dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Schody čekaly na opravu, až byly uzavřeny
Nové zámecké schody. Foto: Jan Sokol - Wikimedia Commons

Schody čekaly na opravu, až byly uzavřeny

Část Nových zámeckých schodů, které spojují Thunovskou ulici na Malé Straně s Hradčanským náměstím, je v tak špatném stavu, že musela být zavřena pro veřejnost. Mohlo by totiž dojít ke zranění chodců. Hlavní město Praha, které je vlastníkem schodů, neví, kdy se je podaří po nutné opravě opět zpřístupnit.

Nové zámecké schody

Název klame, schody jsou starší (vznikly na místě cesty ze 13. století) než Staré zámecké schody (17. století), které spojují Klárov na Malé Straně s východní branou Pražského hradu.

Překonávají výškový rozdíl 36,5 metru po 208 kamenných schodech.

Na neuspokojivý stav schodů byl magistrát upozorněn minulý rok. Jako vlastník byl vyzván k tomu, aby zdi i schody zajistil a opravil.

Oprava se však neuskutečnila. Na jejího zhotovitele totiž nebylo vypsáno otevřené výběrové řízení, kvůli čemuž vznikly mezi pražskými radními třenice.

Následně došlo opakovaně k oddálení udělení zakázky za více než 60 milionů korun.

Nyní již povolaný expert konstatoval, že stavba není řádně udržována, na několika místech poškozena a ohrožuje chodce.

Zatím nelze určit, kdy budou schody opět zpřístupněny v celém rozsahu. Bude to do značné míry záležet na tom, jak rychle se podaří zorganizovat výběrové řízení. 


Autor: Renata Rákosová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru