Dnes Úterý - oblacno 10°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Schůzka SPOLU, Pirátů a STAN v Praze posun nepřinesla, zopakuje se v pátek
Zdeněk Hřib (Piráti) a Bohuslav Svoboda z ODS (vpravo) při ustavujícím zasedání zastupitelstva. Foto: SPOLU pro Prahu

Schůzka SPOLU, Pirátů a STAN v Praze posun nepřinesla, zopakuje se v pátek

Na pražském magistrátu se dnes sešli předsedové zastupitelských klubů SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN. Schůzka však posun v jednání o pražské koalici nepřinesla a v pátek dopoledne by se měla konat znovu. Politici to po skončení jednání řekli novinářům.

Podle předsedy klubu Pirátů Daniela Mazura bude nutné do pátku projednat, zda na schůzku půjde jako zástupce pouze svojí strany, nebo i Prahy Sobě, se kterou Piráti vytvořili Alianci stability. SPOLU s Prahou Sobě stále jednat odmítá.

Předsedové tří klubů se dnes na magistrátu sešli na pozvání předsedy klubu SPOLU Zdeňka Zajíčka (ODS). Koalice SPOLU v úterý večer opět vyzvala Piráty a STAN k jednání o vytvoření koalice na vládním půdorysu, kterou od voleb prosazuje. Jednání nicméně stále nepokročila, komplikuje je vytvoření Aliance stability a deklarace Pirátů a Prahy Sobě, že budou jednat pouze společně.

Politici se na dnešní schůzce podle Zajíčka informovali o situaci po první části ustavujícího jednání zastupitelstva, které minulý týden zastupitelé kvůli absenci koaliční dohody přerušili do 24. listopadu. Zajíček dodal, že v pátek by se měla schůzka ve stejném formátu opakovat poté, co se k dalšímu postupu vyjádří jednotlivé kluby.

Na vyjádření klubů Pirátů a Prahy Sobě bude podle Mazura záležet to, jestli se schůzky v pátek zúčastní jako zástupce aliance nebo pouze Pirátů. „Bude to mít vliv na dynamiku toho, co se bude dít v následujících dnech a týdnech,“ řekl. Zajíček zopakoval, že o jednání s Prahou Sobě SPOLU nestojí.

„U nás je pozice stále stejná, v tuhle chvíli nehodláme dále jednat s aliancí. Pan kolega Mazur mě informoval o tom, že dostaneme oficiální nabídku ze strany aliance, já jsem zase přislíbil, že obratem na tu nabídku budeme reagovat," řekl.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN.

Šesté je SPD se třemi mandáty. Praha je SPOLU s Hradcem Králové posledním z 27 statutárních měst v ČR, kde ještě není ustavené nové vedení města. V Hradci Králové již tento týden vznikla dohoda o koalici.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru