Dnes Pátek - skorojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři
Od čtvrtka je nošení roušek na ulici povinné. Foto: PP

Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři

Lidé v Česku nebudou moci od půlnoci ze středy na čtvrtek vycházet mimo domov bez zakrytých dýchacích cest. Kdo nemá roušku, může použít šálu, šátek nebo jinou ochranu. Nařízení schválila na svém dnešním mimořádném jednání vláda.  

„Vláda nařídila povinnost nosit jakoukoli ochranu úst i na veřejnosti. Platí to od dnešní půlnoci. Kdo nemá roušku, pomůže si jinou ochranou,“ uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Přijato bylo i několik dalších nařízení. Například to, že v době od 10 do 12 hodin mohou v obchodech s potravinami, drogerií a v lékárnách nakupovat pouze senioři nad 65 let. „Chceme tak chránit naši nejohroženější skupinu občanů,“ vysvětlil Babiš.

Podle statistické ročenky bylo v Česku na konci roku 2018 mírně přes dva miliony lidí starších 65 let. Tvořili zhruba 19,6 procenta obyvatelstva Česka.

Dále vláda přijala speciální nařízení ohledně takzvaných pendlerů, tedy lidí, kteří mají povoleno vyjíždět za hranice kvůli práci. Při přechodu hranic u nich bude provedena zdravotní kontrola. Dále platí, že musí jet ze zaměstnání hned zpět do Česka, maximálně si mohou nakoupit potraviny.

Prodloužení ošetřovného kvůli uzavření škol na ochranu před koronavirem by mohlo být přijato příští týden. Zákon by Sněmovna mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý, ještě ten den by svůj souhlas mohl případně dát i Senát a prezident. Po jednání vlády to řekl premiér Babiš. Školy se uzavřely 11. března. Zaměstnanci, kteří s dětmi zůstali doma, mohou pobírat po devět dnů ošetřovné. Termín vyprší ve čtvrtek. Vláda se dohodla, že by ošetřovné od desátého dne dál vyplácel stát, a to po celou zbývající dobu uzavření škol.

V České republice je podle dnes ráno zveřejněných údajů celkem 464 nakažených. Tři z nich jsou ve vážném stavu na plicní ventilaci. Jde o dva taxikáře a jednu ženu na Bulovce.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

Včera ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

Včera ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Praha 13 očkuje na radnici bez přechozí registrace

27. července 2021 ve 14:59

Praha 13 otevřela 26. července očkovací místo přímo v budově radnice na Slunečním náměstí. Na očkování dvoufázovou vakcínou Moderna se zájemci nemusí registrovat předem a přijít mohou ve vyhlášených otevíracích hodinách.

Další články
Nahoru