dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Sauna na lodi v centru Prahy nakonec otevře, správce náplavek ji přiměl rezignovat na dřevo
Sauna stála na galerijní lodi u Výtoně. Příští týden se objeví ve stejné lokalitě, ale na jiné lodi. Foto: archiv

Sauna na lodi v centru Prahy nakonec otevře, správce náplavek ji přiměl rezignovat na dřevo

Sauna na lodi v centru Prahy zůstane v zimě na stejném místě u Rašínova nábřeží. Některým obyvatelům blízkých domů vadil kouř, proto se uvažovalo o stěhování lodi. Nakonec ale problém vyřeší elektrické topení. Sauna se otevře v příštím týdnu, zatím není jasné, který den. ČTK to řekl jeden z autorů projektu Vít Šimek.

Správce náplavek Daniël Hagen požadoval změnu vytápění, kouř z mokrého dřeva prý vadil rezidentům. Tuto informaci potvrdil serveru Pražský patriot už na začátku listopadu Vít Šimek z H3T architekti, spoluautor originální sauny.

„Zhruba před čtvrt rokem nám správce náplavek řekl, že si prý veřejnost stěžuje, že naše sauna moc kouří, protože se topí dřevem,“ sdělil.

To je trochu absurdní důvod, protože sauna měla jeden malý komín z jedněch kamen. Navíc mezi Výtoní a Palackého náměstím je poměrně hustý provoz, nezřídka tu stojí kolony popojíždějících aut. Doprava, kterou mají obyvatelé domů přímo pod okny, zatímco sauna desítky metrů odtud, působí mnohem větší znečištění ovzduší než jeden komín.

Pro elektrické topení bude podle Daniëla Hagena asi třeba vybudovat silnější elektrickou přípojku. „Sehnali jsme topidlo, které by to mělo zvládat i bez ní. Ale je to hraniční," řekl Šimek. Náklady na provoz tak podle něj budou vyšší, cenu pro návštěvníky ale zatím zvedat nechtějí. „Budeme shánět nějaký příspěvek na provoz," dodal.

Sauna bude zpočátku sezony na stejném místě, ale na jiné lodi zakotvené na úrovni tramvajové zastávky Výtoň. Do sauny se vejde naráz zhruba dvacet lidí. Návštěvu si lze rezervovat na webových stránkách lázní. Lze si půjčit ručník, prostěradlo a koupit občerstvení, loni bylo v nabídce několik druhů piv.


Další články
Nahoru