dnes
Pátek - jasno
11°C
zítra
Sobota - jasno
12°C
pozítří
Neděle - skorojasno
12°C
Letní PrahaZpravodajství

Šance se otužit, v části Prahy začala velká odstávka teplé vody. Potrvá týden

Odstávka přerušila od včerejška provoz v teplárně Energotrans v Horních Počaplech na Mělnicku, která zásobuje i podstatnou část Prahy na pravém břehu Vltavy. Do provozu bude znovu uvedena příští týden. Jde o každoroční odstávku, která se pravidelně koná během července. Společnost Energotrans do energetické skupiny ČEZ patří.

„Během pevně stanovených sedm dní v roce, které letos připadly na 11. až 17. červenec, musí proběhnout veškeré předem naplánované opravy, revize a údržbářské práce, které si vyžadují úplné odstavení výroby. Všechny jsou přitom životně důležité pro další provoz teplárny i celého technologického zařízení,“ uvedl Martin Hora, technický ředitel společnosti Energotrans.

Podle něj je vždy nutné termín odstávky stanovit půl roku předem a je o něm pochopitelně informován odběratel tepla, což je Pražská teplárenská. „Dodržení plánovaného harmonogramu je pro nás závazné, neboť jinak by mohly na obou stranách vzniknout nemalé finanční ztráty,“ sdělil Hora.

Podle mluvčího skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy není pravděpodobné, že by došlo ke zkrácené odstávky. „Harmonogram je rozpracován velmi detailně až do jednotlivých hodin. Proto je velmi nepravděpodobné její významné zkrácení. Důvodem je zejména potřeba systémy vychladit a při najíždění opět nahřát, což nelze z technologických důvodů nijak urychlit. Odstávka je proto týdenní, ale její prodloužení nikdy nenastalo a předpokládáme, že ani nenastane,“ sdělil.

Teplárna Energotrans zásobuje zhruba čtvrt milionu domácností, vedle Prahy také v Mělníku, Neratovicích a okolí. Je součástí komplexu Elektrárny Mělník. Z Horních Počapel do hlavního města putuje teplo 35 kilometrů dlouhým horkovodem. Tepelná energie se v něm přenáší pomocí horké stlačené vody, jejíž teploty se podle ročního období pohybují od 90 do 140 stupňů Celsia.

 V rámci letošní odstávky je například naplánována výměna několika již dosluhujících jednočinných i dvojčinných kompenzátorů na trase horkovodu a také kontrola a případná výměna armatur a dalšího zařízení. Současně bude v provozní pauze dokončena montáž a uveden do provozu nový řídicí systém regulace průtoku v horkovodu.

„Proběhnou i vybrané údržbářské práce přímo na výrobním zařízení. Objevíme-li při tom nějakou neplánovanou skrytou závadu, využijeme této výrobní odstávky k jejímu odstranění“ dodal Martin Hora.  

Původně Elektrárna Mělník I (nyní už Teplárna Energotrans) byla uvedena do provozu mezi lety 1957 až 1960 jako kondenzační elektrárna, později prošla rekonstrukcí na teplárenský provoz.


Další články
Nahoru