dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Šedesátky, šaty dávných dam, imaginární dům, Večerníček, erotika. Praha žije kulturně i v srpnu
Na Florenci je výstava Co už čas nevrátí, kde uvidíte Prahu 60. let na fotografiích Borise Baromykina. Je tu i snímek Náš mazlíček Spartak, Dvořákovo nábřeží.

Šedesátky, šaty dávných dam, imaginární dům, Večerníček, erotika. Praha žije kulturně i v srpnu

Kdo si chce v létě na chvíli odpočinout od sluníčka a zároveň se kulturně „občerstvit", může zajít na některou z probíhajících výstav. Jejich nabídka je i v srpnu bohatá. Kam můžete zavítat? Přinášíme pár tipů.  

Provokativní výstavu Tisíc a dvě noci si můžete prohlédnout v galerii Artwall, která je situovaná na opěrné zdi Letenských sadů na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše. Německá umělkyně Mandy Gehrt chce výstavou rozpoutat diskusi a upozornit na „sílící islámofobii v ČR a Německu“.

Vedle sebe tam uvidíte fotografie zubožených běženců v uprchlických táborech a oproti tomu romantické záběry z cest po zemích Blízkého Východu a severní Afriky, včetně archivních snímků cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. 

Těšnovské nádraží či Praha 60. let

Celé léto, až do konce srpna, můžete navštívit výstavu Těšnovské nádraží / Třicet let od demolice, sto čtyřicet let od otevření, která je instalována před hlavní budovou Muzea hlavního města Prahy (Na Poříčí 52, Praha 1).

Když vejdete dovnitř muzea, můžete si zase – dokonce až do 10. října – prohlédnout výstavu Co už čas nevrátí, kde uvidíte Prahu 60. let na fotografiích Borise Baromykina.

Zavítat můžete také do Muzea Police ČR (Ke Karlovu 1, Praha 2), kde je – až do 30. září – prodloužena výstava Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu. Jedná se o výstavu kriminalistického ústavu Praha u příležitosti 55. výročí vzniku. Výstava srozumitelným způsobem předvádí nejnovější kriminalistické metody. V muzeu jsou i další zajímavé výstavy: třeba k 70. výročí Pražského povstání o statečných policistech a četnících.

Pěkné výstavy tradičně nabízí i Zemědělské muzeum (Kostelní 44, Praha 7). Až do 16. října můžete vidět například výstavu Museo Mundial, jejímž cílem je upozornit na globální problémy a to, jak na nás dopadají. Abyste neupadli do „depky“, v budově na vás čeká i něco veselejšího, třeba stálá expozice O pivu – z chmelnice na náš stůl, což je zmapování bohaté historie, tradic i současnosti českého pivovarnictví.

Imaginární dům, filmové plakáty, Česko křížem krážem

Plno zajímavých akcí můžete navštívit i v MeetFactory (Ke Sklárně 15), v bývalé tovární hale. Až do 30. srpna je tam například instalována výstava Lucie Mičíkové a Zuzany Žabkové Dům osvobozený od svých pater. Obě umělkyně spolupracují na společném projektu Až se vrcholky našeho  nebe  spojí,  můj  dům  bude  mít  střechu (P.  Eluard), budují imaginární dům. Projekt se mění v čase.

Bývalou tovární halou je i Centrum současného umění DOX (Poupětova 1, Praha 7), kde je v létě několik výstav. Do 30. srpna například Filmový plakát a kniha – Terryho ponožky a Archiv výtvarného umění uvádějí výstavu filmových plakátů a obálek knih, které vznikaly v Československu od konce 50. let do roku 1989. Do 31. srpna je tam výstava fotografií Karla Cudlína, Matěje Stránského a Milana Jaroše Všude dobře mapující různá místa ČR při mimořádných událostech i běžných odpoledních.

Slaví česká grafika i Večerníček

Výstavu 100 let české grafiky můžete až do 6. září navštívit v Galerii Moderna (Masarykovo nábřeží 24, Praha 1). Slaví však nejen česká grafika, ale i Večerníček. Ve Valdštejnské jízdárně (Valdštejnská 3, Praha 1) si můžete až do 13. září zase prohlédnout výstavu Večerníček slaví 50 let.

Do 28. srpna můžete navštívit výstavu karikatur Čtyři z pětky v Galerii Portheimka (Štefánikova 68/12, Praha 5), kterou pátá městská část pořádá s Českou unií karikaturistů. Uvidíte tam díla Pavla Hanáka, Jiřího Koštýře, Radovana Rakuse a Marka Setíkovského.

Cargo Gallery – Loď plná umění

Bohatý program po celé léto nabízí galerie spojená s hudebním klubem, která je na lodi z roku 1956, kterou parta fotografů zachránila před sešrotováním. Díky programu z EU vznikla Cargo Gallery – Loď plná umění. Aktuálně kotví na Nábřeží Edvarda Beneše v Praze a nabízí plno koncertů, divadelních představení či filmů. Ve čtvrtek 27. srpna třeba koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka. Můžete tam zajít i do kavárny a loď i vystavené fotky si jen tak prohlédnout.  

V muzeu Kouzlo starých časů (Valdštejnská 4, Praha 1) můžete až do konce srpna vidět výstavu Historické oděvy a doplňky z období 1850–1930. Muzeum se specializuje právě na historii oděvů, textilií a doplňkových předmětů.

Erotické obrázky za peníze a drink zdarma

Až do 18. října si ve Veletržním paláci můžete prohlédnout výstavu Umělci a proroci, jejíž červencová vernisáž praskala ve švech. Uvidíte odkrývání spojovacích linií právě mezi výtvarníky a proroky. Setkáte se s mesiášstvím, sociální revolucí či alternativním životním stylem.Výstavu připravila Schirn Kunsthalle ve Frankfurtu ve spolupráci s Národní galerií v Praze.

V Tančícím domě si až do 17. září můžete prohlédnout erotické a porno obrázky nedávno zesnulého kreslíře Káji Saudka, a to na výstavě nazvané 18+. K vidění tam jsou jak obrázky z 60. či 70. let, tak z let po roce 1989. Ke každé zakoupené vstupence dostanete drink zdarma – v restauraci na terase Tančícího domu, odkud je krásný výhled.

Na závěr ještě jeden tip: Interaktivní výstava neotřele přibližuje historii filmu. Chcete si ozvučit němý snímek? 


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru