Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Sáňkování je možné i v centru, ujišťuje po incidentu na Petříně magistrát a chce změnit starou vyhlášku
A co děti, mají si kde hrát a sáňkovat? Ilustrační foto: Viktor Puci

Sáňkování je možné i v centru, ujišťuje po incidentu na Petříně magistrát a chce změnit starou vyhlášku

Vedení Prahy změní městskou vyhlášku, která zakazuje sáňkování a jízdu na běžkách v parcích a zahradách. Zabránit tak chce tomu, aby odtud strážníci lidi vyháněli, jak se to včera stalo na Petříně. Podle dnešního tiskového prohlášení magistrátu je i dle aktuálně platných pravidel v metropoli řada míst, kde lze v zeleni provádět zimní sporty a aktivity.

Na petřínském svahu plném dětí včera zasahovali strážníci a zimní radovánky ukončili. Odkazovali se na městskou vyhlášku z roku 2001. Podle ní se nesmí na Petříně provádět zimní aktivity u Nebozízku, v okolí Strahovské, Lobkovické i Seminářské zahrady. Městská policie následně v médiích připustila, že úterní kontroly vyvolal komentář vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který uvedl, že Petřín není sjezdovka.

„Na základě jednoho náhodného a nešťastného incidentu na Petříně se rozvířila mylná debata, že v Praze je zakázáno sáňkovat a bobovat. Sáňkovat v Praze se samozřejmě může a Praha naopak díky svému členitému terénu nabízí ideální podmínky pro zimní radovánky, a to nejen sáňkování a bobování, ale i běžkování,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

V mnohých parcích jsou trasy pro běžecké lyžování upravovány i rolbou. Zamrzlé vodní plochy lze zase využít pro bruslení. V historicky cenných městských parcích v centru města – na Petříně, ve Stromovce a v Letenských sadech je z důvodu ochrany zeleně vyhrazeno pro sáňkování a bobování zvláštní místo, kde nehrozí poškození zeleně a zároveň je zde díky minimu překážek vhodný terén na podobné aktivity. Na Petříně je nově označení povolující sáňkování na území zvaném Seminářská zahrada.

„V Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku, Kunratickém lese a dalších lokalitách jsou nyní pro zimní sporty podmínky ideální. Pouze v centru města na Petříně, nebo Letenských sadech jsou pro zimní radovánky určená vyznačená místa. Ale i v centru Prahy si lidé v těchto dnech zasáňkují,“ dodal náměstek Hlubuček.

Sjezdové lyžování a jízda na snowboardu je pak zde zcela zakázána vyhláškou o ochraně veřejné zeleně. Místa pro sáňkování a bobování jsou v centrálních městských parcích jasně označena piktogramy a mapovým zákresem. Provozování zimních sportovních aktivit zůstává na vlastní odpovědnost.


Autor: Jan Puci

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Včera v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

27. ledna 2022 v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

27. ledna 2022 v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru