Dnes Čtvrtek - oblacno 28°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sáňkování je možné i v centru, ujišťuje po incidentu na Petříně magistrát a chce změnit starou vyhlášku
A co děti, mají si kde hrát a sáňkovat? Ilustrační foto: Viktor Puci

Sáňkování je možné i v centru, ujišťuje po incidentu na Petříně magistrát a chce změnit starou vyhlášku

Vedení Prahy změní městskou vyhlášku, která zakazuje sáňkování a jízdu na běžkách v parcích a zahradách. Zabránit tak chce tomu, aby odtud strážníci lidi vyháněli, jak se to včera stalo na Petříně. Podle dnešního tiskového prohlášení magistrátu je i dle aktuálně platných pravidel v metropoli řada míst, kde lze v zeleni provádět zimní sporty a aktivity.

Na petřínském svahu plném dětí včera zasahovali strážníci a zimní radovánky ukončili. Odkazovali se na městskou vyhlášku z roku 2001. Podle ní se nesmí na Petříně provádět zimní aktivity u Nebozízku, v okolí Strahovské, Lobkovické i Seminářské zahrady. Městská policie následně v médiích připustila, že úterní kontroly vyvolal komentář vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který uvedl, že Petřín není sjezdovka.

„Na základě jednoho náhodného a nešťastného incidentu na Petříně se rozvířila mylná debata, že v Praze je zakázáno sáňkovat a bobovat. Sáňkovat v Praze se samozřejmě může a Praha naopak díky svému členitému terénu nabízí ideální podmínky pro zimní radovánky, a to nejen sáňkování a bobování, ale i běžkování,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

V mnohých parcích jsou trasy pro běžecké lyžování upravovány i rolbou. Zamrzlé vodní plochy lze zase využít pro bruslení. V historicky cenných městských parcích v centru města – na Petříně, ve Stromovce a v Letenských sadech je z důvodu ochrany zeleně vyhrazeno pro sáňkování a bobování zvláštní místo, kde nehrozí poškození zeleně a zároveň je zde díky minimu překážek vhodný terén na podobné aktivity. Na Petříně je nově označení povolující sáňkování na území zvaném Seminářská zahrada.

„V Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku, Kunratickém lese a dalších lokalitách jsou nyní pro zimní sporty podmínky ideální. Pouze v centru města na Petříně, nebo Letenských sadech jsou pro zimní radovánky určená vyznačená místa. Ale i v centru Prahy si lidé v těchto dnech zasáňkují,“ dodal náměstek Hlubuček.

Sjezdové lyžování a jízda na snowboardu je pak zde zcela zakázána vyhláškou o ochraně veřejné zeleně. Místa pro sáňkování a bobování jsou v centrálních městských parcích jasně označena piktogramy a mapovým zákresem. Provozování zimních sportovních aktivit zůstává na vlastní odpovědnost.


Autor: Jan Puci

Praha 13: Platba kartou na Czech POINT a Ověřování

Včera v 17:04

Praha 13 poskytuje desítky služeb a na většině pracovišť lze platit platební kartou. Dalšími místy, na kterých mohou klienti úřadu nově kartu použít, jsou Czech POINT a Ověřování.

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

28. června 2022 v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Další články
Nahoru