dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Schwarzenberg, Němcová, Zavadil, Babiš. Strany do voleb v Praze nasazují většinou esa
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Ilustrační foto: Jan Polák

Schwarzenberg, Němcová, Zavadil, Babiš. Strany do voleb v Praze nasazují většinou esa

I když jména některých lídrů pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny ještě nejsou známa, již dnes lze předpokládat, že v Praze se odehraje jeden z nejzajímavějších politických soubojů. Jisté totiž je, že se zde o voličskou přízeň za nejsilnější strany utkají lidé jako Němcová, Schwarzenberg, Zavadil nebo Semelová.

O přízeň pravicových voličů by se v Praze měli utkat například bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) či předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na levici budou hlavními soupeři především předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová a šéf odborů Jaroslav Zavadil (za ČSSD).

KDU-ČSL do volebního klání v hlavním městě vyšle bývalého šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů a současného mluvčího lidovců Daniela Hermana. U dalších menších uskupení ale zatím definitivně jasno není.

V Praze kandidatura Babiše a Bobošíkové?

U hnutí ANO Andreje Babiše se teprve rozhodne. „Všechny lídry budeme představovat na páteční tiskové konferenci,“ uvedla tisková mluvčí hnutí Radka Burketová. Již dnes se ale spekuluje o Andreji Babišovi.

Jasno není ani u volebního bloku Hlavu vzhůru, na jehož listinách kandidují lidé hlásící se k názorům exprezidenta Václava Klause. „Jasno by mělo být během dvou tří dnů,“ uvedl tiskový mluvčí Václav Musílek. Připustil, že jednou z variant je šéfka Suverenity Jana Bobošíková, v diskusi jsou ale podle jeho slov i varianty jiné.

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury podle mluvčího Jana Zilvara zveřejní jména všech lídrů až příští úterý. Na kandidátkách hnutí zřejmě budou i někteří členové Věcí veřejných, které samostatně do voleb nejdou.

I u dalších menších stran se teprve rozhodne

Anketa

Již víte, koho budete volit?

77%
(77%)
14%
(14%)
Zatím není zřejmé, kdo bude lídrem Strany práv občanů-Zemanovců. „Jména lídrů zveřejníme někdy kolem dvanáctého září,“ uvedl místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Definitivně rozhodnuto ještě není ani ve Straně zelených. „Rozhodneme v neděli. Hlavní nominaci má předseda strany Ondřej Liška. Za SZ vždy v minulosti v Praze kandidoval předseda,“ řekl séf pražské organizace SZ Petr Štěpánek.

O volební strategii zatím jedná Liberálně ekologická strana založená někdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.

Zavadil chce prorazit v baště pravice

A s čím lídři hlavních stran do voleb jdou? Miroslava Němcová z ODS se hodně prezentuje vymezováním vůči prezidentu Miloši Zemanovi, antikomunistickými aktivitami či vyhraňováním se proti levici. Zapojila se například do řetězové hladovky za oběti srpnové okupace roku 1968.

Jaroslav Zavadil, který se v případě zvolení hodlá vzdát funkce předsedy v Českomoravské konfederaci odborových svazů, uvedl: „Praha je pravicová bašta, je to pro mě výzva.“ Odboráři řekli, že pro něj přichystají plno úkolů – jde jim o posílení sociálního dialogu mezi zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a vládou.

Schwarzenberg ostře proti Zemanovi

Marta Semelová z KSČM se v kampani zaměřuje na sociální a školská témata. Nedávno kupříkladu uvedla, že sociální rozdíly se nesetřou tím, pokud by žáci ve školách nosili stejné uniformy. Vyslovila se též pro rozvoj učňovského školství a rozvoj například IT oborů, po kterých je poptávka na pracovním trhu.

A Karel Schwarzenberg? Ten se, v linii TOP 09, především vymezuje proti prezidentu Zemanovi. Pro rakouský list Presse am Sonntag jeho konání dokonce přirovnal k postupu „nacistů v Německu v roce 1933 a komunistů v Československu v únoru 1948“.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru