Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Salónek Lucie Šilhové navazuje na ducha prvorepublikových setkávání

 V duchu hodnot první republiky startuje v domě Černá labuť Salónek Lucie Šilhové. Těšte se na setkání a kultivované rozhovory se zajímavými osobnostmi v noblesním prostředí Art&Event Gallery na 8. patře. Publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová, během setkání konverzuje s hosty, kteří ve své profesi dokázali uspět na světové úrovni, a přitom zůstali skromní a pokorní. 

Od ledna 2022 se můžete během pravidelných komorních večerů setkat s věhlasným pianistou Ivo Kahánkem, výkonným ředitelem kanálu ČT art Tomášem Motlem, promotérem živých památek Milanem Svobodou, nebo fotografem Zdeňkem Lhotákem.

Salónek Lucie Šilhové navazuje na ducha prvorepublikových setkávání. Hostitelka – publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová, v prvních třiceti minutách osobnost představí a vyzpovídá, poté se budou moci do rozhovoru zapojit i přítomní diváci.

„Nejde o talk show, kdy diváci sedí odděleně od hostů, naopak. Všichni společně na chvíli zabydlí jeden příjemný kavárenský prostor,“ přibližuje Lucie Šilhová zamýšlený koncept setkávání.

Interiér Art & Event Gallery v Černé labuti, kde Salónky budou pravidelně dvakrát do měsíce probíhat, stojí za pozornost. Je dílem architektky Evy Jiřičné, která propojila galerii s kavárnou i střešní terasou v jeden společenský prostor s výhledem na centrum Prahy.

Na koho se můžete těšit v lednu a únoru?
Ivo Kahánek, 17. ledna
Věhlasný pianista je považován za jednoho z vedoucích interpretů romantické klavírní hudby a za specialistu na český repertoár. Držitel cen Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, Klavírní soutěže Maria Canals v Barceloně, Vendôme Prize Vídeň a Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních koncertoval mimo jiné se Symfonickým orchestrem BBC pod vedením Jiřího Bělohlávka, s Berlínskými filharmoniky pod vedením sira Simona Rattleho, s Mahler Chamber Orchestra, s Vídeňskými filharmoniky, se Symfonickým orchestrem rozhlasu WDR a Curyšským komorním orchestrem. Ivo Kahánek se věnuje též pedagogické činnosti.

Milan Svoboda, 14. února
Bývalý hlavní kastelán Národního památkového ústavu se v současné době věnuje instalacím historických tabulí a banketů na zámcích a v dalších objektech podobného druhu. Na zámku Kynžvart realizoval banket, jenž na počest císaře Ferdinanda V. pořádal rakouský kancléř Klemens Wenzel kníže von Metternich. Na Konopišti vytvořil sladkou barokní tabuli. Je příznivcem tzv. živých památek, které nejsou pouze muzejními expozicemi, ale místy, kde se lidé dozvědí mnoho zajímavého o životě obyvatel jednotlivých objektů. Milan Svoboda jako manažer společenských eventů mimo jiné organizoval svatby tří dcer knížete Lobkowicze. Kromě toho spravuje část pozůstalosti herce a spisovatele Miroslava Horníčka.

Zdeněk Lhoták, 28. února
Fotograf, umělec a organizátor fotografických projektů. Je držitelem 2. ceny World Press Photo 1986 a titulu QEP (Qualified European Photographer). Ve své volné fotografické tvorbě se zaměřuje na lidské tělo formou autoportrétů v černobílé i barevné škále. Jeho fotografie relativizují pojmy krásy a ošklivosti i ženské a mužské symboliky.Je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR, Spolku výtvarných umělců Mánes a občanského sdružení FotoForum Praha. Je autorem ikonických fotografií zablácených vojáků z Československé spartakiády. V roce 2020 získal ocenění Osobnost České fotografie.

Tomáš Motl, 14. března
Bývalý šéfdramaturg televizní společnosti Febio, kde pod jeho vedením vznikly například cykly GEN nebo Cestománie. Stál u zrodu internetové verze měsíčníku National Geographic. V současné době je výkonným ředitelem kanálu ČT art a ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, který pořádá Česká televize. V letech 2017 až 2019 byl členem výboru IMZ (The International Music and Media Centre).

Hostitelka Salónku – publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová
Dlouhá léta pracovala v prestižních lifestylových titulech. Její oblíbenou novinářskou disciplínou jsou rozhovory s lidmi, kteří ve své profesi dokázali uspět na světové úrovni, a přitom zůstali skromní a pokorní. Zpovídala například výtvarnici Mílu Fürstovou, jejíž díla si oblíbila britská královna, pěvkyně Soňu Červenou, Magdalenu Koženou a Dagmar Peckovou, psychiatra Radkina Honzáka, neslyšící překladatelku hudby do znakové řeči Marii Basovníkovou či olympijskou vítězku Ester Ledeckou. Pro česko-německý N&N magazín, který Salónek zaštiťuje, vedla rozhovor s ředitelem České Filharmonie Davidem Marečkem.

V roce 2020 se zúčastnila stipendijního pobytu na pozvání Egon Schiele Art Centra Český Krumlov, pro které napsala povídku inspirovanou životem Egona Schieleho. V tomtéž roce byla členkou poroty literární soutěže vyhlašované Obcí spisovatelů Cena Miloslava Švandrlíka. Napsala čtyři knížky – odborně naučnou publikaci Matkou ve vyšším věku, bestseller Beru to na sebe a volně navazující Svedu to na tebe a knižní rozhovor s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou Zázraky jsou logické.






Autor: TZ, red

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

Dnes ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

Dnes ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Další články
Nahoru