dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Satelitní městečka kolem Prahy huntují obce
Vznikne v okolí poklidné oblasti Hostivice-Břve velká zástavba? Foto: Aktron/Wikimedia Commons

Satelitní městečka kolem Prahy huntují obce

Zastupitelstvo městské části Hostivice-Břve zřejmě letos rozhodne o tom, zda v obci vyrostou satelity. Místní s tím mají problém. Satelity už nyní obklopují metropoli. Potíž je v tom, že mnozí Pražané tam nemají trvalé bydliště a obce na ně nedostávají peníze z rozpočtového určení daní.

V městské části Hostivice Břve, u Přírodní památky Hostivické rybníky, možná vyrostou nové satelity. Jednat o tom bude komise pro rozvoj města, která je poradním orgánem tamní rady města. Té předloží svůj – nezávazný – plán rozvoje a následně bude rozhodovat zastupitelstvo města.

Výrazně by se tak zvýšil počet tamních obyvatel z dvou set asi na tisíc, v horším případě i na dva tisíce. Investovat tam hodlá akciová společnost IFANEED, jejímž jediným akcionářem je PPF Real Estate Holding B. V. miliardáře Petra Kellnera. Zájem o výstavbu mají i další developeři.

Vystavět chtějí bytovky, vilové domy i devíti jamkové golfové hřiště. Rodinám, které by byly nejvíce postiženy novou zástavbou, je ze strany PPF slibováno po sto tisících korunách na opravu stávajících domů. V současné době má o novém územním plánu rozhodnout poradní orgán místní rady, posléze zastupitelstvo městské části Břve.

Výstavba u přírodní památky Hostivické rybníky

Někteří místní občané vidí problém například v ohrožení památkově chráněného území, kde jsou rákosy, rybníky, žijí tam ptáci a dokonce i bobr. Vadí jim i to, že do by do obce přibylo mnoho nových obyvatel, z nichž by tam ale někteří třeba neměli trvalé bydliště – obec by na ně pak musela doplácet. Vzrostl by i počet aut. V obci navíc chybí služby.

Shrnuto: důsledkem zvažované výstavby by mohl být zánik Přírodní památky Hostivické rybníky, obec by se musela starat o další komunikace, místní dopravu, nárůst dětí v mateřské škole i místní škole.

U Prahy je přitom už nyní satelitů přehršel, stejně jako lidí, kteří v nich žijí bez trvalého bydliště. Nezřídka to funguje tak, že lidé v Praze drží byt pro své dospívající dítě, jsou proto hlášeni tam.

Osvětlení, odvoz odpadků i kapacita školek

„Pro obce není problémem tato samotná nová výstavba, ale to, že tam žije plno rodin, které nejsou přihlášeny k trvalému pobytu v obcích. Obce, jak známo, dostávají daně z rozpočtového určení jen na obyvatele s trvalým pobytem,“ uvedla středočeská poslankyně a bývalá zastupitelka obce Braškov na Kladensku Miloslava Vostrá (KSČM).

„Na ty nepřihlášené tedy žádné finanční prostředky nedostávají, ti ale přitom taktéž mají požadavky na infrastrukturu – osvětlení či třeba odvoz odpadků,“ dodala. Velký problém je i kapacita mateřských školek, která je nízká. Lidé ze satelitů, bez trvalého bydliště, tam ale také chtějí umístit své děti.

Potíž je i třeba s čističkami, které mají kapacitu podle počtu obyvatel. Pokud dojde k jejich výraznému nárůstu, kapacita místní čističky se začíná stávat nedostačující a finanční prostředky chybějí.

Když mají lidé trvalé bydliště v obci

„V obci Braškov na Kladensku jsme místní čističku pro jistotu naddimenzovali, protože jsme s další výstavbou počítali. Původně tam žilo asi 860 lidí, jenže dnes už přes tisícovku a výstavba ještě nekončí, přičemž čistička má kapacitu asi pro dvanáct set nebo třináct set lidí. Finanční prostředky ale scházejí,“ dodala Vostrá.

Satelity jsou součástí také například Buštěhradu na Kladensku. V obci žijí téměř tři tisíce obyvatel, ve čtyřech lokalitách s novou výstavbou je jich asi pětina z celkového počtu. „Pokud u nás mají tito obyvatelé trvalý pobyt, dostáváme za ně příspěvky na daních a je to tedy plus,“ uvedla Dagmar Novotná z buštěhradského úřadu.

„Pokud tam ale někteří lidé nejsou přihlášeni, samozřejmě na tom tratíme,“ dodala. Přesná čísla nepřihlášených nemá k dispozici, je jich podle ní ale asi třetina či čtvrtina z těch, kteří v nové zástavbě žijí. Nepřihlášení nemají například povinnost platit za svoz odpadů, na což pak doplácí obec.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru