dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - zatazeno
16°C
pozítří
Středa - polojasno
16°C
Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři
Od čtvrtka je nošení roušek na ulici povinné. Foto: PP

Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři

Lidé v Česku nebudou moci od půlnoci ze středy na čtvrtek vycházet mimo domov bez zakrytých dýchacích cest. Kdo nemá roušku, může použít šálu, šátek nebo jinou ochranu. Nařízení schválila na svém dnešním mimořádném jednání vláda.  

„Vláda nařídila povinnost nosit jakoukoli ochranu úst i na veřejnosti. Platí to od dnešní půlnoci. Kdo nemá roušku, pomůže si jinou ochranou,“ uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Přijato bylo i několik dalších nařízení. Například to, že v době od 10 do 12 hodin mohou v obchodech s potravinami, drogerií a v lékárnách nakupovat pouze senioři nad 65 let. „Chceme tak chránit naši nejohroženější skupinu občanů,“ vysvětlil Babiš.

Podle statistické ročenky bylo v Česku na konci roku 2018 mírně přes dva miliony lidí starších 65 let. Tvořili zhruba 19,6 procenta obyvatelstva Česka.

Dále vláda přijala speciální nařízení ohledně takzvaných pendlerů, tedy lidí, kteří mají povoleno vyjíždět za hranice kvůli práci. Při přechodu hranic u nich bude provedena zdravotní kontrola. Dále platí, že musí jet ze zaměstnání hned zpět do Česka, maximálně si mohou nakoupit potraviny.

Prodloužení ošetřovného kvůli uzavření škol na ochranu před koronavirem by mohlo být přijato příští týden. Zákon by Sněmovna mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý, ještě ten den by svůj souhlas mohl případně dát i Senát a prezident. Po jednání vlády to řekl premiér Babiš. Školy se uzavřely 11. března. Zaměstnanci, kteří s dětmi zůstali doma, mohou pobírat po devět dnů ošetřovné. Termín vyprší ve čtvrtek. Vláda se dohodla, že by ošetřovné od desátého dne dál vyplácel stát, a to po celou zbývající dobu uzavření škol.

V České republice je podle dnes ráno zveřejněných údajů celkem 464 nakažených. Tři z nich jsou ve vážném stavu na plicní ventilaci. Jde o dva taxikáře a jednu ženu na Bulovce.


Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Dnes v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Praha 5 ruší Pohádkový les

26. září 2020 v 07:55

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a v návaznosti na plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se neuskuteční plánovaná akce Pohádkový les, která se měla konat 3. října 2020 v Zahradě Kinských.

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Centrum sociálních služeb v Praze 2 omezilo návštěvy

25. září 2020 ve 20:12

Centrum sociálních služeb Praha 2 bylo nuceno, s ohledem na současnou situaci, omezit v tomto týdnu návštěvy v domovech pro seniory a zároveň ukončit provoz jídelny pro seniory v Máchově ulici. 

Další články
Nahoru