dnes
Středa - dest
12°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Pátek - polojasno
19°C
Sbírku na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži vyhlásilo technické muzeum
Katedrála Notre-Dame po požáru. Foto: Louis H. G. / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Sbírku na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži vyhlásilo technické muzeum

Národní technické muzeum za podpory Ministerstva kultury, České filharmonie, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy iniciovalo vznik veřejné sbírky na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Tu před týdnem poškodil požár, při kterém shořela střecha a krov. Zničena byla špičatá věžička nad chrámovou lodí.

Katedrála má s našimi dějinami i významnou historickou souvislost. Z hořící katedrály byla zachráněna domnělá trnová koruna Krista, z níž získal Karel IV. od francouzského krále jeden trn, který vložil do kříže umístěného ve vrcholu svatováclavské koruny.

Číslo účtu veřejné sbírky „Obnova katedrály NOTRE-DAME“: 1159698550207/0100 Komerční banka, a.s.

Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a všemi kolektivními tělesy Národního divadla, Státní opery a Kühnovým smíšeným sborem uspořádá dnes ve 21:10 hodin ve Dvořákově síni v Rudolfinu benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži.

Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila. Výtěžek z koncertu bude použit k uvedenému účelu prostřednictvím výše uvedené veřejné sbírky.

„Francouzské velvyslanectví v Praze velice děkuje Národnímu technickému muzeu v Praze za tuto ušlechtilou a krásnou iniciativu, která dokládá vaši sounáležitost a solidaritu vůči Francii, Francouzům a Francouzkám. Je také ukázkou neuvěřitelné štědrosti Čechů vůči Francii, kterou lidé dávají velvyslanectví najevo už od pondělí,“ uvedl velvyslanec Francie v Česku Roland Galharague.

„Dáváme najevo naše zakotvení v Evropě a solidaritu s Pařížany. Sbírka muzea garantuje, že se vybrané peníze dostanou na opravu Notre-Dame. Ochrana památek pro nás v Praze není prázdným pojmem a chceme podpořit Paříž při napravování obrovských škod na ikonické stavbě, která má význam pro nejen francouzskou, ale i celosvětovou kulturu,“ okomentovala vyhlášení sbírky pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Zájem o přispění na obnovu pařížské památky je velký ve Francii i ostatních zemích. Během prvního týdne od požáru přispěly už statisíce dárců, vybralo se přes v přepočtu přes půl miliardy korun. Na obnovu slíbily přispět i velké společnosti. Pozadu nezůstali ani mecenáši.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Dnes v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru