Dnes Sobota - prehanky-dest 4°C
Zítra Neděle - snih 2°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři
Od čtvrtka je nošení roušek na ulici povinné. Foto: PP

Schválen zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu, před polednem mohou do obchodů jen senioři

Lidé v Česku nebudou moci od půlnoci ze středy na čtvrtek vycházet mimo domov bez zakrytých dýchacích cest. Kdo nemá roušku, může použít šálu, šátek nebo jinou ochranu. Nařízení schválila na svém dnešním mimořádném jednání vláda.  

„Vláda nařídila povinnost nosit jakoukoli ochranu úst i na veřejnosti. Platí to od dnešní půlnoci. Kdo nemá roušku, pomůže si jinou ochranou,“ uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Přijato bylo i několik dalších nařízení. Například to, že v době od 10 do 12 hodin mohou v obchodech s potravinami, drogerií a v lékárnách nakupovat pouze senioři nad 65 let. „Chceme tak chránit naši nejohroženější skupinu občanů,“ vysvětlil Babiš.

Podle statistické ročenky bylo v Česku na konci roku 2018 mírně přes dva miliony lidí starších 65 let. Tvořili zhruba 19,6 procenta obyvatelstva Česka.

Dále vláda přijala speciální nařízení ohledně takzvaných pendlerů, tedy lidí, kteří mají povoleno vyjíždět za hranice kvůli práci. Při přechodu hranic u nich bude provedena zdravotní kontrola. Dále platí, že musí jet ze zaměstnání hned zpět do Česka, maximálně si mohou nakoupit potraviny.

Prodloužení ošetřovného kvůli uzavření škol na ochranu před koronavirem by mohlo být přijato příští týden. Zákon by Sněmovna mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý, ještě ten den by svůj souhlas mohl případně dát i Senát a prezident. Po jednání vlády to řekl premiér Babiš. Školy se uzavřely 11. března. Zaměstnanci, kteří s dětmi zůstali doma, mohou pobírat po devět dnů ošetřovné. Termín vyprší ve čtvrtek. Vláda se dohodla, že by ošetřovné od desátého dne dál vyplácel stát, a to po celou zbývající dobu uzavření škol.

V České republice je podle dnes ráno zveřejněných údajů celkem 464 nakažených. Tři z nich jsou ve vážném stavu na plicní ventilaci. Jde o dva taxikáře a jednu ženu na Bulovce.


Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

Dnes v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

Včera ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Hořel částečně devastovaný byt

Včera ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Metropole chce jednat s ministrem zdravotnictví Blatným o postupu při očkování

Včera ve 13:56

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Nově odhalených případů covidu v Praze je opět méně

Včera ve 13:46

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140.

Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

21. ledna 2021 v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Další články
Nahoru