Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Sandra je v horším stavu, než se čekalo. Projekt rekonstrukce bývalé ubytovny si vyžádal řadu změn
Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto(2x): JP

Sandra je v horším stavu, než se čekalo. Projekt rekonstrukce bývalé ubytovny si vyžádal řadu změn

Přesně před rokem začala rekonstrukce osiřelé bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě a magistrát připravoval opravu vedle stojícího Opatova, který dříve fungoval jako hotel. Jak vypadá situace dnes? Projekt Sandry si kvůli špatnému stavu budovy vyžádal desítky změn, práce na Opatově jen tak nezačnou.

V Sandře už skončily bourací práce a demolice, dokončeny jsou likvidace azbestu, demontáže truhlářských výrobků, staré elektroinstalace a ústředního topení. Provedeno bylo statické zajištění a betonáže šachet.

„Probíhá odstranění starých maleb, montáž svislých konstrukcí, vnitřní štukové omítky, sádrokartonových konstrukcí, vodovodu, kanalizace, vzduchotechniky. Děláme rozvody, přípravné práce pro obklady a dlažby v koupelnách. V blízké době zahájíme práce na realizaci hrubých podlah,“ popsal rekonstrukci po její polovině mluvčí stavební firmy Hochtief Michal Talián.

Podle něj se u stavby z osmdesátých let minulého století během prací zjistilo, že je v horším stavu, než se předpokládalo. Proto se musel upravovat projekt. „A to zcela zásadně. Nyní probíhají s investorem změnová řízení na základě revizí projektové dokumentace. Celkem probíhá, nebo proběhlo 40 změnových řízení,“ popsal Talián.

Základní náklady na rekonstrukci jsou dle smlouvy 247 milionů korun, podle Taliána zatím nelze odhadnout, zda dojde k navýšení. „Celkové náklady budou známé až po předložení přepracované projektové dokumentace,“ dodal.

Investorem je Praha 11, která bývalou ubytovnu vlastní. Podle místostarosty pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřeje Prokopa (ANO) se u desítky let starého panelového domu od začátku předpokládalo, že se rekonstrukce neobejde bez změnových řízení.

„Rekonstrukce postupuje dle předloženého harmonogramů prací. Díky přísným opatřením, která jsme přijali, nebylo ani v době nouzového stavu nutné stavbu zastavit, tudíž zde není žádné výraznější zpoždění,“ uvedl. Hochtief předpokládá, že vzhledem k řízením dojde k posunu konečného termínu o čtvrt roku. Podle původního harmonogramu mají být práce dokončeny na začátku března 2021.

Při rekonstrukci vznikne v panelovém domě o 21 podlažích celkem 174 ubytovacích jednotek 1+kk až 4 +KK. Vznikne tam sál pro kulturní akce i jednání zastupitelstva, dále nebytové prostory a restaurace. Opravené prostory určené k bydlení bude lidem, kteří budou splňovat předem stanovená kritéria, přidělovat bytová komise Prahy 11.

„Nechali jsme si zpracovat odbornou studii obsazenosti, na základě které bude určena cenová politika tak, abychom se pohybovali v kladných číslech a výnosy z nájmů mohli používat na další rozvoj bytového fondu městské části. Tato studie bude hotová během léta. Již nyní však registrujeme předběžné zájemce o bydlení v nové Sandře,“ sdělil místostarosta.

V budoucnu by jedenáctá městská část ráda dosáhla rekolaudace obou budov, tudíž by v nich nebyly už ubytovací jednotky, ale standardní byty. Změna územního plánu, která by to umožnila, je nyní v pokročilé fázi projednávání, byl již schválen podnět.

„Do roku 2022 bychom měli mít tuto změnu dokončenou a pak bude možné začít uvažovat o rekolaudaci ubytovacích jednotek na jednotky bytové,“ sdělil Ondřej Prokop. Paralelně s rekonstrukcí interiéru budovy podle něj Praha 11 řeším i výběr zhotovitele projektové dokumentace k rekonstrukci exteriéru. Zateplení obvodového pláště společně se zdrojem vytápění možní žádat o dotaci z operačního programu Nová zelená úsporám.

Vedle Sandry stojí bývalý hotel Opatov, ve kterém magistrát chystá celkovou rekonstrukci. Oproti své „sestře“ má stavba zpoždění. V současné době je v připomínkové fázi materiál na projednání pražskými radními ke schválení zhotovitele stavebních prací. „Přesný termín zahájení tedy v tuto chvíli nelze určit,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

opatov-hotel Plánované náklady na rekonstrukci Opatova jsou řádově více než 650 milionů korun bez DPH a předpokládaná doba realizace je tři roky. Po rekonstrukci vznikne v bývalém hotelu přes 300 ubytovacích jednotek. O způsobu pronájmu bytů budou také rozhodovat radní.  

Praha 11 by ráda pro oba nové objekty společně s magistrátem postavila u ulice Opatovská vedle supermarketu Billa čtyř až pěti podlažní parkovací dům s 300 až 500 parkovacími stáními. Dům by sloužil nejen pro Opatov a Sandru, ale i pro rezidenty z okolních domům.

„V zájmu jak naší městské části, tak hlavního města je vybudovat v docházkové vzdálenosti od zmíněných objektů parkovací dům a vyřešit tím deficit parkovacích stání v dané lokalitě. S magistrátem intenzivně jednáme o narovnání vlastnických vztahů k pozemkům pod zamýšleným garážovým domem a o jeho podobě. Detaily, včetně kapacity domu a investičních nákladů, vzejdou z architektonické studie a projektu,“ dodal místostarosta Prokop.

Podle magistrátního mluvčího Hofmana v současné době probíhá zadávací řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace pro parkovací dům.


Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru