Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Šatník Nory Fridrichové pro rodiny samoživitelů nově funguje v Pražské tržnici
Šatník začal fungovat v Holešovicích. Foto: MHMP

Šatník Nory Fridrichové pro rodiny samoživitelů nově funguje v Pražské tržnici

První červnový den zahájil v Pražské tržnici svůj provoz Šatník pro rodiny samoživitelů. Za úspěšným projektem stojí reportérka České televize Nora Fridrichová. Ve veřejné sbírce, která je v provozu již rok, se jí dosud podařilo vybrat přes 10 milionů korun a aktuálně projekt pomáhá více než 400 rodinám. Šatník měl dříve útočiště v Kasárnách Karlín nebo v Divadle pod Palmovkou. V holešovické tržnici bude fungovat minimálně do konce tohoto roku v Hale 13. 

Šatník funguje na principu dárcovství, kdokoliv tedy může darovat oblečení a další věci, které rodiny samoživitelů ocení. Rodiče samoživitelé nebo rodiny v nouzi se do Šatníku musí nejprve zaregistrovat, poté mohou Šatník navštěvovat a odnášet si zdarma potřebné věci pro sebe a své děti. 

Rodiče také mohou v Šatníku pracovat. Za každou odpracovanou směnu dostanou „zaplaceno“ potravinami, které se pořizují z veřejné finanční sbírky. 

„Právě rodiny samoživitelů poslední ,covid´ rok zasáhl opravdu výrazně,“ řekla Nora Fridrichová, zakladatelka projektu. „Jsme moc rádi za možnost stát se nájemníky Pražské tržnice. Šatník tu ale nebude nabízet jen oblečení – rodiče samoživitele, kteří nám přijdou pomáhat, odměníme nákupem potravin, pohlídáme jim děti a v létě chceme v prostorách Šatníku rozjet hlídání a doučování,“ dodala.  

Organizátoři projektu v rámci minulého roku přerozdělili už přes čtyři tuny darů a pomohli tak stovkám rodin samoživitelů, ať už jde matky či otce, a také pěstounů. Pobočky Šatníku postupně vznikají i v dalších českých městech – v Hradci Králové, Pardubicích, Kroměříži, v Plzni nebo například v Opavě. 

„Po ukončení projektu Energii lékařům jsme rádi, že můžeme volné prostory poskytnout další skvělé dobročinné iniciativě. Jako otec tří dětí si umím představit, jak náročné musí být zůstat na péči o děti sám či sama, a tím spíše v době koronavirové krize se všemi jejími důsledky,“ sdělil náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek, který má Pražskou tržnici ve své gesci.  

K darování věcí do Šatníku není potřeba žádná registrace. Do sbírky je možné poskytnout dámskou a pánskou módu, ale i tu dětskou, a to od velikosti 92, dále dětské knížky a hračky, drogerii, školní pomůcky, batohy, sezonní obuv, dětská kola, odrážedla, in-line brusle, helmy, chrániče a další sportovní vybavení nebo drobné elektrospotřebiče. 

Šatník bude v tržnici otevřen šest dní v týdnu – od pondělí do pátku od 10 hodin do 18 hodin a v sobotu do 14 hodin. K budově je možné zajet autem na dobu nezbytně nutnou pro vyložení věcí, a to bočním vjezdem do areálu z ulice Komunardů.

Pro vstup do Šatníku a využívání materiální pomoci je potřeba se nejprve zaregistrovat na emailu: info@satnik.org. Více informací lze nalézt na www.satnik.org


Autor: red

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru