dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Samec za samici. Pražská zoo udělala výměnu s Francií a věří, že se tygři malajsijští budou pářit
Tygr malajský se vzhledem podobá tygru indočínskému. Samci jsou větší a těžší než samice. Foto: archiv Zoo Praha

Samec za samici. Pražská zoo udělala výměnu s Francií a věří, že se tygři malajsijští budou pářit

Do pražské zoologické zahrady v noci na dnešek přicestoval samec tygra malajského Johann. Chovatelé by chtěli, aby měl s pražskou samicí Banyou mláďata. Tato samice ještě žádného potomka neporodila. ČTK o tom dnes informovala zoo.

Malajských tygrů je nyní v Evropě zřejmě pouze sedmnáct, přičemž drtivá většina z nich jsou blízcí příbuzní. „V našem chovu máme nepříbuzného samce, který se ale bohužel chová agresivně vůči samicím,“ uvedl v tiskové zprávě kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Ve spolupráci se zoologickou zahradou Parc des Félins v Nesles ve Francii se proto pražská zoo rozhodla vyměnit jednu ze svých samic Radju za jejich samce. Tím vznikly dva nové chovné páry a obě samice by měly dostat šanci porodit mláďata.

Johann by se měl návštěvníkům pražské zoo poprvé ukázat ve druhé polovině listopadu. „Spojení se samicí Banyou bude záležet na její říji, ale je pravděpodobné, že k němu dojde až v příštím roce," doplnil Brandl.

Jako samostatný poddruh byl tygr malajský rozpoznán teprve před deseti lety, do té doby byl považován za formu totožnou s tygrem indočínským. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze na malajském poloostrově, kde by mělo žít přibližně 700 jedinců.

V pražské zoo se tato zvířata chovají od roku 2006, kdy z německého Halle přicestovala samice Radja. O rok později následovala Banya a v roce 2008 pak samec Kawi.


Další články
Nahoru