dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Schváleno, povolovací proces pro umísťování restauračních předzahrádek bude zjednodušen
Restaurační zahrádky na Staroměstském náměstí v letní sezoně. Foto: Tiia Monto / Wikimedia Commons

Schváleno, povolovací proces pro umísťování restauračních předzahrádek bude zjednodušen

Podnikatelé, kteří pravidelně žádají o povolení umístění předzahrádky před svým podnikem, již nebudou muset opakovat každoroční zdlouhavý povolovací proces. Městská rada dnes schválila záměr pořízení nástroje, který umožní žadatelům vše vyřídit výrazně rychleji, bez návštěvy jednotlivých úřadů. Náklady na jeho vytvoření se v současné době odhadují do dvou milionů korun.

Týká se to v současné době celkem 333 subjektů, které mají rámcovou smlouvu s odborem hospodaření s majetkem magistrátem nebo správcem komunikací na opakované využití chodníků a jiných prostranství pro provoz restaurační zahrádky. Současný proces je totiž výrazně komplikovaný, časově a administrativně náročný nejen pro podnikatele, ale zbytečně zatěžuje i úředníky.
 
„Chceme celý proces výrazně zjednodušit, protože ta byrokracie je v tomto případě opravdu šílená. Stávající postup byl komplikovaný jak pro žadatele, tak pro samotný úřad, a já opravdu nevidím jediný důvod, proč by měl majitel cukrárny, kavárny, nebo jiného zařízení podávat stejnou žádost na několik míst. Tím, že celý ten postup zdigitalizujeme, odpadne nutnost obíhat jednotlivé úřady,“ upřesnila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. 

Nový digitalizovaný proces bude pokrývat tuto agendu:
-        opakované povolení zahrádky se stejnými parametry jako z poslední žádosti pro další rok;
-        povolení zahrádky pro jinou dobu než je vyznačeno v rámcové smlouvě (dřívější začátek provozu zahrádky, pozdější konec provozu zahrádky);
-        povolení zahrádky s menším počtem m2 (v případě dřívějšího začátku či pozdějšího konce provozu zahrádky).
 
„Celý systém chceme vyzkoušet v Praze 1, protože tam je zahrádek nejvíce. Pokud se systém osvědčí, zavedeme ho plošně,“ uzavřela primátorka Krnáčová.
 
Při podávání žádosti o rozšíření zahrádky (větší počet m2 než je uveden v rámcové smlouvě) a žádosti o zřízení nové zahrádky bude třeba absolvovat standardní proces.


Další články
Nahoru