dnes
Úterý - zatazeno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
Šatovka: Soud vyhověl žalobě na změnu územního plánu. Magistrát podá kasační stížnost
Usedlost Šatovka. Foto: Sefjo / Wikimedia Commons

Šatovka: Soud vyhověl žalobě na změnu územního plánu. Magistrát podá kasační stížnost

Plány Prahy 6 na brzkou přestavbu chátrající usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí na centrum pro seniory dostaly trhlinu. Soud prvoinstančně vyhověl žalobě na změnu územního plánu. Vedení městské části je takovým vývojem zaskočeno, s rozhodnutím nesouhlasí. Pražský magistrát prý v zákonné lhůtě podá proti rozsudku kasační stížnost.

Moderní příběh usedlosti Šatovka už běží mnoho let. Žádost o změnu územního plánu, která by v Šáreckém údolí umožnila vybudovat seniorské centrum a chátrající usedlosti dala nové využití, je datována do roku 2011 a po několikerém vpádu squatterů byla schválena teprve loni.

Městská část na podzim vybrala architektonický návrh, který počítá s byty pro seniory, komunitními prostorami pro veřejnost nebo bufetem. Přeměna budovy na seniorské centrum měla začít v roce 2020, o dva roky později se počítalo se zahájením provozu.

Radnice začala loni s projektem seznamovat obyvatele. Počátkem roku uspořádala přímo v Šáreckém údolí tři veřejné debaty, kde se snažila najít kompromis s místními obyvateli. „I přes snahu vyjít jim vstříc a projekt upravit dle požadavku místního spolku byla podána žaloba na změnu územního plánu, které bohužel soud prvoinstančně vyhověl,“ uvedla Praha 6 v tiskové zprávě.

Žalobu podal Spolek Šárecké údolí a Spolek Pro Hanspaulku. Spolky argumentovaly tím, že v území platí trvalá stavební uzávěra a že od začátku osmdesátých let jde o nezastavitelné ochranné pásmo. Vadila jim také změna zeleně na rozvojové plochy.

„Právní krok, který jsme podáním žaloby učinili, je logickým vyústěním nesouhlasu spolku se způsobem, jakým bylo řízení o pořízení této změny vedeno, s ohledem na rozpor s celospolečenským zájmem památkové ochrany a ochrany lesních a lučních pozemků, jež jsou navíc součástí Přírodního parku Šárka-Lysolaje,“ uvedl k podání žaloby předseda Spolku Pro Hanspaulku Michael Pokorný.

Celé vyjádření výkonného výboru spolku k podané žalobě na způsob provedení změny územního plánu Prahy z funkčního využití zeleň na zastavěnou plochu u usedlosti Šatovka si můžete na stránkách spolku přečíst zde.

„Jde o absurdní rozhodnutí, které hatí stovky hodin práce strávené nad celou Šatovkou. Hlavně ale hatí šanci seniorů Prahy 6 na důstojné a klidné stáří. Spolek si patrně neuvědomuje, že radnice je tu pro obyvatele celé Prahy 6 a nelze ustupovat partikulárním zájmům několika lidí,“ uvedl k rozhodnutí soudu starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09).

„Tímto verdiktem by bylo možné zpochybnit desítky, možná stovky změn územního plánu. V takovém případě by šlo o skandální precedens, který by Prahu už naprosto paralyzoval. Magistrát nás informoval, že v zákonné lhůtě podá kasační stížnost,“ dodal statutární místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj, veřejný prostor a smart city Jakub Stárek (ODS).

I když magistrát s kasační stížností uspěje, celý projekt seniorského centra podle Stárka žaloba odsouvá nejméně o další rok.

Squatteři

Na začátku loňského února usedlost v Šáreckém údolí obsadila na týden skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. Z usedlosti chtěli vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk.

Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací, což potvrdil pražský městský soud. Každý ze squatterů podle rozsudku odpracuje 50 hodin. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Squatteři už jednou usedlost obsadili, a to na přelomu let 2015 a 2016.


Praha 2 letos nezvýší nájemné o výši inflace

Dnes v 07:45

Rada městské části na svém jednání v pondělí 25. května rozhodla, že se nájemné v obecních bytech letos zvyšovat nebude. Rozhodnutím Rada revokovala své usnesení z února letošního roku o zvýšení nájemného u smluv o nájmu bytových prostor o míru inflace pro období od 1. července 2020. Vedení...

Praha vyhlašuje druhé kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání

Dnes v 07:30

Rada hl. m. Prahy vyhlašuje druhé grantové kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2020. To je zaměřené na prevenci sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou.

Praha přijímá žádosti o slevu na nájemném

Včera v 11:28

Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“ v programu Covid – Nájemné. 

Daň z nemovitosti zůstává v Praze 2 stejná

Včera v 10:42

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní...

V bytě na Jarově zemřel kojenec

24. května 2020 v 16:38

Kriminalisté prošetřují tragický případ, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách v Praze 3. V bytů domu v ulici Pod Lipami na Jarově zemřel kojenec.

Další články
Nahoru