Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Sady Svatopluka Čecha mají nový vodní prvek, tvoří ho soustava vodotrysků a brouzdaliště
Renovovaný vodní prvek v sadech Svatopluka Čecha. Foto: P2

Sady Svatopluka Čecha mají nový vodní prvek, tvoří ho soustava vodotrysků a brouzdaliště

Praha 2 zahájila provoz nového vodního prvku v Sadech Svatopluka Čecha. Ten se tak po celkové rekonstrukci stal opět dominantou parku. Soustavu vodotrysků a brouzdaliště, která je řízena automaticky, doplnila originální výzdoba v podobě úryvku z díla spisovatele Svatopluka Čecha. Rekonstrukce vodního prvku v centrální části parku vyšla radnici na zhruba 41 milionů korun. Městská část o tom dnes informovala v tiskové zprávě.  

Praha 2 každoročně do svých parků investuje nemalé finanční prostředky, které jsou určeny na údržbu a dosadbu veřejné zeleně, čistotu parků, ale i rekonstrukci stávajících a výstavbu nových vodních prvků.

„Revitalizujeme nejen parky samotné, ale i jejich vodní prvky a rozšiřujeme síť pítek a mlžítek, které jsou zvlášť v horkém letním počasí v centru města velice vyhledávané. O to větší radost mám, že jsme v samém závěru léta stihli dokončit tolik očekávanou rekonstrukci vodního prvku v sadech Svatopluka Čecha. Nové fontány i brouzdaliště jistě návštěvníci parku ocení,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Přímo mezi vodotrysky jsou na odtokové ploše úryvky z Čechovy tvorby. „Tak, nechať dromedárů bíla žebra, lví děsné stopy, věnčí písků opál, přec v náruč pouště vichrem letí zebra,“ mohou si třeba lidé přečíst úryvek z knihy Pravý výlet pana Broučka do Měsíce.

Proměnou prošel nejen stávající vodní prvek v západní části parku, ale i jeho bezprostřední okolí. Obnovy se dočkaly okolní chodníky i mobiliář parku, trávník u vodního prvku má automatické zavlažování. Samotný pomník slavného básníka a prozaika je pak romanticky osvětlen.

Sady Svatopluka Čecha jsou od roku 2003 nemovitou kulturní památkou. Jejich revitalizace probíhá postupně. V roce 2018 byly nově vydlážděny cesty a rozšířena odpočinková zákoutí podél hlavních parkových cest. Později došlo k rekonstrukci dětského hřiště a opravě zahradnického domku MŠ Šumavská.

„Na základě přání občanů jsme pokračovali i ve zvelebení západní části parku a rekonstrukci vodního prvku. Vůbec nesložitější bylo technologické řešení projektu, vybudování podzemní části strojovny a technického zázemí. Z prvních nadšených reakcí návštěvníků je však jasné, že to stálo za to,“ dodal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který má v gesci oblast financí, investic a dopravy.


Autor: Hla

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru