dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-snih
6°C
pozítří
Pátek - snih
6°C
Šance pro odpůrce stavby toalet v zahradě na Petříně? Pražští radní možná budou o záměru znovu jednat
Plocha, na které by diskutovaná stavba měla stát, je už vykolíkovaná. Foto (4x): Jaroslav Tatek

Šance pro odpůrce stavby toalet v zahradě na Petříně? Pražští radní možná budou o záměru znovu jednat

Lidé z vedení metropole a Prahy 1, ale i projektanti si v pondělí odpoledne prohlédli staveniště toalet a technického zázemí ve Velké Strahovské zahradě na Petříně. K prohlídce došlo poté, co minulý čtvrtek pražské zastupitelstvo vzalo na vědomí petici proti této stavbě. Na místo dorazila i malířka a sochařka Xénia Hoffmeisterová, která se řadí do skupiny kritiků projektu.

staveniste-petrin-3 Od počátku prohlídky panovala na staveništi poměrně napjatá atmosféra, přičemž umělkyně původem ze Slovenska, která žije a pracuje na Malé Straně, se vyjadřovala ke stavbě velmi kriticky.

„Nejkrásnější výhled z Petřína zkazí záchody a garáže. Neprošlo to veřejným posouzením, proto se nemůžete divit, že je nyní tak silný odpor. Nechápu, proč jste tak zatvrzelí a nepostavíte to někde jinde,“ řekla Xénia Hoffmeisterová. Tento názor během déle než hodinu trvajícího setkání několikrát zopakovala.

„Nemáte správné informace, žádné garáže tu nebudou. Jen zahradní technika a toalety. Dostali jsme zadání řešit stavbu v tomto místě a stojíme si za tím, že zatěžujeme co nejméně okolí,“ hájili se projektanti z architektonického ateliéru AND.

Hoffmeisterová nadále kritizovala umístění projektu a navrhovala stavbu jinde, i za cenu toho, že toalety a zázemí nebudou stát na jednom místě. „Když se to postaví jinde, do zahrady budou jezdit auta se zahradnickou technikou. Tak jako nyní, a to není vyhovující,“ hájil projekt vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.

staveniste-petrin-1 Přítomní politici nebyli zcela jednotní. Projekt hájili 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme) i radní první městské části Petr Kučera (Zelená pro jedničku). Obdobný názor měl 1. náměstek primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu). K projektu se kriticky na místě vyslovil předseda klubu Spojených sil pro Prahu v pražském zastupitelstvu Jiří Pospíšil.

„Překvapuje mne ta míra emocí. Bylo nám logicky vysvětleno, že zahradníci potřebují zázemí. Je to investice města, my jsme jen v dobré víře začali moderovat diskusi s odpůrci,“ uvedl Petr Hejma. „Zasadili jsme se o zrušení plánovaného průchodu ve zdi, kterým by se lidé dostali z ulice Úvoz do Velké Strahovské zahrady, byť by ho někteří místní ocenili,“ řekl Petr Kučera.

Když Xénia Hoffmeisterová opakovaně tlumočila nespokojenost odpůrců novostavby v zahradě, Petr Hlaváček řekl, že se téma stavby může znovu vrátit na jednání pražských radních. Ti přitom stavbu veřejných záchodů a zázemí pro zahradníky po několika odkladech schválili v polovině září.

staveniste-petrin-2 Za opětovné projednání záměru stavby se včera na místě několikrát přimluvil Jiří Pospíšil, který je ze stejného politického klubu v pražském zastupitelstvu, jako náměstkové Petr Hlaváček a Petr Hlubuček (ten se podobně jako primátor Zdeněk Hřib z Pirátské strany z pondělní schůzky na staveništi omluvil). „Jako laikovi se mi návrh stavby na tomto místě nelíbí. Pojďme se ještě k té debatě na úrovní radních vrátit a prověřme další možnosti umístění,“ vyzýval Pospíšil.

Hoffmeisterová vyzvala také k větší diskusi nejen se samotnými odpůrci stavby, ale také s projektanty a architekty, kteří by navrhli stavbu jinde. Podle Hlaváčka se uskuteční v pondělí 18. listopadu veřejné setkání v Baráčnické rychtě, kde k tomu bude příležitost.

Zároveň ale řekl, že projekt je už v takové fázi, že pokud by ho město ukončilo, přesáhly by celkové náklady na odstoupení od smlouvy milion korun. Náklady na stavbu samotnou jsou zhruba 16 milionů korun. Petice proti stavbě podepsalo už dohromady přes 2200 lidí.


Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

Dnes v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

Včera v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Praha 15: Beseda v Hostivaři

Včera v 08:47

Praha 15 zve občany na besedu. Ve čtvrtek 26. března budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Cítíte se v Praze 5 bezpečně?

24. února 2020 ve 14:17

Víte, co byste udělali pro bezpečnost na Praze 5, kdybyste o tom mohli rozhodovat? Znáte svého strážníka? Je nějaké místo, kde byste bydlet nechtěli, protože je tato lokalita z vašeho pohledu nebezpečná? Tyto a další otázky najdou zájemci v dotazníku Prahy 5.

Další články
Nahoru