Dnes Čtvrtek - snih 2°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 12. 2021
Svátek má Vratislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Sandra je v horším stavu, než se čekalo. Projekt rekonstrukce bývalé ubytovny si vyžádal řadu změn
Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto(2x): JP

Sandra je v horším stavu, než se čekalo. Projekt rekonstrukce bývalé ubytovny si vyžádal řadu změn

Přesně před rokem začala rekonstrukce osiřelé bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě a magistrát připravoval opravu vedle stojícího Opatova, který dříve fungoval jako hotel. Jak vypadá situace dnes? Projekt Sandry si kvůli špatnému stavu budovy vyžádal desítky změn, práce na Opatově jen tak nezačnou.

V Sandře už skončily bourací práce a demolice, dokončeny jsou likvidace azbestu, demontáže truhlářských výrobků, staré elektroinstalace a ústředního topení. Provedeno bylo statické zajištění a betonáže šachet.

„Probíhá odstranění starých maleb, montáž svislých konstrukcí, vnitřní štukové omítky, sádrokartonových konstrukcí, vodovodu, kanalizace, vzduchotechniky. Děláme rozvody, přípravné práce pro obklady a dlažby v koupelnách. V blízké době zahájíme práce na realizaci hrubých podlah,“ popsal rekonstrukci po její polovině mluvčí stavební firmy Hochtief Michal Talián.

Podle něj se u stavby z osmdesátých let minulého století během prací zjistilo, že je v horším stavu, než se předpokládalo. Proto se musel upravovat projekt. „A to zcela zásadně. Nyní probíhají s investorem změnová řízení na základě revizí projektové dokumentace. Celkem probíhá, nebo proběhlo 40 změnových řízení,“ popsal Talián.

Základní náklady na rekonstrukci jsou dle smlouvy 247 milionů korun, podle Taliána zatím nelze odhadnout, zda dojde k navýšení. „Celkové náklady budou známé až po předložení přepracované projektové dokumentace,“ dodal.

Investorem je Praha 11, která bývalou ubytovnu vlastní. Podle místostarosty pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřeje Prokopa (ANO) se u desítky let starého panelového domu od začátku předpokládalo, že se rekonstrukce neobejde bez změnových řízení.

„Rekonstrukce postupuje dle předloženého harmonogramů prací. Díky přísným opatřením, která jsme přijali, nebylo ani v době nouzového stavu nutné stavbu zastavit, tudíž zde není žádné výraznější zpoždění,“ uvedl. Hochtief předpokládá, že vzhledem k řízením dojde k posunu konečného termínu o čtvrt roku. Podle původního harmonogramu mají být práce dokončeny na začátku března 2021.

Při rekonstrukci vznikne v panelovém domě o 21 podlažích celkem 174 ubytovacích jednotek 1+kk až 4 +KK. Vznikne tam sál pro kulturní akce i jednání zastupitelstva, dále nebytové prostory a restaurace. Opravené prostory určené k bydlení bude lidem, kteří budou splňovat předem stanovená kritéria, přidělovat bytová komise Prahy 11.

„Nechali jsme si zpracovat odbornou studii obsazenosti, na základě které bude určena cenová politika tak, abychom se pohybovali v kladných číslech a výnosy z nájmů mohli používat na další rozvoj bytového fondu městské části. Tato studie bude hotová během léta. Již nyní však registrujeme předběžné zájemce o bydlení v nové Sandře,“ sdělil místostarosta.

V budoucnu by jedenáctá městská část ráda dosáhla rekolaudace obou budov, tudíž by v nich nebyly už ubytovací jednotky, ale standardní byty. Změna územního plánu, která by to umožnila, je nyní v pokročilé fázi projednávání, byl již schválen podnět.

„Do roku 2022 bychom měli mít tuto změnu dokončenou a pak bude možné začít uvažovat o rekolaudaci ubytovacích jednotek na jednotky bytové,“ sdělil Ondřej Prokop. Paralelně s rekonstrukcí interiéru budovy podle něj Praha 11 řeším i výběr zhotovitele projektové dokumentace k rekonstrukci exteriéru. Zateplení obvodového pláště společně se zdrojem vytápění možní žádat o dotaci z operačního programu Nová zelená úsporám.

Vedle Sandry stojí bývalý hotel Opatov, ve kterém magistrát chystá celkovou rekonstrukci. Oproti své „sestře“ má stavba zpoždění. V současné době je v připomínkové fázi materiál na projednání pražskými radními ke schválení zhotovitele stavebních prací. „Přesný termín zahájení tedy v tuto chvíli nelze určit,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

opatov-hotel Plánované náklady na rekonstrukci Opatova jsou řádově více než 650 milionů korun bez DPH a předpokládaná doba realizace je tři roky. Po rekonstrukci vznikne v bývalém hotelu přes 300 ubytovacích jednotek. O způsobu pronájmu bytů budou také rozhodovat radní.  

Praha 11 by ráda pro oba nové objekty společně s magistrátem postavila u ulice Opatovská vedle supermarketu Billa čtyř až pěti podlažní parkovací dům s 300 až 500 parkovacími stáními. Dům by sloužil nejen pro Opatov a Sandru, ale i pro rezidenty z okolních domům.

„V zájmu jak naší městské části, tak hlavního města je vybudovat v docházkové vzdálenosti od zmíněných objektů parkovací dům a vyřešit tím deficit parkovacích stání v dané lokalitě. S magistrátem intenzivně jednáme o narovnání vlastnických vztahů k pozemkům pod zamýšleným garážovým domem a o jeho podobě. Detaily, včetně kapacity domu a investičních nákladů, vzejdou z architektonické studie a projektu,“ dodal místostarosta Prokop.

Podle magistrátního mluvčího Hofmana v současné době probíhá zadávací řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace pro parkovací dům.


Autor: Jan Puci

Umělecká škola Klementa Slavického dostane peníze na dofinancování stavby

Včera v 11:25

Pražští radní odsouhlasili poskytnutí investiční dotace městské části Praha 16 na dofinancování stavby nové budovy Základní umělecké školy (ZUŠ) Klementa Slavického v celkové výši 3 milionů korun.

Startup Night propojí pražské univerzity a inovativní nápady

Včera v 07:59

Propojit studenty z pražských vysokých škol, kteří se zajímají o inovace, startupy a společensky prospěšné podnikání, chce akce Startup Night. Poprvé se uskuteční 9. prosince večer v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) a představí několik úspěšných univerzitních startupů....

Radnice darovala policistům zdravotnické batohy

Včera v 07:26

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal, radní Petr Jirava a vedoucí oddělení krizového řízení předali koncem listopadu dar – plně vybavené zdravotnické batohy – příslušníkům Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v Praze-Ďáblicích. 

Poříční policie dostane moderní hlídkový člun

Včera v 07:10

Praha posílí bezpečnost na Vltavě. Radní podpořili poskytnutí finanční podpory ve výši šesti milionů korun na pořízení hlídkové člunu včetně potřebného příslušenství a vybavení pro Poříční oddělení odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství Policie hl. m....

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

7. prosince 2021 v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

7. prosince 2021 v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Další články
Nahoru