dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Sbírka pro Vánoční Bazááár pomůže dětem. Také Jardovi, kterého chtěla zabít vlastní matka
Sbírka věcí pro Vánoční Bazárek začíná již tento víkend. Foto: archiv

Sbírka pro Vánoční Bazááár pomůže dětem. Také Jardovi, kterého chtěla zabít vlastní matka

Nepotřebné věci můžou dál pomáhat, a to přímo dětem z šesté městské části. Tamní radnice společně s Nadačním fondem Šestý smysl pořádá letos poprvé charitativní akci Vánoční Bazááár v divadle Semafor ve dnech 13. a 14. prosince. Sbírka věcí, které se budou na Bazárku prodávat, začíná už tuto sobotu.

Lidé mohou své věci darovat během příštích dvou víkendů, a to 30. listopadu a 1. prosince a 7. a 8. prosince do Základní školy Emmy Destinové na náměstí Svobody v Praze 6, vždy od deseti do čtrnácti hodin. Výtěžek z akce poputuje na pomoc dětem z šesté městské části, které nemají to štěstí žít v rodinách.

„Vytipovali jsme děti s opravdu těžkými osudy, kterým bychom rádi pomohli, aby se měly možnost aspoň částečně věnovat něčemu, co je baví, “ řekl Petr Ayeboua, místostarosta Prahy 6 pro sociální oblast.

Například šestnáctiletému chlapci, který nyní žije v Domě tří přání Přemysla Pittra. Matka, která se ho pokusila zabít, skončila ve vazbě. Otec mu již dříve zemřel a další příbuzné nemá. Prvním rokem navštěvuje střední odborné učiliště.

„Momentálně se nachází zcela bez zákonných zástupců a jakýchkoliv finančních prostředků. Je však nezbytné dál hradit platby v souvislosti s jeho studiem, stravováním, koníčky a dalšími životními výdaji,“ řekl Ayeboua.

Z výtěžku bazaru by získal permanentku do posilovny, protože posilování je jeho koníčkem a psycholog mu ho zároveň doporučil jako druh terapie.

Zahraje Lenka Dusilová nebo Umakart

Vánoční bazar v režii nadačního fondu Šestý smysl bude víkendovou kulturně společenskou akcí. Pod svá křídla ji přijalo divadlo Semafor, v jehož prostorách se bude vše odehrávat.

„Připravili jsme zajímavou interaktivní předvánoční akci pro celé rodiny. Spolu se svými dětmi se návštěvníci mohou dobře pobavit a ještě pomoci jiným dětem, aby i ony prožily hezké vánoční svátky,“ řekl čestný člen nadace, hanspaulský hudebník a výtvarník Milan Cais.

„Dopoledne se děti pobaví při divadelních a hudebních představeních, na které budou mít vstup zdarma, vydovádí se v dětském koutku a pochutnají si na připraveném pohoštění. Večerní koncert je připraven pro dospělé, kteří navíc v průběhu odpoledne mohou nakoupit zajímavé vánoční dárky a pak si užít klidný večer,“ popisuje plánovanou akci.

Jak se zapojit

Přinést můžete například oblečení, ze kterého děti vyrostly. Okoukané hračky, přečtené knížky, CD, DVD, věci do domácnosti, sportovní potřeby. Zkrátka to, co by ještě mohlo někoho potěšit, a prodejem se tak může přispět na děti.

Nepotřebné věci, které mohou někomu udělat radost, přineste o víkendu 30. 11. a 1. 12. a 7. a 8. 12. do ZŠ Emmy Destinové. Vždy mezi 10–14. hodinou.

Nakoupit a pobavit se můžete přijít 13. a 14. prosince do divadla Semafor. Připraveny budou různé předměty, knihy, oblečení, sportovní potřeby a řada jiných věcí z celoroční dobročinné sbírky.

Komu je také určen výtěžek akce Vánoční Bazááár:

Michala (13 let) byla týrána v biologické rodině i v rodině, která si ji osvojila z dětského domova. Nyní dochází do hostitelské rodiny. Z daru by jí byly nakoupeny její oblíbené knihy nebo hudební nosiče.

Nikola (17 let) takřka celý svůj život strávila v dětském domově, rodiče o ni nepečují, nenavštěvují ji příbuzní a cítí se osamělá. Má dlouhodobé psychické problémy. Nikola ráda poslouchá hudbu, chtěla by si koupit i něco hezkého pro sebe.

Honza (15) žije v dětském domově, sourozenci žijí u pěstounů. Rád by se s nimi stýkal. Chce být automechanikem a miluje hip-hop. Peníze z bazaru by mu umožnily věnovat se jeho zálibám.

Jaroslav (16) žije v azylovém domě, matka je ve vězení. Za výtěžek z bazaru by získal permanentku do posilovny.


Další články
Nahoru