Sběrné dvory Prahy loni přijaly 59 296 tun odpadu
30. března 2026 18:10
Loni dosáhla návštěvnost deseti sběrných dvorů provozovaných druhou největší městskou společností historického maxima 282 tisíc návštěvníků. Ti zde odevzdali více než 59 tisíc tun odpadu.
Statistiky ze sběrných dvorů, které provozují Pražské služby, ukazují za loňský rok zajímavý trend v chování Pražanů. Zatímco celkové množství odevzdaného odpadu zůstalo s necelými 60 tisíci tun na podobné úrovni jako v roce 2024, počet návštěv skokově narostl o téměř 20 tisíc. To znamená, že lidé nevyčkávají na obří hromady haraburdí, ale do sběrných dvorů jezdí častěji s menším množstvím věcí.
„To je skvělá zpráva. Sběrné dvory se pro občany stávají dostupnou a logicky první volbou při velkém úklidu. Čím častěji k nám lidé zamíří, tím méně se budeme setkávat s nesprávně odloženým objemným odpadem u popelnic a kontejnerů,“ sdělil generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.
Sběrné dvory přijímají zdarma široké spektrum odpadu, od objemného nábytku, koberců a dřeva až po bioodpad ze zahrad či stavební suť.
Odevzdávání odpadu ve svěrných dvorech je pro Pražany bezplatné, stačí se prokázat platným občanským průkazem s trvalým pobytem ve městě a nepřekročit magistrátem stanovené limity.
Ty vedení města od loňska stanovilo na 750 kilogramů objemného odpadu na rok a osobu, v případě stavebního a demoličního odpadu se maximální množství ročního svozu na osobu snížilo z 12 na čtyři metry krychlové.
„Motivací pro letošní sezónu je i posílená síť Reuse pointů, kterou město nově rozšířilo o dvě další pobočky,“ podotkl Komarnický. Tato místa slouží k odevzdávání věcí, které jsou stále funkční a zachovalé. Místo aby skončily mezi odpadky, mohou v rámci přirozeného koloběhu sloužit dál někomu jinému.

Přidejte si nás na domovskou