Dnes Pátek - jasno 4°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Šatovka: Soud vyhověl žalobě na změnu územního plánu. Magistrát podá kasační stížnost
Usedlost Šatovka. Foto: Sefjo / Wikimedia Commons

Šatovka: Soud vyhověl žalobě na změnu územního plánu. Magistrát podá kasační stížnost

Plány Prahy 6 na brzkou přestavbu chátrající usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí na centrum pro seniory dostaly trhlinu. Soud prvoinstančně vyhověl žalobě na změnu územního plánu. Vedení městské části je takovým vývojem zaskočeno, s rozhodnutím nesouhlasí. Pražský magistrát prý v zákonné lhůtě podá proti rozsudku kasační stížnost.

Moderní příběh usedlosti Šatovka už běží mnoho let. Žádost o změnu územního plánu, která by v Šáreckém údolí umožnila vybudovat seniorské centrum a chátrající usedlosti dala nové využití, je datována do roku 2011 a po několikerém vpádu squatterů byla schválena teprve loni.

Městská část na podzim vybrala architektonický návrh, který počítá s byty pro seniory, komunitními prostorami pro veřejnost nebo bufetem. Přeměna budovy na seniorské centrum měla začít v roce 2020, o dva roky později se počítalo se zahájením provozu.

Radnice začala loni s projektem seznamovat obyvatele. Počátkem roku uspořádala přímo v Šáreckém údolí tři veřejné debaty, kde se snažila najít kompromis s místními obyvateli. „I přes snahu vyjít jim vstříc a projekt upravit dle požadavku místního spolku byla podána žaloba na změnu územního plánu, které bohužel soud prvoinstančně vyhověl,“ uvedla Praha 6 v tiskové zprávě.

Žalobu podal Spolek Šárecké údolí a Spolek Pro Hanspaulku. Spolky argumentovaly tím, že v území platí trvalá stavební uzávěra a že od začátku osmdesátých let jde o nezastavitelné ochranné pásmo. Vadila jim také změna zeleně na rozvojové plochy.

„Právní krok, který jsme podáním žaloby učinili, je logickým vyústěním nesouhlasu spolku se způsobem, jakým bylo řízení o pořízení této změny vedeno, s ohledem na rozpor s celospolečenským zájmem památkové ochrany a ochrany lesních a lučních pozemků, jež jsou navíc součástí Přírodního parku Šárka-Lysolaje,“ uvedl k podání žaloby předseda Spolku Pro Hanspaulku Michael Pokorný.

Celé vyjádření výkonného výboru spolku k podané žalobě na způsob provedení změny územního plánu Prahy z funkčního využití zeleň na zastavěnou plochu u usedlosti Šatovka si můžete na stránkách spolku přečíst zde.

„Jde o absurdní rozhodnutí, které hatí stovky hodin práce strávené nad celou Šatovkou. Hlavně ale hatí šanci seniorů Prahy 6 na důstojné a klidné stáří. Spolek si patrně neuvědomuje, že radnice je tu pro obyvatele celé Prahy 6 a nelze ustupovat partikulárním zájmům několika lidí,“ uvedl k rozhodnutí soudu starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09).

„Tímto verdiktem by bylo možné zpochybnit desítky, možná stovky změn územního plánu. V takovém případě by šlo o skandální precedens, který by Prahu už naprosto paralyzoval. Magistrát nás informoval, že v zákonné lhůtě podá kasační stížnost,“ dodal statutární místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj, veřejný prostor a smart city Jakub Stárek (ODS).

I když magistrát s kasační stížností uspěje, celý projekt seniorského centra podle Stárka žaloba odsouvá nejméně o další rok.

Squatteři

Na začátku loňského února usedlost v Šáreckém údolí obsadila na týden skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. Z usedlosti chtěli vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk.

Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací, což potvrdil pražský městský soud. Každý ze squatterů podle rozsudku odpracuje 50 hodin. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Squatteři už jednou usedlost obsadili, a to na přelomu let 2015 a 2016.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru