dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
V Bratislavě se nesnesli, jeden musel pryč. Pagy se proto vrátil do Prahy, Filipa obšťastní Němka
Vykládání Pagyho v zoo. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

V Bratislavě se nesnesli, jeden musel pryč. Pagy se proto vrátil do Prahy, Filipa obšťastní Němka

Dnes byl do pavilonu Indonéská džungle v zoo vypuštěn z transportní bedny samec orangutana sumaterského Pagy, syn legendárního Kamy, historicky prvního odchovaného orangutana v českých zoo a samice Upity. 

Od jara roku 2010 žil se svým starším bratrem Filipem v Zoo Bratislava, odkud byl dnes převezen zpět do Prahy.

„Pagy odcházel do Bratislavy před pěti lety společně se svým bratrem Filipem. Tehdy byli oba dorostenci. Nepočítali jsme, že by se k nám Pagy ještě vrátil, ale o to jsme nyní raději. Dospěl a doufejme, že časem bude mít mláďata se samičkou Mawar a že pro naši zoo se stane stejnou ikonou, jakou byl jeho otec Káma,“ sdělil k návratu Pagyho ředitel zoo Miroslav Bobek.

Pagy, který včera oslavil své čtrnácté narozeniny, se narodil 23. července 2001 v Zoo Hodonín, kde byli samice Upita se samcem Kamou, po dobu rekonstrukce pavilonu v pražské zoo, umístěni.

Rok předtím se zde Upitě narodil samec Filip, který však byl odchován uměle. V devíti měsících se Filip do rodiny vrátil a krátce po jeho návratu přišel na svět Pagy. Od té doby žila rodina společně, od roku 2014 již v novém pavilonu Indonéské džungle v pražské zoo.

Na jaře roku 2010, kdy byli oba bratři v pubertálním věku, byl nejvyšší čas je oddělit od rodiny, a proto odcestovali do Zoo Bratislava. Žili zde společně až do letošního jara, kdy mezi dospívajícími samci vznikly rozbroje a tak žili v rozdělených expozicích.

Na doporučení koordinátora chovu orangutanů se Pagy vrátil do Zoo Praha, kde by měl založit novou generaci chovu se samicí Mawar. K Filipovi, který v Bratislavě zůstane, již brzy přicestuje samice Mengalu ze Zoo Lipsko.     

Pro Pagyho byl v pavilonu Indonéská džungle vybudován nový prostor, aby se mohl, zatím bezkontaktním způsobem, seznamovat se svou budoucí rodinou.


Další články
Nahoru