dnes
Sobota - zatazeno
30°C
zítra
Neděle - bourky
24°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
27°C
Sbírku na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži vyhlásilo technické muzeum
Katedrála Notre-Dame po požáru. Foto: Louis H. G. / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Sbírku na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži vyhlásilo technické muzeum

Národní technické muzeum za podpory Ministerstva kultury, České filharmonie, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy iniciovalo vznik veřejné sbírky na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Tu před týdnem poškodil požár, při kterém shořela střecha a krov. Zničena byla špičatá věžička nad chrámovou lodí.

Katedrála má s našimi dějinami i významnou historickou souvislost. Z hořící katedrály byla zachráněna domnělá trnová koruna Krista, z níž získal Karel IV. od francouzského krále jeden trn, který vložil do kříže umístěného ve vrcholu svatováclavské koruny.

Číslo účtu veřejné sbírky „Obnova katedrály NOTRE-DAME“: 1159698550207/0100 Komerční banka, a.s.

Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a všemi kolektivními tělesy Národního divadla, Státní opery a Kühnovým smíšeným sborem uspořádá dnes ve 21:10 hodin ve Dvořákově síni v Rudolfinu benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži.

Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila. Výtěžek z koncertu bude použit k uvedenému účelu prostřednictvím výše uvedené veřejné sbírky.

„Francouzské velvyslanectví v Praze velice děkuje Národnímu technickému muzeu v Praze za tuto ušlechtilou a krásnou iniciativu, která dokládá vaši sounáležitost a solidaritu vůči Francii, Francouzům a Francouzkám. Je také ukázkou neuvěřitelné štědrosti Čechů vůči Francii, kterou lidé dávají velvyslanectví najevo už od pondělí,“ uvedl velvyslanec Francie v Česku Roland Galharague.

„Dáváme najevo naše zakotvení v Evropě a solidaritu s Pařížany. Sbírka muzea garantuje, že se vybrané peníze dostanou na opravu Notre-Dame. Ochrana památek pro nás v Praze není prázdným pojmem a chceme podpořit Paříž při napravování obrovských škod na ikonické stavbě, která má význam pro nejen francouzskou, ale i celosvětovou kulturu,“ okomentovala vyhlášení sbírky pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Zájem o přispění na obnovu pařížské památky je velký ve Francii i ostatních zemích. Během prvního týdne od požáru přispěly už statisíce dárců, vybralo se přes v přepočtu přes půl miliardy korun. Na obnovu slíbily přispět i velké společnosti. Pozadu nezůstali ani mecenáši.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

Dnes v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru