Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - zatazeno 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sběrné dvory Pražských služeb loni přijaly 50 tisíc tun odpadu, je to meziroční nárůst
Sběrný dvůr. Foto: PSAS

Sběrné dvory Pražských služeb loni přijaly 50 tisíc tun odpadu, je to meziroční nárůst

Pražané loni odvezli do deseti sběrných dvorů, které spravují Pražské služby (PSAS), 50 570 tun odpadu, meziročně o 5901 tun více. Počet návštěv stoupl o 15 490 na 231 581. Informoval o tom mluvčí PSAS Alexandr Komarnický. Firma, kterou vlastní hlavní město, provozuje polovinu z 20 sběrných dvorů v metropoli, do zbylých lidé odvezli podle mluvčího zhruba 34 000 tun odpadu.

Největší svozová společnost v Praze eviduje rostoucí zájem obyvatel o využívání služeb deseti sběrných dvorů hlavního města, které provozuje. Je v nich možné zdarma a bez starostí odložit vybrané druhy odpadu, které nepatří do klasických popelnic. Nově prodlužuje firma jejich sobotní otevírací dobu, s platností od května letošního roku.

Celkový objem odpadu na sběrných dvorech provozovaných Pražskými službami roste už několik let v řadě. Minulý rok ho sem lidé navezli dohromady 50 570 tun. S tím stoupá i návštěvnost, která se loni vyšplhala na něco málo přes 231 tisíc.

„Naši pracovníci vždy pečlivě zaevidují druh odpadu a následně nasměrují občany ke správnému kontejneru. Často jde o materiály, které lze opětovně použít, takže je posíláme zpracovatelům k recyklaci. U některých komodit to ale bohužel není možné, proto je odvážíme do ZEVO Malešice k energetickému využití,“ vysvětlil mluvčí městské společnosti Alexandr Komarnický.

Na vyšší návštěvnost sběrných dvorů reaguje firma ve spolupráci s hlavním městem delší otevírací dobou o sobotách, kdy sem budou moci občané vozit odpad od 8:30 do 18:00 hodin, stejně jako v pracovních dnech. V zimním čase pak od 8:30 do 17:00 hodin. Nový režim začne platit od května.

„Upozorňujeme, že o nedělích a státních svátcích budou jejich brány nadále uzavřené. Změna je vstřícná k těm, kteří se chtějí v sobotu později odpoledne zbavit většího množství odpadu, starého nábytku, velkých elektrospotřebičů, pneumatik, stavební suti a tak podobně,“ doplnil Komarnický.

Prodloužená otevírací doba se zatím týká deseti sběrných dvorů hlavního města, o které se starají Pražské služby. Jde o ty v ulicích Zakrytá, Klikatá, Puchmajerova, Proboštská, Pod Šancemi, Generála Šišky, Za Zastávkou, Jilemnická, Podnikatelská a Bečovská. U těch dalších, které pro hlavní město provozují jiné firmy, nebo organizace městských částí, se změna otevírací doby teprve připravuje.

„Naším cílem je zajištění provozu dostatečně velké sítě sběrných dvorů se srovnatelným standardem na celém území města. Sběrné dvory jsou pro odložení a následné zpracování komunálního odpadu stěžejní, kromě jiného jde o nástroj pro eliminaci výskytu černých skládek,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Druhá šance pro odpad

Součástí šesti sběrných dvorů Pražských služeb jsou i re-use pointy, sem je možné odevzdávat nepotřebné věci, které by jinak skončily v popelnicích. „Re-use pointy tvoří nedílnou součást cirkulární ekonomiky. Umožňují dávat věcem druhou šanci. Potvrzují tak rčení, že co je pro jednoho odpad, může být pro druhého poklad,“ připomněl tiskový mluvčí společnosti Alexandr Komarnický.

„Předměty přijaté do re-use pointu se objeví v aplikaci Nevyhazujto a na webu praho.nevyhazujto.cz, tam si je mohou občané rezervovat a poté vyzvednout. Na sběrném dvoře v ulici Generála Šišky testujeme od září 2023 fungování re-use pointu v upraveném režimu, přívětivějším pro občany. Sem stačí pro cokoli přijet bez předchozí nutnosti rezervace předmětu,“ dodal.

Praha loni otevřela dva nové sběrné dvory v ulicích Klikatá v Praze 5 a U Plynárny v Praze 10, město chce síť podle svého dřívějšího vyjádření dál rozšiřovat. Ve dvorech končí nejčastěji starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť z drobných rekonstrukcí nebo staré pneumatiky.


Autor: Alo

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

Dnes v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

Dnes ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

Dnes v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Sběrné dvory prodloužily provozní dobu

Dnes v 08:49

Od začátku května došlo k prodloužení provozní doby sběrných dvorů, které pro hlavní město provozují Pražské služby. Jedná se celkem 10 sběrných dvorů na území hlavního města. Mezi nimi se nachází také tři sběrné dvory, které jsou pro občany Prahy 13 v dojezdové vzdálenosti: Sběrný dvůr...

Komentovaná procházka: Sportovním údolím Krč

Dnes v 08:38

Informace o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka se dozvíte na setkání s představiteli radnice Prahy 4 a architekty v úterý 28. května od 18 hodin, kdy můžete projít těmito místy a přitom prodebatovat vizi Sportovního...

Staročeský jarmark v Praze 14

Včera ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

Včera v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Trhy na Slunečním náměstí se konají každé pondělí

Včera v 09:20

Na Sluneční náměstí v Nových Butovicích se vrátily tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost každé pondělí od 8 do 18 hodin nakoupit čerstvé zboží ve stáncích s ovocem, mléčnými a masnými výrobky, s uzeninami, rybami, zeleninou, pečivem, sladkostmi a nápoji, ale...

Květnový koncert Prahy 2 na Bastionu

Včera v 08:53

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě.

Další články
Nahoru