Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sčítače v Praze loni zaznamenaly 5,66 milionu cyklistů, meziročně o tři procenta méně
Sčítač cyklistů na Podolském nábřeží funguje už od roku 2018. Foto: scitace.cz

Sčítače v Praze loni zaznamenaly 5,66 milionu cyklistů, meziročně o tři procenta méně

Automatické sčítače cyklistů umístěné na pražských komunikacích v loňském roce napočítaly zhruba 5,66 milionu cyklistů, což je meziročně o tři procenta méně. V loňském roce vzrostla délka značených tras o 12 na 543 kilometrů. Přibyla rovněž další cyklistická opatření, jako je například množství cykloobousměrek, cyklopřejezdů nebo cklostojanů. Vyplývá to z ročenky dopravy pro rok 2022 Technické správy komunikací (TSK), kterou má ČTK k dispozici.

Sčítače jsou na třicítce míst na páteřních cyklostezkách. Fungují tak, že je buď v komunikaci umístěna indukční smyčka, nebo radar. Na některých místech jsou obě technologie. Zařízení umí rozlišit i to, v jakém směru cyklisté jedou.

Nejvyšší počet cyklistů zaznamenaly, stejně jako předloni, sčítače v Povltavské ulici asi 180 metrů od Trojského zámku. Evidovaly 489 664 cyklistů, což je meziročně o 13 procent méně. Druhým nejvytíženějším místem bylo křížení ulic Vltavanů a U Kina v Modřanech, kde zařízení napočítala meziročně o 54 procenta cyklistů více, a to 423 750.

Největší nárůst hlásily sčítače v ulici Dukelských hrdinů, kde se počet cyklistů meziročně navýšil o 179 procent na 363 259 lidí. Celkem 114procentní zvýšení průjezdů zaznamenaly sčítače u Anděla na Plzeňské ulici. Naopak největší úbytek lidí na kolech, a to o 54 procent, byl na nábřeží Kapitána Jaroše, kde sčítač asi 200 metrů od Hlávkova mostu přejelo 70 740 cyklistů.

V loňském roce bylo dokončeno například rozšíření vytížené páteřní trasy A2 na pravém břehu mezi Přístavištěm a Vyšehradským tunelem, na trase A1 na levém břehu vybudovali silničáři novou cyklostezku mezi Stromovkou a ulicí Varhulíkové, na Klárově vznikl podjezd pro cyklisty pod Mánesovým mostem, nová stezka pro cyklisty i chodce vede z Průmyslové ulice na Jahodnici a z Ocelkovy do Půdovy na Praze 14.

Doplněny byly loni cyklostojany k železničním stanicím, například ve stanicích Zahradní město, Hlavní nádraží a ve Vršovicích. U stanice metra C Opatov byla zkušebně zprovozněna první městská automatizovaná úschovna kol. Přístřešek s kapacitou 30 kol lze využít zdarma k uložení bicyklů při přestupu na metro.

Z 543 kilometrů tras jich je 233 kilometrů vedených odděleně od automobilové dopravy. Na 48,2 kilometrech jezdí cyklisté ve vyhrazených pruzích společně s autobusy a na 36,9 kilometrech silnic jsou vyznačeny takzvané cyklopiktokoridory, kdy jsou na silnici nakresleny obrázky cyklistů upozorňující řidiče na to, že tím místem často projíždějí lidé na kolech.

Rozmístěno je v Praze 4324 cyklostojanů a na 1937 křižovatkách jsou vyznačena představená stání pro cyklisty. Cyklisté mohou obousměrně jet v 235 ulicích, ve srovnání s předešlým rokem je to o 30 ulic více. Loni vzniklo také pět nových přejezdů pro cyklisty, nyní jich je 203, z nichž asi na polovině jsou semafory.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru