Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Schola Pragensis: Největší přehlídka středních škol

Přes 100 tisíc deváťáků čeká brzy rozhodnutí, kam jít studovat dál. Ujasnit si priority, zájmy a vlastní možnosti pomáhá výstava Schola Pragensis. Největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku, která proběhne od čtvrtka 23. do soboty 25. listopadu v Kongresovém centru Praha, letos představí 150 vystavovatelů. Vstup pro všechny je zdarma.

Schola Pragensis – veletrh pražských středních škol pořádaný pražským magistrátem každoročně už od devadesátých let – by neměl minout žádného deváťáka. Na 28. ročníku veletrhu získají budoucí středoškoláci přehled o bohaté nabídce středních škol, informace o podmínkách přijetí, podrobnosti o průběhu studia nebo možnostech budoucího uplatnění.

„Naše škola se výstavy účastní od prvního ročníku, letos opět se stánkem 202 ve druhém patře Kongresového centra Praha. Každý zájemce zde může získat veškeré informace o průběhu studia, o aktivitách školy a možnostech uplatnění po absolvování. Současní žáci školy budou na výstavě prezentovat reálné činnosti charakterizující vybrané řemeslné obory – truhlář, malíř a lakýrník, sklenář, klempíř, kominík a další. Část stánku bude vyhrazena zahradnickým oborům. Tradičně bude zahradnická prezentace spojena s prodejem výrobků našich žáků. Na místě budou i pedagogové školy a zároveň pracovníci studijního oddělení, kteří budou poskytovat informace všem zájemcům o studium nebo návštěvu školy,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Každoročně dorazí na Scholu Pragensis přes 30 tisíc návštěvníků. Ve všední dny dopoledne převažují prohlídky žáků 8. a 9. tříd základních škol se svými učiteli, o víkendech pak přicházejí uchazeči o studium s rodinou nebo kamarády. Vybírat zde mohou ze specializovaných škol i řemeslných oborů. Právě veletrh Schola Pragensis je spolu se dny otevřených dveří jednotlivých škol pro správnou volbu budoucích středoškoláků klíčový.

„Pro nerozhodnuté žáky je výstava Schola Pragensis výborným zdrojem detailních informací a možností srovnání preferovaných škol, a to ještě před návštěvou jejich dnů otevřených dveří. Vloni zavítalo na náš modrý stánek přes 60 procent a následně na dny otevřených dveří ve škole dokonce 83 procent našich současných prváků. Na veletrhu se uchazeči z úst našich studentů a učitelů dovídají o podobách výuky oboru informační technologie, nabízených specializacích,  skladbě předmětů,  nárocích na znalosti ze základní školy nebo o vybavení učeben,“ uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která je pravidelným účastníkem akce.

Schola Pragensis je určená nejen žákům základních a speciálních škol, ale i široké veřejnosti se zájmem o rekvalifikaci či doplnění vzdělání. Z celkového počtu 150 vystavovatelů se představí 134 zbytek jsou cechy a poradenské služby. Letos se koná ve dnech 23. až 25. listopadu, denně od 9 do 18 hodin, v sobotu zkráceně do 15 hodin. Vstup je zdarma bez nutné registrace.

Veletrh doplní různé workshopy a semináře. Součástí bude i hra Technikiáda, která pomůže žákům základních škol poznat své silné stránky a nasměruje je k pro ně optimálním středním školám.

„Projekt Technikiáda přináší první elektronickou evidenci aktivit a dovedností žáků základních škol. Žákům přináší nástroj pro rozvoj dovedností, které je baví a v kterých jsou šikovní. Zároveň jim ukazuje cestu, která střední škola vhodně naváže na jejich portfolio dovedností a preferencí. Technikiáda je pro žáky hrou, která je motivuje k vyhledávání aktivit, při nichž si vyzkouší škálu různých činností a získají řadu zkušeností i dovedností. Nutná je registrace se souhlasem rodiče na www.technikiada.cz,“ popsal Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.
Autor: Alo

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Dnes v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Další články
Nahoru