Dnes Úterý - jasno 22°C
Zítra Středa - skorojasno 23°C
Úterý 29. 4. 2025
Svátek má Robert
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Sbor hasičů slaví 170. narozeniny, zprvu musel i zametat ulice
Hasiči i v minulosti zasahovali u dopravních nehod, zde srážka automobilu s tramvají na lince číslo 17. Foto: archiv HZS Praha

Sbor hasičů slaví 170. narozeniny, zprvu musel i zametat ulice

V Praze 23. března roku 1853 sbor obecních starších rozhodl o zřízení sboru pro čištění ulic a požární ochranu. Základem budoucího hasičstva se stali takzvaní městští počišťovači. Archiv hlavního města Prahy ukrývá listiny, které prozrazují, jak hasičský sbor vznikal.

Základem budoucího hasičstva se stali tzv. městští počišťovači. V roce 1840 bylo u počišťovačské skupiny dvanáct řadových členů a jeden vedoucí. Nalezená zpráva hodnotí situaci před vznikem hasičského sboru v Praze od roku 1839 až po založení hasičstva v roce 1853.

Ve zprávě se porovnávají například náklady spojené se založením hasičské jednotky v roce 1853 s náklady na předchozí činnost počišťovačů. Obsahuje také první nástin práv a povinností hasičů, včetně předpokládaného stavu.

Z textu je možné vyčíst, že tato zpráva z 23. března 1853 se stala základem pro vydání vyhlášky (18. července 1853), kterou pražská obec zřídila sbor městských čistitelů ulic a hasičů ohně a vyhlásila nábor do sboru, přičemž tento sbor se stal základem dnešního Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

V Praze se začal rychle rozrůstat průmysl, a tak není divu, že sílily hlasy požadující zřízení placeného hasičského sboru. V březnu 1853 magistrát rozhodl, že bere do vlastní režie úklid ulic, pro začátek na Malé Straně.

Hasičský sbor zahájil svoji činnost 16. srpna 1853, kdy nastoupilo prvních 11 hasičů/metařů. Do konce srpna 1853 pak bylo přijato celkem 30 hasičů/metařů, jejichž představeným byl jmenován městský dozorce Alois Pasta.

Osm lidí měl vycvičit k obsluze stříkačky, ostatní jako pomocníky při hašení. A první hasičský sbor z povolání v Praze byl na světě.

Velitel Pasta byl následně vyslán na zkušenou do Berlína. Do města, které bylo ve vývoji hasičstva zcela srovnatelné s Prahou. Berlín byl v té době pouze hlavním městem rozvíjejícího se Pruska, profesionální sbor zde byl založen roku 1851.

Velitel Scabell byl schopným organizátorem a Alois Pasta se od něho měl co naučit. Bylo vidět, že své velitelování v Praze bral zodpovědně, ale od počátku měl velké potíže se svými nadřízenými. Navíc brzy rozpoznal, že třicítka lidí je pro město málo a osm k obsluze stříkačky ještě méně.

Všemožně se snažil o zdokonalení výcviku a výstroje; je autorem jednoho z nejstarších hasičských spisů ÜberSchadenfeuer und Feuerlöschen (O škodlivých požárech a jejich hašení).

Jak dokládají historické dokumenty, sbor se od počátku své působnosti při zdolávání ohňů osvědčil, ale konflikty s magistrátem vyústily až k odchodu velitele Pasty z funkce. To bylo v době, kdy hasiči, lišící se od metařů červenou páskou na rameni, sídlili v malostranském obecním dvoře v Letenské ulici, kde měli pro sebe vyhrazeno několik místností.

V listopadu 1853 se velení ujal praktikant hospodářského úřadu magistrátu Václav Soukup. Kromě jiných novinek zavedl titul hasební mistr.

Radní v té době přemýšleli, jak zvýšit počet hasičů bez velkých finančních nákladů. Řešení se našlo – zrušily se záložní požární stráže a uvolnění muži mohli posílit řady sboru.

Naráz vyvstal nový problém: kam umístit 68 příslušníků sboru. Místo se našlo ve staroměstském obecním dvoře. A protože v původní stanici zůstalo několik hasičů, vznikla tak ústřední a pobočná stanice. V té době měl sbor 6 vrchních hasičů, 24 obsluhovatelů stříkaček a 38 hasičů. Protože i nadále platila povinnost zametat ulice, dozor nad metaři vykonávali vrchní hasiči.

Při vzniku požáru měl každý metař za povinnost se dostavit na místo neštěstí. Dále se musel zúčastňovat výcviku a jeden ze dvou volných dnů v týdnu obětovat držení hasičské stráže.

O dnešním vybavení hasičů se těm začínajícím nemohlo však ani zdát. Strojní, chemická a technická služba je v současnosti na vysoké úrovni, přesto na hasičských vozech zůstávají i lopaty a košťata (ženijní nářadí). Nejčetnější zásahy jsou zásahy technické, pomoc u dopravních nehod a ochrana životního prostředí.

Přesně v den 170. výročí založení pražského hasičského profesionálního sboru, tedy 23. března, převzal ředitel HZS hl. m. Prahy, brigádní generál Luděk prudil, pamětní list a medaili z rukou primátora Prahy Bohuslava Svobody. Ocenění za práci sboru pro hlavní město předal primátor řediteli pražských profesionálních hasičů na jednání pražského zastupitelstva.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy


Poutní cesta do Hájku

Dnes v 11:29

Ve čtvrtek 1. května můžete vyrazit s poutníky z Prahy do Hájku. Čeká vás trasa dlouhá skoro 17 km.

Výstava pohádkových krajinek a skalek

Dnes v 09:07

Od 1. do 25. května můžete navštívit oblíbenou výstavu pohádkových krajinek a skalek ze sukulentních rostlin v kamenných miskách.

V Praze 9 u AFI se v květnu bude tančit

Dnes v 08:49

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na Jarní tančírny, které se uskuteční 14. a 28. května, vždy od 18 do 20 hodin u budovy AFI City v Kolbenově ulici.

Spolkový den Prahy 1 v parku Kampa

Včera v 10:40

Praha 1 je městskou částí s velkým množstvím velmi aktivních komunitních spolků a po dvou letech se vrací se Spolkovým dnem.

Bio Oko chystá prvomájovou slavnost Františkovy lásky

Včera v 06:46

První květnový den oslavte v Oku sousedskou slavností Františkovy lásky. Těšit se můžete na workshopy, dílničky, občerstvení a spoustu dalšího.

Praha 10: Lásky čas na Čecháči

Včera v 06:01

Na náměstí Svatopluka Čecha prožijete 1. května odpoledne plné lásky, jara a zábavy. Od 14 do 20 hodin se Čecháč promění v místo, kde se setkávají milovníci dobrého jídla, hudby a originálních zážitků.

Praha 9 zve na přednášky o rodině

27. dubna 2025 v 17:43

Praha 9 zve na přednášky, na nichž odborníci radí, jak na problémy, které se mohou objevit v rodině. První přednáška se konala na začátku dubna, další bude na konci května a třetí v první polovině června.

Dětské hřiště ve Vrchlického sadech čeká výměna povrchu i lanové dráhy

27. dubna 2025 v 17:30

Dětské hřiště ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží se dočká obnovy. Změní se povrchy, dojde k výměně lanové dráhy a přibude nový strom. Praha 1 o tom informovala ve svém měsíčníku Jedna.

Přehled plánovaných výluk vody na 18. týden

26. dubna 2025 v 08:16

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Nezapomíná!

26. dubna 2025 v 06:59

Karel Kutlvašr, československý legionář, důstojník a generál, který velel Pražskému povstání, byl neobyčejnou osobností a vojákem, do jehož života se promítly klíčové okamžiky českých národních dějin první poloviny dvacátého století, jejichž podobu i sám...

Lidé si přejí úpravy severního předpolí Písecké brány, ukázala anketa

25. dubna 2025 ve 22:16

Méně aut, více komunitního života – tak by se dalo zjednodušeně shrnout přání lidí, kteří se zúčastnili ankety k budoucnosti severního předpolí Písecké brány.

Praha 4: Deskové hry zvou malé i velké hráče

25. dubna 2025 v 16:38

Zmeškali jste první březnové deskohrátky v Základní škole Mendíků? Nevadí. Další se uskuteční v sobotu 26. dubna v čase od 10 do 18 hodin v Základní škole Jílovská.

Oslavy Dne země a jara v Botanické zahradě Praha

25. dubna 2025 v 16:03

O víkendu 26. – 27. dubna budou na řadě míst v ČR probíhat akce k oslavám Dne země, který se celosvětově připomíná 22. dubna. Den země mohou oslavit milovníci přírody i v botanické zahradě v pražské Troji, a to procházkou krásnými a rozkvetlými expozicemi. Zahrada se právě nyní halí do pestré...

Libeňská pouť. Akce i atrakce jsou zdarma

25. dubna 2025 v 15:31

Jarmark, netradiční pouťové atrakce, pohádka pro děti, pěvecké a varhaní koncerty, komentované prohlídky kostela sv. Vojtěcha v sobotu 26. dubna.

Další články
Nahoru