dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Šance pro zchátralou Miladu? Objekt už nebude vlastnit ministerstvo školství
Vila Milada není v dobrém stavu. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Šance pro zchátralou Miladu? Objekt už nebude vlastnit ministerstvo školství

Zchátralá a opuštěná vila Milada v Praze 8 patří ministerstvu školství, pokusy o bezúplatný převod na Karlovu univerzitu v minulosti opakovaně selhaly. Nyní se zdá, že po letech ticha by se s objektem v blízkosti vysokoškolské koleje 17. listopadu, který v minulosti opakovaně obsadili squatteři, konečně mohlo začít něco dít. 

V současné době se připravuje převod nemovitosti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚPZSVM). Tento převod byl umožněn letošní změnou zákona o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích.

„Doufám, že budoucí nový vlastník nemovitosti zajistí její efektivní a hospodárné využití. Určitě není možné, aby vila Milada dále chátrala, protože by její špatný technický stav mohl začít ohrožovat naše občany,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).

Jaký bude mít ÚPZSVM s Miladou záměr, zatím není jasné. U objektů, které má ve správě, postupuje různě. Některé posílá do dražby, jindy jedná o dalším převodu. Známá je kauza opuštěné bývalé polikliniky v Jeseniově ulici, kterou má úřad ve správě a proti jeho vůli je v něm provozováno autonomní sociální centrum.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zakoupilo vilu Milada v roce 1978 pro účely stavby areálu kolejí a menzy Karlovy univerzity. V letech 1979 až 1988 byla využívána pro potřeby této výstavby. Měla být původně zbourána, aby v lokalitě mohly vyrůst další plánované objekty univerzity.

O pozemek byl v devadesátých letech veden restituční spor, v němž Nejvyšší soud rozhodl, že vlastníkem pozemku zůstává stát. V roce 1998 vilu obsadili squatteři, kteří v ní pobývali deset let. Nakonec byla vila za velké mediální pozornosti vyklizena a nyní je prázdná.


Další články
Nahoru