dnes
Neděle - bourky
23°C
zítra
Pondělí - zatazeno
27°C
pozítří
Úterý - skorojasno
29°C
Letní PrahaZpravodajství

Šance se otužit, v části Prahy začala velká odstávka teplé vody. Potrvá týden

Odstávka přerušila od včerejška provoz v teplárně Energotrans v Horních Počaplech na Mělnicku, která zásobuje i podstatnou část Prahy na pravém břehu Vltavy. Do provozu bude znovu uvedena příští týden. Jde o každoroční odstávku, která se pravidelně koná během července. Společnost Energotrans do energetické skupiny ČEZ patří.

„Během pevně stanovených sedm dní v roce, které letos připadly na 11. až 17. červenec, musí proběhnout veškeré předem naplánované opravy, revize a údržbářské práce, které si vyžadují úplné odstavení výroby. Všechny jsou přitom životně důležité pro další provoz teplárny i celého technologického zařízení,“ uvedl Martin Hora, technický ředitel společnosti Energotrans.

Podle něj je vždy nutné termín odstávky stanovit půl roku předem a je o něm pochopitelně informován odběratel tepla, což je Pražská teplárenská. „Dodržení plánovaného harmonogramu je pro nás závazné, neboť jinak by mohly na obou stranách vzniknout nemalé finanční ztráty,“ sdělil Hora.

Podle mluvčího skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy není pravděpodobné, že by došlo ke zkrácené odstávky. „Harmonogram je rozpracován velmi detailně až do jednotlivých hodin. Proto je velmi nepravděpodobné její významné zkrácení. Důvodem je zejména potřeba systémy vychladit a při najíždění opět nahřát, což nelze z technologických důvodů nijak urychlit. Odstávka je proto týdenní, ale její prodloužení nikdy nenastalo a předpokládáme, že ani nenastane,“ sdělil.

Teplárna Energotrans zásobuje zhruba čtvrt milionu domácností, vedle Prahy také v Mělníku, Neratovicích a okolí. Je součástí komplexu Elektrárny Mělník. Z Horních Počapel do hlavního města putuje teplo 35 kilometrů dlouhým horkovodem. Tepelná energie se v něm přenáší pomocí horké stlačené vody, jejíž teploty se podle ročního období pohybují od 90 do 140 stupňů Celsia.

 V rámci letošní odstávky je například naplánována výměna několika již dosluhujících jednočinných i dvojčinných kompenzátorů na trase horkovodu a také kontrola a případná výměna armatur a dalšího zařízení. Současně bude v provozní pauze dokončena montáž a uveden do provozu nový řídicí systém regulace průtoku v horkovodu.

„Proběhnou i vybrané údržbářské práce přímo na výrobním zařízení. Objevíme-li při tom nějakou neplánovanou skrytou závadu, využijeme této výrobní odstávky k jejímu odstranění“ dodal Martin Hora.  

Původně Elektrárna Mělník I (nyní už Teplárna Energotrans) byla uvedena do provozu mezi lety 1957 až 1960 jako kondenzační elektrárna, později prošla rekonstrukcí na teplárenský provoz.


Anežka live: Paměť pro středně pokročilé

Dnes v 07:34

Anežský klášter zve na další letní program. Ve středu 24. července to bude multimediální divadelní procházka po stopách asanované chudinské čtvrti. Pomocí hydrofonu uslyšíte nejen Vltavu, ale i místního vodníka, budete cestovat staletími, a přece procházet po...

Tančírny Art 4 People na Střeláku pokračují přes celé léto

Dnes v 07:25

Pondělní večery můžete protančit na palubě pontonu  v rytmu argentinského tanga, latinsko-amerických a standardních tanců,  salsy, swingu, New Style Hustle a dalších…

Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

Včera v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Střecha plná zábavy nabízí i program pro děti

19. července 2019 ve 12:03

Galerie Harfa přichystala pro návštěvníky Střechu plnou zábavy, která zahrnuje bohatý program během celého léta. Akce budou probíhat každé úterý, čtvrtek a sobotu. Chybět nebude prosecco na kolech v podání mobilního baru Proseccolo. Program je připraven i pro děti, které se mohou pobavit...

Praha 15: Jóga v Hostivařském lesoparku

19. července 2019 v 08:57

Příznivci jógy pod širým nebem se mohou těšit na první hodinu v Hostivařském lesoparku, která proběhne ve středu 31. července od 18 hodin. Lekce budou zdarma.

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Další články
Nahoru