dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Letní PrahaZpravodajství

Šance se otužit, v části Prahy začala velká odstávka teplé vody. Potrvá týden

Odstávka přerušila od včerejška provoz v teplárně Energotrans v Horních Počaplech na Mělnicku, která zásobuje i podstatnou část Prahy na pravém břehu Vltavy. Do provozu bude znovu uvedena příští týden. Jde o každoroční odstávku, která se pravidelně koná během července. Společnost Energotrans do energetické skupiny ČEZ patří.

„Během pevně stanovených sedm dní v roce, které letos připadly na 11. až 17. červenec, musí proběhnout veškeré předem naplánované opravy, revize a údržbářské práce, které si vyžadují úplné odstavení výroby. Všechny jsou přitom životně důležité pro další provoz teplárny i celého technologického zařízení,“ uvedl Martin Hora, technický ředitel společnosti Energotrans.

Podle něj je vždy nutné termín odstávky stanovit půl roku předem a je o něm pochopitelně informován odběratel tepla, což je Pražská teplárenská. „Dodržení plánovaného harmonogramu je pro nás závazné, neboť jinak by mohly na obou stranách vzniknout nemalé finanční ztráty,“ sdělil Hora.

Podle mluvčího skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy není pravděpodobné, že by došlo ke zkrácené odstávky. „Harmonogram je rozpracován velmi detailně až do jednotlivých hodin. Proto je velmi nepravděpodobné její významné zkrácení. Důvodem je zejména potřeba systémy vychladit a při najíždění opět nahřát, což nelze z technologických důvodů nijak urychlit. Odstávka je proto týdenní, ale její prodloužení nikdy nenastalo a předpokládáme, že ani nenastane,“ sdělil.

Teplárna Energotrans zásobuje zhruba čtvrt milionu domácností, vedle Prahy také v Mělníku, Neratovicích a okolí. Je součástí komplexu Elektrárny Mělník. Z Horních Počapel do hlavního města putuje teplo 35 kilometrů dlouhým horkovodem. Tepelná energie se v něm přenáší pomocí horké stlačené vody, jejíž teploty se podle ročního období pohybují od 90 do 140 stupňů Celsia.

 V rámci letošní odstávky je například naplánována výměna několika již dosluhujících jednočinných i dvojčinných kompenzátorů na trase horkovodu a také kontrola a případná výměna armatur a dalšího zařízení. Současně bude v provozní pauze dokončena montáž a uveden do provozu nový řídicí systém regulace průtoku v horkovodu.

„Proběhnou i vybrané údržbářské práce přímo na výrobním zařízení. Objevíme-li při tom nějakou neplánovanou skrytou závadu, využijeme této výrobní odstávky k jejímu odstranění“ dodal Martin Hora.  

Původně Elektrárna Mělník I (nyní už Teplárna Energotrans) byla uvedena do provozu mezi lety 1957 až 1960 jako kondenzační elektrárna, později prošla rekonstrukcí na teplárenský provoz.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru