Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Šatník Nory Fridrichové pro rodiny samoživitelů nově funguje v Pražské tržnici
Šatník začal fungovat v Holešovicích. Foto: MHMP

Šatník Nory Fridrichové pro rodiny samoživitelů nově funguje v Pražské tržnici

První červnový den zahájil v Pražské tržnici svůj provoz Šatník pro rodiny samoživitelů. Za úspěšným projektem stojí reportérka České televize Nora Fridrichová. Ve veřejné sbírce, která je v provozu již rok, se jí dosud podařilo vybrat přes 10 milionů korun a aktuálně projekt pomáhá více než 400 rodinám. Šatník měl dříve útočiště v Kasárnách Karlín nebo v Divadle pod Palmovkou. V holešovické tržnici bude fungovat minimálně do konce tohoto roku v Hale 13. 

Šatník funguje na principu dárcovství, kdokoliv tedy může darovat oblečení a další věci, které rodiny samoživitelů ocení. Rodiče samoživitelé nebo rodiny v nouzi se do Šatníku musí nejprve zaregistrovat, poté mohou Šatník navštěvovat a odnášet si zdarma potřebné věci pro sebe a své děti. 

Rodiče také mohou v Šatníku pracovat. Za každou odpracovanou směnu dostanou „zaplaceno“ potravinami, které se pořizují z veřejné finanční sbírky. 

„Právě rodiny samoživitelů poslední ,covid´ rok zasáhl opravdu výrazně,“ řekla Nora Fridrichová, zakladatelka projektu. „Jsme moc rádi za možnost stát se nájemníky Pražské tržnice. Šatník tu ale nebude nabízet jen oblečení – rodiče samoživitele, kteří nám přijdou pomáhat, odměníme nákupem potravin, pohlídáme jim děti a v létě chceme v prostorách Šatníku rozjet hlídání a doučování,“ dodala.  

Organizátoři projektu v rámci minulého roku přerozdělili už přes čtyři tuny darů a pomohli tak stovkám rodin samoživitelů, ať už jde matky či otce, a také pěstounů. Pobočky Šatníku postupně vznikají i v dalších českých městech – v Hradci Králové, Pardubicích, Kroměříži, v Plzni nebo například v Opavě. 

„Po ukončení projektu Energii lékařům jsme rádi, že můžeme volné prostory poskytnout další skvělé dobročinné iniciativě. Jako otec tří dětí si umím představit, jak náročné musí být zůstat na péči o děti sám či sama, a tím spíše v době koronavirové krize se všemi jejími důsledky,“ sdělil náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek, který má Pražskou tržnici ve své gesci.  

K darování věcí do Šatníku není potřeba žádná registrace. Do sbírky je možné poskytnout dámskou a pánskou módu, ale i tu dětskou, a to od velikosti 92, dále dětské knížky a hračky, drogerii, školní pomůcky, batohy, sezonní obuv, dětská kola, odrážedla, in-line brusle, helmy, chrániče a další sportovní vybavení nebo drobné elektrospotřebiče. 

Šatník bude v tržnici otevřen šest dní v týdnu – od pondělí do pátku od 10 hodin do 18 hodin a v sobotu do 14 hodin. K budově je možné zajet autem na dobu nezbytně nutnou pro vyložení věcí, a to bočním vjezdem do areálu z ulice Komunardů.

Pro vstup do Šatníku a využívání materiální pomoci je potřeba se nejprve zaregistrovat na emailu: info@satnik.org. Více informací lze nalézt na www.satnik.org


Autor: red

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

Včera v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

18. října 2021 ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Další články
Nahoru