dnes
Pátek - zatazeno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
10°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
Zpravodajství

Šachy oživují české parky, náměstí i kampusy univerzit

Nejlepší čeští šachisté, David Navara a Viktor Láznička, dnes sehráli exhibiční partii proti nejlepším českým šachistkám Tereze Olšarové a Kristýně Havlíkové. Pokřtili tak nové veřejné šachové stolky umístěné u Národní technické knihovny v Praze 6. Vedle přípravy na nadcházející zápasy Světového poháru v Baku tím podpořili projekt Šachy na ulici. 

Ten odstartoval vloni v srpnu v Praze. Během letošního léta se rozšiřuje do celé České republiky. Kampus v Dejvicích je jedním z desítek míst, na kterých šachy od tohoto léta potkáte.

„Snažíme se, aby prostor v okolí Národní technické knihovny žil. Naším cílem je, aby se zde lidé setkávali a našli i zábavu. Z tohoto pohledu jsou šachové stolky ideálním prvkem a jsme rádi, že se nám je ve spolupráci s městskou částí Praha 6 podařilo umístit právě sem,“ říká ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda.    

Za projektem Šachy na ulici stojí spolek Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy. Piána dnes oživují 43 měst a okolo mnohých z nich se vytvořily komunity místních aktivních lidí. „Je to vlastně takový první impuls. Nejde jen o to rozmisťovat šachy, piana nebo cokoliv jiného, ale o to, aby si další aktivní lidi ve svém městě vyzkoušeli, jaké to je zasahovat do veřejného prostoru místa, kde žijí. Jedno léto uspořádají šachový turnaj pro děti, druhé třeba vlastní malý festival,“ komentuje kavárník Ondřej Kobza.

Šachy pod širým nebem si dnes můžete zahrát na šesti místech v Praze a dále třeba v Ústí nad Labem, Kolíně, Litoměřicích, Čelákovicích, Neratovicích, Zákolanech nebo Rokytnici nad Jizerou. V nejbližších dnech k nim přibyde Brno, Břeclav, Lysá nad Labem nebo Děčín. Celkově je do projektu zapojeno asi 40 měst. „Těší nás, že o projekt Šachy na ulici je takový zájem. Je to perfektní způsob propagace našeho sportu, a proto ho svaz plně podporuje,“ dodává předseda Šachového svazu ČR Viktor Novotný.  

Stolky a židle jsou vyráběny z betonu a jejich design a výrobu zajistil sochař Jakub Vlček. Šachové figurky vznikají ve spolupráci s neziskovou organizací RUBIKON Centrum, která již 21 let vytváří programy směřující ke snižování recidivy. Její snahou je opětovně začlenit lidi s trestní minulostí do společnosti, rozvíjet jejich konkurenceschopnost na pracovním trhu a posílit jejich ekonomickou situaci. „Jsme rádi, že jsme mohli přispět k realizaci tohoto super nápadu a zprostředkovat výrobu šachových figurek, o kterou se postarali vězni v rámci pravidelných dílen ve věznici v Horním Slavkově, se kterou pravidelně a dlouhodobě spolupracujeme. Velký dík patří i věznici Horní Slavkov a samozřejmě samotným tvůrcům figurek. Přejeme nápadu dlouhý a veselý život a radost všem hráčům,“ uvádí Anita Homrová z RUBIKON Centra.  


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

12. listopadu 2019 ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Další články
Nahoru