Dnes Čtvrtek - jasno 31°C
Zítra Pátek - skorojasno 31°C
Čtvrtek 17. 6. 2021
Svátek má Adolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Schovejte ženy a věci, jsou tu rudoarmějci. S osvoboditeli podle Kroupy přišlo i násilí
Věnce zakrývající základní kámen pomníku padlým při osvobozování Prahy je na náměstí Kinských. Foto: Jan Puci

Schovejte ženy a věci, jsou tu rudoarmějci. S osvoboditeli podle Kroupy přišlo i násilí

Ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum a vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa při zahájení venkovní výstavy Nikogda ně zabuděm na náměstí Interbrigády v Praze 6 promluvil o dlouho opomíjené odvrácené stránce osvobození v roce 1945. 

„Radost ze svobody je euforický stav a většina lidí se shodne na tom, že to je největší lidská radost. Ale tato euforie má bohužel někdy i vlastnost, že člověk přestane vidět všechny hrozby, které přináší svoboda, přestane vnímat vážnost znepokojujících zpráv,“ uvedl Kroupa.

A v květnu 1945, když končil několikaletý světový konflikt, bylo v Československu takových zpráv hodně. „A rozumní lidé se podle toho zachovali. Například schovávali své dívky před rudoarmějci, nebo třeba ukrývali své cenné věci,“ řekl.

Podle pamětníků lidé stáli na konci války v ulicích a radovali se ze svobody. „Ale nutno si dnes ohledem na čtyři desítky let, které následovaly po osvobození, říct jednu strašnou věc. Že ti svobodní lidé byli myšmi a Sovětský svaz kocourem, který je vypustil z klece, ale svobodu jim nedal. Kocour může dát myši svobodu, anebo si s ní může pohrávat. Oni zvolili tu druhou možnost,“ sdělil.

„Sovětský svaz tuto zemi osvobodil od nacismu, ale nikoli pro svobodu. Dokládají to, mimo jiné, tajná jednání, která po květnu 1945 zahájil s československou vládou o uranu. Ignorovalo se porušování zákona ze strany sovětských vojáků a dalších pracovníků bezpečnostních složek. Tato mementa května 1945 mají pro nás právě v dnešní době obrovský význam,“ myslí si Korupa.

Podle něj euforie konce války, navíc živená mýtem, že jsme byli osvobozeni výhradně Sovětským svazem, způsobila, že se spousta lidí odevzdala ideologii, které se později nechtěli vzdát. Kdo to dříve či později udělal, měl problémy. Ztráta zaměstnání, šikanování rodiny, vězení.

„Lidé po skončení války inklinovali k této revoluční, lepkavé a přitažlivé ideologii, která slibovala nový světový pořádek, v rámci kterého nebudou mezi lidmi panovat rozdíly. Až rok 1968 byl pro mnohé příležitostí změnit pohled na ideologii a vzdát se jí. Přesto tuhý režim s dozorem Sovětského svazu zotročil tento národ na dalších dvacet let,“ řekl Kroupa.

V roce 1989 jsme sice získali svobodu, ale u řady lidí zůstala nostalgie k totalitní minulosti. Proč? „Je to způsobeno mixem ztráty nadějí, jistot a mírou rozčarování z polistopadového vývoje. Pak je tu řada lidí, kteří čtyři desítky let vyrůstali odevzdáni sovětskému mýtu hrdinného boje rudoarmějců,“ pokračoval.

Ačkoli nechce snižovat zásluhy vojáků Rudé armády, je podle něj nutné připomínat, že s nimi přišlo do Československa i bezpráví a násilí, kterého se dopouštěli na zdejších obyvatelích.

„Sovětský svaz se po roce 1945 na našem území choval spíše jako dobyvatel. Dozoroval nad soudruhy v Československu, aby instalovali tvrdý a surový režim, který miliony občanů zbídačil, okradl a zbavil svobody,“ dodal Mikuláš Kroupa.


Participace k budoucí podobě Jarovské třídy odstartovala

Dnes v 09:46

Veřejnost má šanci ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy. V Malešické ulici je až do 25. června umístěn informační kontejner. Online dotazníkové šetření probíhá do 11. července.

Web Praha školská bude informovat o vzdělávání v Praze

Dnes v 08:51

Praha má nový webový portál, který informuje o vzdělávání v metropoli a jejím okolí. Web Praha školská od loňského prosince úspěšně testoval svůj provoz a začátkem června byl oficiálně převeden pod hlavní server pražského magistrátu. 

Veřejnost se vyjadřovala k vybudování parku Na Pláni

Včera ve 20:43

V úterý 15. června v 17 hodin proběhla na on-line prezentace „Vybudování parku Na Pláni“.

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Košíře a Motol?

Včera v 08:05

Debata se zástupci radnice v ZŠ Weberova v Praze 5 ve čtvrtek 17. června od 17 hodin na téma co čeká Košíře a Motol v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují?

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

15. června 2021 v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

15. června 2021 v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

15. června 2021 v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

15. června 2021 v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru