dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Šance jet klimatizovanou tramvají? 1:922. O trochu lépe jsou na tom cestující autobusy
Jízda autobusem je v těchto dnech peklo. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Šance jet klimatizovanou tramvají? 1:922. O trochu lépe jsou na tom cestující autobusy

V současných vedrech je jízda tramvajemi a autobusy pro většinu cestujících utrpením. Klimatizované prostory pro cestující má jen jedna tramvaj, která je navíc zatím jen ve zkušebním provozu. Z celkového počtu téměř 1 300 autobusů je jen 41 klimatizovaných. 

V jedné soupravě nejnovějšího typu tramvaje 15T s obchodním názvem ForCity je v prostoru pro cestující klimatizace. Zatím  však jen ve zkušebním provozu. Není tak jasné, jestli se svědčí a zda vůbec bude instalována i do dalších nových tramvají. 

To řidiči  jsou na tom trochu lépe, klimatizovanou kabinu má 184 vozů. V Praze je k dispozici celkem 922 tramvají.  

Řidiči fasují šortky a minerály

Plně klimatizovaných autobusů včetně prostoru pro cestující provozuje dopravní podnik 41. U autobusů jsou na tom řidiči relativně dobře. Také však jen někteří. 835 autobusů, tedy zhruba dvě třetiny z celkového počtu, má klimatizovanou kabinu řidiče.

Dopravní podnik se snaží řidičům práci při vysokých teplotách zpříjemnit a zajišťuje jim dostatečné množství nápojů, potravinové doplňky na doplnění minerálních látek v těle, klimatizaci a letní variantu uniformy. Ta se skládá z polokošile, krátkých kalhot a letní síťované obuvi.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru