Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Schůzka SPOLU, Pirátů a STAN v Praze posun nepřinesla, zopakuje se v pátek
Zdeněk Hřib (Piráti) a Bohuslav Svoboda z ODS (vpravo) při ustavujícím zasedání zastupitelstva. Foto: SPOLU pro Prahu

Schůzka SPOLU, Pirátů a STAN v Praze posun nepřinesla, zopakuje se v pátek

Na pražském magistrátu se dnes sešli předsedové zastupitelských klubů SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN. Schůzka však posun v jednání o pražské koalici nepřinesla a v pátek dopoledne by se měla konat znovu. Politici to po skončení jednání řekli novinářům.

Podle předsedy klubu Pirátů Daniela Mazura bude nutné do pátku projednat, zda na schůzku půjde jako zástupce pouze svojí strany, nebo i Prahy Sobě, se kterou Piráti vytvořili Alianci stability. SPOLU s Prahou Sobě stále jednat odmítá.

Předsedové tří klubů se dnes na magistrátu sešli na pozvání předsedy klubu SPOLU Zdeňka Zajíčka (ODS). Koalice SPOLU v úterý večer opět vyzvala Piráty a STAN k jednání o vytvoření koalice na vládním půdorysu, kterou od voleb prosazuje. Jednání nicméně stále nepokročila, komplikuje je vytvoření Aliance stability a deklarace Pirátů a Prahy Sobě, že budou jednat pouze společně.

Politici se na dnešní schůzce podle Zajíčka informovali o situaci po první části ustavujícího jednání zastupitelstva, které minulý týden zastupitelé kvůli absenci koaliční dohody přerušili do 24. listopadu. Zajíček dodal, že v pátek by se měla schůzka ve stejném formátu opakovat poté, co se k dalšímu postupu vyjádří jednotlivé kluby.

Na vyjádření klubů Pirátů a Prahy Sobě bude podle Mazura záležet to, jestli se schůzky v pátek zúčastní jako zástupce aliance nebo pouze Pirátů. „Bude to mít vliv na dynamiku toho, co se bude dít v následujících dnech a týdnech,“ řekl. Zajíček zopakoval, že o jednání s Prahou Sobě SPOLU nestojí.

„U nás je pozice stále stejná, v tuhle chvíli nehodláme dále jednat s aliancí. Pan kolega Mazur mě informoval o tom, že dostaneme oficiální nabídku ze strany aliance, já jsem zase přislíbil, že obratem na tu nabídku budeme reagovat," řekl.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN.

Šesté je SPD se třemi mandáty. Praha je SPOLU s Hradcem Králové posledním z 27 statutárních měst v ČR, kde ještě není ustavené nové vedení města. V Hradci Králové již tento týden vznikla dohoda o koalici.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru