Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sdílená kola s Lítačkou jsou v Praze 6 využívána jen někde, radnice to chce změnit
Stanoviště sdílených kol u stanice metra Hradčanská. Foto: Aneta Vošahlíková / Rekola Bikesharing

Sdílená kola s Lítačkou jsou v Praze 6 využívána jen někde, radnice to chce změnit

Praha 6 chce jednat se společnostmi, které v metropoli provozují sdílená kola, aby zřizovaly na území městské části stanoviště i jinde, než v části Dejvic a Bubenče, kde jich je dostatek. Serveru Pražský patriot to sdělil radní pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).

Každý majitel elektronické předplatní jízdenky pro Prahu může využít zdarma dvakrát denně prvních 15 minut jízdy na sdíleném kole provozovatelů Rekola a nextbike Czech Republic. Tento projekt, který je realizován na základě smlouvy s hlavním městem, loni zaznamenal přes půl milionu výpůjček.

Na území šesté městské části se výpůjčky koncentrují především kolem stanic metra Dejvická a Hradčanská. „Z dostupných dat je patrné, že u dalších stanic metra na území Prahy 6 je půjčování kol minimální. U Bořislavky, Veleslavína i Petřin chybí síť stanovišť. Nelze se pak divit, že například lidé ze sídlišť Červený Vrch nebo Petřiny službu nevyužívají. Potenciál by to mělo určitě i na Dědině. Kde ale nejsou stojany, nejsou logicky ani výpůjčky,“ sdělil Hrubeš.

Za městskou část se bude snažit zmíněné provozovatele přimět, aby u dotované služby v rámci Lítačky zvýšily počet stanovišť pro půjčování a vracení kol. První schůzka by se měla uskutečnit ještě v dubnu.

Podle Jana Střechy ze společnosti Rekola není rozšíření služby pouze o vyznačení nových stanovišť v aplikaci. „Jde o komplexnější úlohu, kdy potřebujeme myslet na kapacity zavážení a množství kol, která se nám v ulicích pohybují. Pokud bychom se náhle se současným počtem kol rozšířili na celé území Prahy, bude pokrytí tak řídké, že se služba stane nespolehlivou ve stávajících i nových oblastech. Proto se rozšiřujeme postupně podle počtu kol a také našich logistických kapacit,“ uvedl. 

„V pracovní skupině spolu s dalšími poskytovateli sdílených prostředků jednáme se všemi městskými částmi, proto počítáme i s jednáním na Praze 6,“ dodal.

Podle Dana Rambouska zastupujícího společnost nextbike Czech Republic je slabší pokrytí stanicemi nextbike na Praze 6 způsobeno nedostatečnou infrastrukturou „V lokalitě chybí pokrytí cyklostojany, které jsou premisou pro zřízení stanice nextbike. S panem radním se potkáme a velmi rádi probereme konkrétní možnosti řešení. Tím je ale opravdu pouze vybudování nových míst pro odkládání kol. Bez cyklostojanu nebo jiného řešení parkování kol ve veřejném prostoru nemůže vzniknout stanice nextbike,“ uvedl.

Jak uvedl pražský magistrát na přelomu ledna a února v tiskové zprávě, vyjednávání o zřízení nových míst pro odkládání sdílených dopravních prostředků v Praze jsou někdy velmi obtížná, ale  sdílené kolo v rámci Benefitního programu PID Lítačka zdarma si lze zapůjčit či vrátit už u 53 stanic metra, což činí 87 procent všech stanic podzemky v Praze.

Nicméně podle mapy loňského půjčování kol v rámci podporovaného programu, kterou zveřejnila organizace Ropid, v roce 2022 se například na území Vokovic, kde leží stanice metra Bořislavka a Nádraží Veleslavín, uskutečnily jen tři výpůjčky sdíleného kola. 


Autor: Jan Puci

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

24. května 2024 ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Další články
Nahoru