Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Science festival na Desítce promění děti ve vědce i forenzní detektivy
2 září
Pro děti
Odměnou pro děti bude zmrzlina vyráběná z tekutého dusíku. Foto: Science festival

Science festival na Desítce promění děti ve vědce i forenzní detektivy

2. 9. 2023
V sobotu 2. září od 10 do 22 hodin se areál Gutovka promění v centrum zábavné vědy. Bude se tam konat třetí ročník Science festivalu na Desítce, kde si zájemci na 25 interaktivních stanovištích vyzkouší vědecké bádání z první ruky. Od genetiky a zoologie až po ekologii, paleontologii a forenzní kriminalistiku a pod vedením odborníků a vědeckých pracovníků z univerzit, pracovišť Akademie věd ČR a dalších výzkumných institucí. Vstup je zdarma.

V rámci festivalu, na který loni zavítaly přes tři tisícovky malých i velkých návštěvníků, bude možné navštívit 25 originálních vědeckých interaktivních stanovišť, což je o pět více, než v minulém roce. Děti i dospělí budou objevovat svět vědy – od genetiky a zoologie po ekologii, paleontologii a forenzní kriminalistiku.

Návštěvníci se mohou těšit na řadu praktických zábavných experimentů. Budou si moci vyrobit vlastní parfém, odlít model trilobita nebo animovat svůj vlastní film. Akce již potřetí pořádá Městská část Praha 10 za finanční podpory Hlavního města Prahy.

Mezi novinky letošního ročníku patří Místo činu – kriminálka Gutovka – děti se stanou na chvíli forenzními detektivy a pod vedením skutečných kriminalistů prozkoumají scénu zločinu.

Nově se představí také Helppes – centrum výcviku asistenčních psů pro lidi s postižením. Premiérově v 18 hodin vystoupí se svou hodinovou chemickou show chemik Michael Londesborough, který patří mezi nejznámější popularizátory vědy v České republice a měl svůj pořad v České televizi.

S ohledem na klimatické změny se letos festival věnuje také výchově k ohleduplnému chování k rostlinám. Děti mohou začít u těch, které mají doma. Na Zelené pohotovosti se dozví, jak zachránit svou chřadnoucí rostlinu, Swap kytek tady bude pro ty, kteří chtějí vyměnit své přebytečné domácí rostliny za jiné. Stejně jako loni mohou děti také přinést své staré hračky a v rámci akce Swap hraček je vyměnit za neokoukané.

Festival však nenabídne jen vědu. Poté, co se na hlavním pódiu nejdříve vystřídají popularizátoři vědy se svými experimenty a vědeckými zajímavostmi, zahraje od 20 hodin skupina BomBarďák.

„Science festival na Desítce přinese dětem i dospělým nejen zábavu, ale také vzdělání. Vztah nejmenších Pražanů k vědě a přírodě se snažíme podpořit dlouhodobě. Proto se letošní ročník zaměřuje na udržitelnost a vede děti nejen k vstřícnému vztahu k vědě, ale také o odpovědnosti vůči planetě,“ řekl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Děti, které absolvují alespoň 15 stanovišť, získají zmrzlinu vyráběnou z tekutého dusíku a mnoho dalších cenných odměn. Více informací najdete na webu festivalu: www.sciencefestival.cz a na Facebooku https://www.facebook.com/sciencefestivalna10.


Autor: Jan Puci

30 let dobře naladěná Praha 14

Dnes v 07:56

Ve čtvrtek 27. června v parku v Pilské ulici uslyší děti veselé písničky, od 18 hodin se koná koncert Trocha klidu a v 19 hodin vystoupí Motovidlo.

Zmrzka za vysvědčení pro děti z Prahy 1

Včera v 11:17

Poslední školní den budou děti před ZŠ Vodičkova dostávat při předložení vysvědčení zmrzlinu zdarma.

Praha 10: O putovní pohár Františka Pláničky

21. června 2024 v 05:56

Fotbalový turnaj pro žáky druhého stupně základních škol Prahy 10 se odehraje ve středu 26. června v 9 hodin na tréningovém hřišti SK Slavia. Žáci budou ve čtyřech skupinách bojovat o putovní pohár Františka Pláničky.

Přijďte fandit. Mohylka běží pro Pavlíka

20. června 2024 ve 14:39

Charitativní běh, který pomáhá. Základní škola Mohylová v Praze 13 pořádá společně s organizací Frieda akci na podporu školníka Pavla. Startuje se v 9:30 před školou a na děti čekají tři běžecké okruhy.

Pohádky na Dvorečku: Jak se vaří pohádka

20. června 2024 ve 14:38

Praha 9 zve děti, rodiče i prarodiče na pohádky pro nejmenší. Pohádky na Dvorečku jsou zdarma a začíná se v 16 hodin. Hraje se v Jandově 4, v Praze 9.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Praha 10: Letní scéna na Skalce

18. června 2024 ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

V Praze 14 se bude opět malovat na chodník

18. června 2024 v 10:29

Tradiční malování na chodníku se bude konat v pátek 28. června od 9 do 11:30 hodin před Základní školou Bratří Venclíků na Černém Mostě.

Praha 10: Divadlo v Heroldových sadech

18. června 2024 v 06:04

Divadlo Buchty a loutky a Divadlo Aleše Bílka. Děti se mohou tento týden v rámci Letní scény Prahy 10 těšit na pohádky

Pražské služby dětem 2024

17. června 2024 v 10:05

Rodinný den plný informací o třídění, nakládání s odpadem, předcházení jeho vzniku a zábav. Přesně taková bude akce Pražské služby dětem 2024 v sobotu 22. června. Těšit se můžete na edukativní soutěže pro malé i velké, přehlídku nejmodernější techniky, výtvarnou dílnu, vzdělávací loutkovou pohádku...

Letní scéna Prahy 10: Tento týden v Malešicích

17. června 2024 v 08:13

Hudbu a divadlo pro děti nabízí Praha 10. Ve čtvrtek 20. června hraje Radka Hronovská a v neděli 23. června uvidí děti pohádku.

Barevná party v Butky Parku

15. června 2024 v 07:39

V sobotu 22. června v 10 hodin začne Barevná party. Vystoupí zpěvačka BibiBum se svými naučnými a veselými písničkami pro děti, následovat bude Silent disco, které ocení jak menší děti, tak dospívající a zatančit si mohou i rodiče.

Turnaj základních škol Prahy 10 „O pohár Františka Pláničky“

14. června 2024 ve 22:29

Fotbalový turnaj pro žáky druhého stupně základních škol Prahy 10 se koná 26. června od 9 do 15 hodin. Žáci budou ve čtyřech skupinách bojovat o putovní pohár Františka Pláničky.

Další články
Nahoru