Dnes Čtvrtek - polojasno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Schillerová se pustila do Stanjury: Nemáte plán, střílíte od boku. Ještě v březnu se budeme divit
Zbyněk Stanjura možná bude ministrem financí. Zdroj foto: ODS

Schillerová se pustila do Stanjury: Nemáte plán, střílíte od boku. Ještě v březnu se budeme divit

Vicepremiérka a ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová pravděpodobně skončí v opozici. Adeptem vznikající koalice na nového šéfa resortu financí je místopředseda ODS a poslanec Zbyněk Stanjura. Schillerová si ho vybrala jako hlavní terč své povolební kritiky.

Politik a politička s diametrálně odlišnými pohledy na svět měli možnost diskutovat v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Nestačila jsem se divit. Pan Stanjura přiznal, že předvolební hesla pětikoalice o ušetřených miliardách a čísla, která neustále mění, střílí od boku. Oni nemají žádný schůdný plán a žádné relevantní podklady pro svá tvrzení a sliby,“ uvedla Schillerová. 

„Teprve vše budou propočítávat a hledat každou miliardu. Samozřejmě na úkor investic a lidí. Výsledek tohoto amatérismu: rozpočtové provizorium do konce března, s ním zmrazení platu státních zaměstnanců a omezení investic,“ pokračovala.

Podle Stanjury je nutné šetřit, ale nejdříve na státních výdajích. Proto je potřeba připravit nový návrh rozpočtu na příští rok. „Jedním z prvních úkolů vlády bude představit Poslanecké sněmovně nový rozpočet. Ten s deficitem 376 miliard totiž rozhodně nepodpoříme. Výdaje státu chceme snížit o zhruba 80 miliard. Stát musí šetřit na sobě, ne na lidech,“ vzkázal Schillerové. 

Podle něj je potřeba ke státním financím přistupovat s maximální pokorou. „Jsou to totiž peníze, které přišly od daňových poplatníků. Proto je velice mylná představa, že lidé jsou ,zaměstnanci´ státu, jak k tomu přistupovala současná vláda. Podle nás to má být přesně naopak, stát tady má být pro lidi,“ rýpnul si Stanjura.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru