dnes
Úterý - polojasno
21°C
zítra
Středa - obcasny-dest
17°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Sbírku na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži vyhlásilo technické muzeum
Katedrála Notre-Dame po požáru. Foto: Louis H. G. / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Sbírku na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži vyhlásilo technické muzeum

Národní technické muzeum za podpory Ministerstva kultury, České filharmonie, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy iniciovalo vznik veřejné sbírky na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Tu před týdnem poškodil požár, při kterém shořela střecha a krov. Zničena byla špičatá věžička nad chrámovou lodí.

Katedrála má s našimi dějinami i významnou historickou souvislost. Z hořící katedrály byla zachráněna domnělá trnová koruna Krista, z níž získal Karel IV. od francouzského krále jeden trn, který vložil do kříže umístěného ve vrcholu svatováclavské koruny.

Číslo účtu veřejné sbírky „Obnova katedrály NOTRE-DAME“: 1159698550207/0100 Komerční banka, a.s.

Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a všemi kolektivními tělesy Národního divadla, Státní opery a Kühnovým smíšeným sborem uspořádá dnes ve 21:10 hodin ve Dvořákově síni v Rudolfinu benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži.

Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila. Výtěžek z koncertu bude použit k uvedenému účelu prostřednictvím výše uvedené veřejné sbírky.

„Francouzské velvyslanectví v Praze velice děkuje Národnímu technickému muzeu v Praze za tuto ušlechtilou a krásnou iniciativu, která dokládá vaši sounáležitost a solidaritu vůči Francii, Francouzům a Francouzkám. Je také ukázkou neuvěřitelné štědrosti Čechů vůči Francii, kterou lidé dávají velvyslanectví najevo už od pondělí,“ uvedl velvyslanec Francie v Česku Roland Galharague.

„Dáváme najevo naše zakotvení v Evropě a solidaritu s Pařížany. Sbírka muzea garantuje, že se vybrané peníze dostanou na opravu Notre-Dame. Ochrana památek pro nás v Praze není prázdným pojmem a chceme podpořit Paříž při napravování obrovských škod na ikonické stavbě, která má význam pro nejen francouzskou, ale i celosvětovou kulturu,“ okomentovala vyhlášení sbírky pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Zájem o přispění na obnovu pařížské památky je velký ve Francii i ostatních zemích. Během prvního týdne od požáru přispěly už statisíce dárců, vybralo se přes v přepočtu přes půl miliardy korun. Na obnovu slíbily přispět i velké společnosti. Pozadu nezůstali ani mecenáši.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

5. července 2020 ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru