Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sady Svatopluka Čecha mají nový vodní prvek, tvoří ho soustava vodotrysků a brouzdaliště
Renovovaný vodní prvek v sadech Svatopluka Čecha. Foto: P2

Sady Svatopluka Čecha mají nový vodní prvek, tvoří ho soustava vodotrysků a brouzdaliště

Praha 2 zahájila provoz nového vodního prvku v Sadech Svatopluka Čecha. Ten se tak po celkové rekonstrukci stal opět dominantou parku. Soustavu vodotrysků a brouzdaliště, která je řízena automaticky, doplnila originální výzdoba v podobě úryvku z díla spisovatele Svatopluka Čecha. Rekonstrukce vodního prvku v centrální části parku vyšla radnici na zhruba 41 milionů korun. Městská část o tom dnes informovala v tiskové zprávě.  

Praha 2 každoročně do svých parků investuje nemalé finanční prostředky, které jsou určeny na údržbu a dosadbu veřejné zeleně, čistotu parků, ale i rekonstrukci stávajících a výstavbu nových vodních prvků.

„Revitalizujeme nejen parky samotné, ale i jejich vodní prvky a rozšiřujeme síť pítek a mlžítek, které jsou zvlášť v horkém letním počasí v centru města velice vyhledávané. O to větší radost mám, že jsme v samém závěru léta stihli dokončit tolik očekávanou rekonstrukci vodního prvku v sadech Svatopluka Čecha. Nové fontány i brouzdaliště jistě návštěvníci parku ocení,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Přímo mezi vodotrysky jsou na odtokové ploše úryvky z Čechovy tvorby. „Tak, nechať dromedárů bíla žebra, lví děsné stopy, věnčí písků opál, přec v náruč pouště vichrem letí zebra,“ mohou si třeba lidé přečíst úryvek z knihy Pravý výlet pana Broučka do Měsíce.

Proměnou prošel nejen stávající vodní prvek v západní části parku, ale i jeho bezprostřední okolí. Obnovy se dočkaly okolní chodníky i mobiliář parku, trávník u vodního prvku má automatické zavlažování. Samotný pomník slavného básníka a prozaika je pak romanticky osvětlen.

Sady Svatopluka Čecha jsou od roku 2003 nemovitou kulturní památkou. Jejich revitalizace probíhá postupně. V roce 2018 byly nově vydlážděny cesty a rozšířena odpočinková zákoutí podél hlavních parkových cest. Později došlo k rekonstrukci dětského hřiště a opravě zahradnického domku MŠ Šumavská.

„Na základě přání občanů jsme pokračovali i ve zvelebení západní části parku a rekonstrukci vodního prvku. Vůbec nesložitější bylo technologické řešení projektu, vybudování podzemní části strojovny a technického zázemí. Z prvních nadšených reakcí návštěvníků je však jasné, že to stálo za to,“ dodal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který má v gesci oblast financí, investic a dopravy.


Autor: Hla

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru