Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Sdílená kola s Lítačkou jsou v Praze 6 využívána jen někde, radnice to chce změnit
Stanoviště sdílených kol u stanice metra Hradčanská. Foto: Aneta Vošahlíková / Rekola Bikesharing

Sdílená kola s Lítačkou jsou v Praze 6 využívána jen někde, radnice to chce změnit

Praha 6 chce jednat se společnostmi, které v metropoli provozují sdílená kola, aby zřizovaly na území městské části stanoviště i jinde, než v části Dejvic a Bubenče, kde jich je dostatek. Serveru Pražský patriot to sdělil radní pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).

Každý majitel elektronické předplatní jízdenky pro Prahu může využít zdarma dvakrát denně prvních 15 minut jízdy na sdíleném kole provozovatelů Rekola a nextbike Czech Republic. Tento projekt, který je realizován na základě smlouvy s hlavním městem, loni zaznamenal přes půl milionu výpůjček.

Na území šesté městské části se výpůjčky koncentrují především kolem stanic metra Dejvická a Hradčanská. „Z dostupných dat je patrné, že u dalších stanic metra na území Prahy 6 je půjčování kol minimální. U Bořislavky, Veleslavína i Petřin chybí síť stanovišť. Nelze se pak divit, že například lidé ze sídlišť Červený Vrch nebo Petřiny službu nevyužívají. Potenciál by to mělo určitě i na Dědině. Kde ale nejsou stojany, nejsou logicky ani výpůjčky,“ sdělil Hrubeš.

Za městskou část se bude snažit zmíněné provozovatele přimět, aby u dotované služby v rámci Lítačky zvýšily počet stanovišť pro půjčování a vracení kol. První schůzka by se měla uskutečnit ještě v dubnu.

Podle Jana Střechy ze společnosti Rekola není rozšíření služby pouze o vyznačení nových stanovišť v aplikaci. „Jde o komplexnější úlohu, kdy potřebujeme myslet na kapacity zavážení a množství kol, která se nám v ulicích pohybují. Pokud bychom se náhle se současným počtem kol rozšířili na celé území Prahy, bude pokrytí tak řídké, že se služba stane nespolehlivou ve stávajících i nových oblastech. Proto se rozšiřujeme postupně podle počtu kol a také našich logistických kapacit,“ uvedl. 

„V pracovní skupině spolu s dalšími poskytovateli sdílených prostředků jednáme se všemi městskými částmi, proto počítáme i s jednáním na Praze 6,“ dodal.

Podle Dana Rambouska zastupujícího společnost nextbike Czech Republic je slabší pokrytí stanicemi nextbike na Praze 6 způsobeno nedostatečnou infrastrukturou „V lokalitě chybí pokrytí cyklostojany, které jsou premisou pro zřízení stanice nextbike. S panem radním se potkáme a velmi rádi probereme konkrétní možnosti řešení. Tím je ale opravdu pouze vybudování nových míst pro odkládání kol. Bez cyklostojanu nebo jiného řešení parkování kol ve veřejném prostoru nemůže vzniknout stanice nextbike,“ uvedl.

Jak uvedl pražský magistrát na přelomu ledna a února v tiskové zprávě, vyjednávání o zřízení nových míst pro odkládání sdílených dopravních prostředků v Praze jsou někdy velmi obtížná, ale  sdílené kolo v rámci Benefitního programu PID Lítačka zdarma si lze zapůjčit či vrátit už u 53 stanic metra, což činí 87 procent všech stanic podzemky v Praze.

Nicméně podle mapy loňského půjčování kol v rámci podporovaného programu, kterou zveřejnila organizace Ropid, v roce 2022 se například na území Vokovic, kde leží stanice metra Bořislavka a Nádraží Veleslavín, uskutečnily jen tři výpůjčky sdíleného kola. 


Autor: Jan Puci

Praha 6: Červen v Letním kině

Dnes ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

První červnový den nepoteče voda v Nuslích

Dnes v 08:38

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na 1. června. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

Včera ve 14:20

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17...

Den zdraví před radnicí

Včera ve 13:20

Praha 13 zve ve středu 14. června na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru