Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Science festival na Desítce promění děti ve vědce i forenzní detektivy
2 září
Pro děti
Odměnou pro děti bude zmrzlina vyráběná z tekutého dusíku. Foto: Science festival

Science festival na Desítce promění děti ve vědce i forenzní detektivy

2. 9. 2023
V sobotu 2. září od 10 do 22 hodin se areál Gutovka promění v centrum zábavné vědy. Bude se tam konat třetí ročník Science festivalu na Desítce, kde si zájemci na 25 interaktivních stanovištích vyzkouší vědecké bádání z první ruky. Od genetiky a zoologie až po ekologii, paleontologii a forenzní kriminalistiku a pod vedením odborníků a vědeckých pracovníků z univerzit, pracovišť Akademie věd ČR a dalších výzkumných institucí. Vstup je zdarma.

V rámci festivalu, na který loni zavítaly přes tři tisícovky malých i velkých návštěvníků, bude možné navštívit 25 originálních vědeckých interaktivních stanovišť, což je o pět více, než v minulém roce. Děti i dospělí budou objevovat svět vědy – od genetiky a zoologie po ekologii, paleontologii a forenzní kriminalistiku.

Návštěvníci se mohou těšit na řadu praktických zábavných experimentů. Budou si moci vyrobit vlastní parfém, odlít model trilobita nebo animovat svůj vlastní film. Akce již potřetí pořádá Městská část Praha 10 za finanční podpory Hlavního města Prahy.

Mezi novinky letošního ročníku patří Místo činu – kriminálka Gutovka – děti se stanou na chvíli forenzními detektivy a pod vedením skutečných kriminalistů prozkoumají scénu zločinu.

Nově se představí také Helppes – centrum výcviku asistenčních psů pro lidi s postižením. Premiérově v 18 hodin vystoupí se svou hodinovou chemickou show chemik Michael Londesborough, který patří mezi nejznámější popularizátory vědy v České republice a měl svůj pořad v České televizi.

S ohledem na klimatické změny se letos festival věnuje také výchově k ohleduplnému chování k rostlinám. Děti mohou začít u těch, které mají doma. Na Zelené pohotovosti se dozví, jak zachránit svou chřadnoucí rostlinu, Swap kytek tady bude pro ty, kteří chtějí vyměnit své přebytečné domácí rostliny za jiné. Stejně jako loni mohou děti také přinést své staré hračky a v rámci akce Swap hraček je vyměnit za neokoukané.

Festival však nenabídne jen vědu. Poté, co se na hlavním pódiu nejdříve vystřídají popularizátoři vědy se svými experimenty a vědeckými zajímavostmi, zahraje od 20 hodin skupina BomBarďák.

„Science festival na Desítce přinese dětem i dospělým nejen zábavu, ale také vzdělání. Vztah nejmenších Pražanů k vědě a přírodě se snažíme podpořit dlouhodobě. Proto se letošní ročník zaměřuje na udržitelnost a vede děti nejen k vstřícnému vztahu k vědě, ale také o odpovědnosti vůči planetě,“ řekl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Děti, které absolvují alespoň 15 stanovišť, získají zmrzlinu vyráběnou z tekutého dusíku a mnoho dalších cenných odměn. Více informací najdete na webu festivalu: www.sciencefestival.cz a na Facebooku https://www.facebook.com/sciencefestivalna10.


Autor: Jan Puci

Bradavice ve Westfield Chodov, centrum láká fanoušky Harryho Pottera

23. září 2023 v 11:52

Po omezenou dobu, od 25. září do 22. října, budou mít fanoušci Wizarding World možnost prohlédnout si umělecké ztvárnění ikonických míst z oblíbené filmové série o Harry Potterovi v nákupním centru Westfield Chodov v Praze. Kromě prohlídky interaktivních prostředí se mohou během víkendových dní...

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

Pro děti: Potrestaná lakota

18. září 2023 v 09:14

Pohádková neděle v Praze 14 v KD Kyje pozve děti na divadlo. Začíná se v 15 hodin.

Praha 14: Závody na inline bruslích

16. září 2023 v 16:59

Vezměte brusle a odrážedla a přijďte ve středu 20. září v 15 hodin zazávodit. Pro malé je zařazena jízda na odrážedle, připraven je bohatý doprovodný program.

Folimanka pro děti

15. září 2023 ve 21:37

Pohádku Jak šel pejsek do školy mohou děti vidět v sobotu 16. září.

Praha 15: Pohádkový les v Hostivařském lesoparku

15. září 2023 v 08:54

Akce pro děti v sobotu 23. září.

Čtyři nové trampolíny jsou u Krčského lesa

11. září 2023 v 18:31

V příjemném prostředí u Krčského lesa v areálu Hrabákova/Pošepného jsou čtyři nové trampolínky. Informovala o tom starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Na sídlišti Taškent se budou prořezávat stromy, práce se dotknou i dětského hřiště

11. září 2023 v 08:07

V pondělí 11. září je plánováno čištění ulic v horní polovině sídliště Taškent v Praze 15.

Praha 10: Loutková pohádka pro děti a moštování

9. září 2023 v 07:43

Loutková pohádka pro děti od 3 let a dílničky pro děti na přípravu domácího moštu v neděli 10. září.

Sportovní odpoledne na Folimance

7. září 2023 v 08:06

Ve středu 13. září se od 15 do 18 hodin koná na Folimance sportovní odpoledne. Uvidíte ukázky bikeride a parkour show.

Praha 15 pro děti: V lesní říši

7. září 2023 ve 04:57

V rámci Dnů Prahy 15 připravila radnice program pro děti. V lesní říši se ocitnou ve čtvrtek 14. září v 17 hodin.

Hurvínek se Spejblem otevřeli dětem nové třídy

6. září 2023 v 08:37

Vytvořit z prvního školního dne nezapomenutelný zážitek se snaží vedení Prahy 6 díky spolupráci s bubenečským Divadlem Spejbla a Hurvínka. A tak již několikátým rokem vítají děti v prvních třídách také oblíbené pohádkové loutky.

Kouzelný hrnec. Pohádka pro děti v Praze 9

6. září 2023 v 07:09

Dnešní odpoledne od 16 hodin bude patřit nejmenším. V Parku Zahrádky v přírodním amfiteátru začne pohádka od Divadla Harmonika s názvem Kouzelný hrnec v 16 hodin.

Šestka Zdravá Hravá nabízí přes sto nejrůznějších aktivit zdarma

6. září 2023 v 06:36

Praha 6 ve spolupráci s místními organizacemi i letos připravila akci Šestka Zdravá Hravá, která bude probíhat až do 30. září. Děti i dospělí si mohou zdarma vyzkoušet přes sto nejrůznějších aktivit a zjistit, jestli by jim chtěli svůj volný čas věnovat. Je to vhodná příležitost poznat se...

Další články
Nahoru