dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Sbírka na letenské koně už vynesla přes 80 000 korun, oprava celého kolotoče přijde na miliony
Interiér legendárního kolotoče tvoří koně a autíčka. Foto: NTM

Sbírka na letenské koně už vynesla přes 80 000 korun, oprava celého kolotoče přijde na miliony

Na sbírkový účet určený na rekonstrukci letenského kolotoče v Praze se za necelé dva měsíce sešlo více než 80 000 korun. Finanční dary ve výši stovek i tisíců korun posílají především jednotlivci a rodiny. Národní technické muzeum v Praze, které pořádá sbírku spolu s Prahou 7, potřebuje na opravu každého z dvacítky původních koní až 170 000 korun.

„Lidé jsou skvělí a přispívají," řekl starosta Jan Čižinský. „Pevně věříme, že se první děti na kolotoči svezou příštím rokem," doplnil.

Historie letenského podlahového kolotoče sahá do roku 1892, o dva roky později byl přenesen do Prahy. Naposledy se v novorenesančním pavilonu mohli Pražané svést v roce 2006, kdy jej od soukromého vlastníka převzalo muzeum a kvůli kritickému stavu kolotoč uzavřelo.

Do současnosti se dochovala dřevěná stavba i koně, které mají na sobě pravou koňskou kůži. Nejzachovalejší kůň, který nese jméno Flóra, už prošel rukama restaurátorů, a zůstane vystaven v expozicích muzea. Dochovala se na něm i původní, více než 120 let stará, kůže. Ostatní koně na opravu čekají.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Rekonstrukce celého kolotoče vyjde na zhruba sedm milionů korun. Pomoc slíbilo ministerstvo kultury, magistrát i radnice. Na opravu dvacítky koní, kteří jsou v neutěšeném stavu, se muzeum pokouší sehnat peníze právě prostřednictvím veřejné sbírky. Lidé mohou příspěvky posílat na účet číslo 1079304750207/0100.


Další články
Nahoru