dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Šance pro odstaveného Vávru? Vnitrostranický boj o pražskou kandidátku TOP 09 pokračuje
1. náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Vávra (vlevo) se nedostal na kandidátku pražské TOP 09 pro podzimní volby. Foto: MHMP

Šance pro odstaveného Vávru? Vnitrostranický boj o pražskou kandidátku TOP 09 pokračuje

V Praze pokračuje vnitrostranický boj o podobu kandidátky TOP 09, kterou o víkendu prosadil primátor a volební lídr strany Tomáš Hudeček. Předsednictvo strany podle informací ČTK v úterý doporučilo pražské TOP 09, aby zvážila úpravu kandidátky. Už několik měsíců se mluví o tom, že je strana v Praze rozdělena na dvě křídla.

Nedělní rozhodnutí znamenalo prohru Hudečkova stranického oponenta, předsedy pražské TOP 09 Jiřího Vávry. „Za kandidátkou si stojím, je odborně i lidsky to nejlepší, co může TOP 09 Praze nabídnout," řekl ČTK primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). „Kandidátka byla demokraticky schválena a TOP 09 je demokratickou stranou," doplnil.

Krajský výbor TOP 09 o víkendu projednával dvě verze kandidátky – Hudečkovu a Vávrovu. Největší debata se vedla o tom, zda by se o posty v zastupitelstvu měli znovu ucházet lidé, kteří jsou obžalováni v kauze Opencard. Obžalobě čelí Hudeček a další členové strany, které si primátor prosadil do čela kandidátky.

Za Hudečka a ostatní obžalované radní se už v pátek postavilo vedení strany v čele s předsedou Karlem Schwarzenbergem. Kvůli Opencard míří k soudu deset bývalých i současných členů rady za TOP 09 i ODS a pět úředníků. Vinu popírají.

TOP 09 v roce 2010 v Praze pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy zvítězila. Koalici ale nakonec uzavřely ČSSD a ODS. TOP 09 se k vládě dostala až po rozpadu původní koalice v listopadu 2011. Tehdy se dohodla s ODS. Spolupráce ale vydržela jen do konce května 2013.

Od té doby vládne sama s podporou ČSSD. Podzimní volby se budou konat na začátku října. Svého lídra už vybrala ODS, bude jím exprimátor Bohuslav Svoboda, ČSSD povede ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík a trojkoalici SZ, KDU-ČSL a STAN předseda zelených v Praze Petr Štěpánek.


Další články
Nahoru