dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražská kultura

Sbírka plakátů Alfonse Muchy zamířila do Itálie

Historicky nejúspěšnější expozice výtvarného umění v České republice zamířila do Itálie. V Miláně je k vidění v Královském paláci (Palazzo Reale di Milano) od 10. prosince letošního roku do března příštího roku unikátní sbírka plakátové tvorby secesního velikána Alfonse Muchy, která při svém prvním vystavení přilákala do pražského Obecního domu více než 186 000 návštěvníků.

Sbírka byla poprvé vystavena pro veřejnost před dvěma lety, a to díky aktivitě Nadačního fondu Richarda Fuxy, který ji získal od tenisty Ivana Lendla. Z unikátní kolekce je nyní zapůjčeno téměř devět desítek děl, která jsou navíc pro pořádání výstavy s názvem Alfons Mucha a atmosféra Art Noveau doplněna dalšími secesními artefakty, jež jsou poskytnuty od různých zahraničních institucí a dalších majitelů.

„Sbírka mě na první pohled uchvátila a mojí první myšlenkou bylo, že jde o cenné dědictví umělecké české historie a chtěl jsem nabídnout pohled na ni co nejširšímu záběru obdivovatelů umění. Hned od počátku jsem plánoval její vystavování nejenom v České republice, ale po více světových metropolích,“ vysvětluje Richard Fuxa, předseda správního rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.

Pro obrovský zájem byl v roce 2013 dokonce původní konečný termín výstavy v Praze posunut. Její význam dalece přesáhl i hranice České republiky – nejenom že velkou část návštěvníků tvořili zahraniční turisté, ale pozornost jí věnovala i světová média, namátkou například The New York Times.

Nemalou zásluhu na obrovském úspěchu, jakého u nás expozice dosáhla, má také uznávaný nynější kurátor celé sbírky, Karel Srp. Po České republice, kterou je možno považovat za domovskou zemi celé kolekce z pohledu původu Alfonse Muchy, se Itálie stává první zemí na světě, která může vystavení unikátní sbírky hostit.

„Jsem přesvědčen, že se expozice setká se zaslouženým zájmem odborné i laické veřejnosti v Itálii stejně jako u nás, protože jméno Alfons Mucha je téměř synonynem pro výtvarnou dílnu secesního období po celém světě. Chtěl bych výstavě popřát, aby byla minimálně tak úspěšná, jako zcela první vystavení sbírky pro veřejnost v pražském Obecním domě, doplňuje Richard Fuxa s tím, že jej těší, že mohli přispět mimo jiné také vytvořením koncepce celé italské expozice a nachystáním katalogu k výstavě.

A již po čtyřech dnech od zahájení se zdá, že by výstava svůj český úspěch mohla zopakovat. Za tu dobu ji totiž navštívilo již více než dva tisíce milovníků umění.

Milán není jedinou italskou zastávkou úspěšné expozice. Tou další se stane Janov, kde bude k vidění od jara do podzimu příštího roku. V Miláně bude výstava přístupna každý den až do 20. března 2016.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru