dnes
Sobota - obcasny-dest
17°C
zítra
Neděle - zatazeno
19°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
17°C
Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři
Od čtvrtka je nošení roušek na ulici povinné. Foto: PP

Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři

Lidé v Česku nebudou moci od půlnoci ze středy na čtvrtek vycházet mimo domov bez zakrytých dýchacích cest. Kdo nemá roušku, může použít šálu, šátek nebo jinou ochranu. Nařízení schválila na svém dnešním mimořádném jednání vláda.  

„Vláda nařídila povinnost nosit jakoukoli ochranu úst i na veřejnosti. Platí to od dnešní půlnoci. Kdo nemá roušku, pomůže si jinou ochranou,“ uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Přijato bylo i několik dalších nařízení. Například to, že v době od 10 do 12 hodin mohou v obchodech s potravinami, drogerií a v lékárnách nakupovat pouze senioři nad 65 let. „Chceme tak chránit naši nejohroženější skupinu občanů,“ vysvětlil Babiš.

Podle statistické ročenky bylo v Česku na konci roku 2018 mírně přes dva miliony lidí starších 65 let. Tvořili zhruba 19,6 procenta obyvatelstva Česka.

Dále vláda přijala speciální nařízení ohledně takzvaných pendlerů, tedy lidí, kteří mají povoleno vyjíždět za hranice kvůli práci. Při přechodu hranic u nich bude provedena zdravotní kontrola. Dále platí, že musí jet ze zaměstnání hned zpět do Česka, maximálně si mohou nakoupit potraviny.

Prodloužení ošetřovného kvůli uzavření škol na ochranu před koronavirem by mohlo být přijato příští týden. Zákon by Sněmovna mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý, ještě ten den by svůj souhlas mohl případně dát i Senát a prezident. Po jednání vlády to řekl premiér Babiš. Školy se uzavřely 11. března. Zaměstnanci, kteří s dětmi zůstali doma, mohou pobírat po devět dnů ošetřovné. Termín vyprší ve čtvrtek. Vláda se dohodla, že by ošetřovné od desátého dne dál vyplácel stát, a to po celou zbývající dobu uzavření škol.

V České republice je podle dnes ráno zveřejněných údajů celkem 464 nakažených. Tři z nich jsou ve vážném stavu na plicní ventilaci. Jde o dva taxikáře a jednu ženu na Bulovce.


V Motole byla výše mimořádných odměn pro zdravotníky ošetřující pacienty s covid-19 vyčíslena na více než 23 milionů korun

Včera v 09:51

Při vyplácení těchto mimořádných odměn nebylo rozlišováno, zda se jedná o lékaře nebo sestru, kritériem byla pouze délka jednotlivé pracovní směny. Celkem se mimořádné odměny týkaly několika stovek zaměstnanců a uvedená částka se vztahuje na období březen až...

Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Praha 11: Ve třídě Pomněnek je karanténa, učitel je pozitivní na covid

2. června 2020 v 19:19

Na základě pokynu hygienické stanice Praha z důvodu pozitivního výsledku u pedagoga ze třídy Pomněnky MŠ Markušova je tato třída od dnešního dne od 13 hodin v karanténě. Uzavřena bude do 12. 6. Hygienická stanice bude všechny rodiče docházejících dětí do Pomněnek...

Další články
Nahoru