Dnes Sobota - jasno 1°C
Zítra Neděle - jasno 6°C
Neděle 7. 3. 2021
Svátek má Tomáš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Šance pro odpůrce stavby toalet v zahradě na Petříně? Pražští radní možná budou o záměru znovu jednat
Plocha, na které by diskutovaná stavba měla stát, je už vykolíkovaná. Foto (4x): Jaroslav Tatek

Šance pro odpůrce stavby toalet v zahradě na Petříně? Pražští radní možná budou o záměru znovu jednat

Lidé z vedení metropole a Prahy 1, ale i projektanti si v pondělí odpoledne prohlédli staveniště toalet a technického zázemí ve Velké Strahovské zahradě na Petříně. K prohlídce došlo poté, co minulý čtvrtek pražské zastupitelstvo vzalo na vědomí petici proti této stavbě. Na místo dorazila i malířka a sochařka Xénia Hoffmeisterová, která se řadí do skupiny kritiků projektu.

staveniste-petrin-3 Od počátku prohlídky panovala na staveništi poměrně napjatá atmosféra, přičemž umělkyně původem ze Slovenska, která žije a pracuje na Malé Straně, se vyjadřovala ke stavbě velmi kriticky.

„Nejkrásnější výhled z Petřína zkazí záchody a garáže. Neprošlo to veřejným posouzením, proto se nemůžete divit, že je nyní tak silný odpor. Nechápu, proč jste tak zatvrzelí a nepostavíte to někde jinde,“ řekla Xénia Hoffmeisterová. Tento názor během déle než hodinu trvajícího setkání několikrát zopakovala.

„Nemáte správné informace, žádné garáže tu nebudou. Jen zahradní technika a toalety. Dostali jsme zadání řešit stavbu v tomto místě a stojíme si za tím, že zatěžujeme co nejméně okolí,“ hájili se projektanti z architektonického ateliéru AND.

Hoffmeisterová nadále kritizovala umístění projektu a navrhovala stavbu jinde, i za cenu toho, že toalety a zázemí nebudou stát na jednom místě. „Když se to postaví jinde, do zahrady budou jezdit auta se zahradnickou technikou. Tak jako nyní, a to není vyhovující,“ hájil projekt vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.

staveniste-petrin-1 Přítomní politici nebyli zcela jednotní. Projekt hájili 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme) i radní první městské části Petr Kučera (Zelená pro jedničku). Obdobný názor měl 1. náměstek primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu). K projektu se kriticky na místě vyslovil předseda klubu Spojených sil pro Prahu v pražském zastupitelstvu Jiří Pospíšil.

„Překvapuje mne ta míra emocí. Bylo nám logicky vysvětleno, že zahradníci potřebují zázemí. Je to investice města, my jsme jen v dobré víře začali moderovat diskusi s odpůrci,“ uvedl Petr Hejma. „Zasadili jsme se o zrušení plánovaného průchodu ve zdi, kterým by se lidé dostali z ulice Úvoz do Velké Strahovské zahrady, byť by ho někteří místní ocenili,“ řekl Petr Kučera.

Když Xénia Hoffmeisterová opakovaně tlumočila nespokojenost odpůrců novostavby v zahradě, Petr Hlaváček řekl, že se téma stavby může znovu vrátit na jednání pražských radních. Ti přitom stavbu veřejných záchodů a zázemí pro zahradníky po několika odkladech schválili v polovině září.

staveniste-petrin-2 Za opětovné projednání záměru stavby se včera na místě několikrát přimluvil Jiří Pospíšil, který je ze stejného politického klubu v pražském zastupitelstvu, jako náměstkové Petr Hlaváček a Petr Hlubuček (ten se podobně jako primátor Zdeněk Hřib z Pirátské strany z pondělní schůzky na staveništi omluvil). „Jako laikovi se mi návrh stavby na tomto místě nelíbí. Pojďme se ještě k té debatě na úrovní radních vrátit a prověřme další možnosti umístění,“ vyzýval Pospíšil.

Hoffmeisterová vyzvala také k větší diskusi nejen se samotnými odpůrci stavby, ale také s projektanty a architekty, kteří by navrhli stavbu jinde. Podle Hlaváčka se uskuteční v pondělí 18. listopadu veřejné setkání v Baráčnické rychtě, kde k tomu bude příležitost.

Zároveň ale řekl, že projekt je už v takové fázi, že pokud by ho město ukončilo, přesáhly by celkové náklady na odstoupení od smlouvy milion korun. Náklady na stavbu samotnou jsou zhruba 16 milionů korun. Petice proti stavbě podepsalo už dohromady přes 2200 lidí.


Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

Včera v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru