Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 6°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři
Od čtvrtka je nošení roušek na ulici povinné. Foto: PP

Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři

Lidé v Česku nebudou moci od půlnoci ze středy na čtvrtek vycházet mimo domov bez zakrytých dýchacích cest. Kdo nemá roušku, může použít šálu, šátek nebo jinou ochranu. Nařízení schválila na svém dnešním mimořádném jednání vláda.  

„Vláda nařídila povinnost nosit jakoukoli ochranu úst i na veřejnosti. Platí to od dnešní půlnoci. Kdo nemá roušku, pomůže si jinou ochranou,“ uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Přijato bylo i několik dalších nařízení. Například to, že v době od 10 do 12 hodin mohou v obchodech s potravinami, drogerií a v lékárnách nakupovat pouze senioři nad 65 let. „Chceme tak chránit naši nejohroženější skupinu občanů,“ vysvětlil Babiš.

Podle statistické ročenky bylo v Česku na konci roku 2018 mírně přes dva miliony lidí starších 65 let. Tvořili zhruba 19,6 procenta obyvatelstva Česka.

Dále vláda přijala speciální nařízení ohledně takzvaných pendlerů, tedy lidí, kteří mají povoleno vyjíždět za hranice kvůli práci. Při přechodu hranic u nich bude provedena zdravotní kontrola. Dále platí, že musí jet ze zaměstnání hned zpět do Česka, maximálně si mohou nakoupit potraviny.

Prodloužení ošetřovného kvůli uzavření škol na ochranu před koronavirem by mohlo být přijato příští týden. Zákon by Sněmovna mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý, ještě ten den by svůj souhlas mohl případně dát i Senát a prezident. Po jednání vlády to řekl premiér Babiš. Školy se uzavřely 11. března. Zaměstnanci, kteří s dětmi zůstali doma, mohou pobírat po devět dnů ošetřovné. Termín vyprší ve čtvrtek. Vláda se dohodla, že by ošetřovné od desátého dne dál vyplácel stát, a to po celou zbývající dobu uzavření škol.

V České republice je podle dnes ráno zveřejněných údajů celkem 464 nakažených. Tři z nich jsou ve vážném stavu na plicní ventilaci. Jde o dva taxikáře a jednu ženu na Bulovce.


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Dnes ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha 2 pomůže seniorům 65+

Včera v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru