Poradci pracují s klienty na jejich rozpočtech a ladí jejich...

Právní poradna Prahy 15

15. května 2021 v 16:10

Právní poradna pro veřejnost, poskytující své služby v budově Úřadu městské části Praha 15, bude od 1. června 2021 k dispozici nově pouze ve středu, v prodloužené době, a to od 9 do 14:30 hodin.

Další články
Nahoru