Sbírka Kooperativy zahrnuje tisíce obrazů českých umělců, výběr lze vidět na výstavě
31. října 2021 20:23
Výstava představuje v časové ose přes 130 mistrovských obrazů ze sbírky Kooperativy počínaje Národní kulturní památkou Podobiznou zamyšleného muže od Jana Kupeckého, ještě nevystavovaným Havránkovým Choltickým lesem u Pardubic nebo Mánesovým portrétem paní Kleblatové, obrazy Navrátila, Purkyněho, Pinkase, Slavíčka, Pruchy, Špály, Rabase, Toyen, Čapka, Filly, Baucha a mnoha dalších.
Umělecká sbírka Kooperativy vznikla krátce po založení pojišťovny s cílem sbírat a vystavovat díla českých umělců. Už od založení je systematicky a odborně budována a zhodnocována pod vedením uměleckých poradců.
Díky této péči vznikla rozsáhlá a kvalitní sbírka českého umění. V současnosti zahrnuje 3 000 obrazů, kreseb, grafik, plastik i dalších uměleckých předmětů.
Galerie Kooperativy je největší soukromou galerií v Praze. Nachází se v karlínské centrále pojišťovny Kooperativa, jejíž třetí patro bylo při výstavbě upraveno na veřejně přístupnou galerii.
Galerie Kooperativy se stala přirozenou součástí nejen zaměstnanecké zóny, ale i veřejně přístupné části budovy s kavárnou určenou běžným návštěvníkům.
„Plynule se tak prolíná pracovní život s osobním a vzniká tím zajímavá symbióza, která vytváří nevšední atmosféru. Galerii každoročně navštíví několik tisíc návštěvníků,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.
Výstava „Mistři českého malířství – 30 let sbírky“
Kde: Galerie Kooperativy, Pobřežní 665 / 21, Praha 8 Karlín
Kdy: do 30. 12. 2021, út až ne 14 – 19 h
Více informací: https://www.koop.cz/galerie
NEJ z umělecké sbírky Kooperativy
Sbírka má své jádro v české krajinomalbě. Mezi nejvíce zastoupenými autory byste našli Oldřicha Blažíčka, Antonína Hudečka, Františka Kavána, Václava Rabase, Václava Špálu nebo Josefa Ullmanna.
Největším obrazem ve sbírce je kresba tuší od mladé současné autorky Lenky Falušiové s názvem Prales. Šířka kresby je 5 metrů, výška 1,5 metru.
Naopak mezi nejmenší obrazy patří obrazy malíře vrcholného baroka Jana Kašpara Hirschely datované kolem roku 1730. Na malých dřevěných deskách o rozměru 25×35 centimetrů jsou zde zachycena květinová zátiší v celé své barokní kráse.
Mezi nejvíce ceněné obrazy patří obraz od Jindřicha Štýrského Náhrobní kámen – Tombstone. Ve sbírce se nachází i obrazy, které jsou zapsány jako Národní kulturní památka. Mezi ně patří obraz Ateliér od Jana Baucha z roku 1962.