Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Šachy oživují české parky, náměstí i kampusy univerzit

Nejlepší čeští šachisté, David Navara a Viktor Láznička, dnes sehráli exhibiční partii proti nejlepším českým šachistkám Tereze Olšarové a Kristýně Havlíkové. Pokřtili tak nové veřejné šachové stolky umístěné u Národní technické knihovny v Praze 6. Vedle přípravy na nadcházející zápasy Světového poháru v Baku tím podpořili projekt Šachy na ulici. 

Ten odstartoval vloni v srpnu v Praze. Během letošního léta se rozšiřuje do celé České republiky. Kampus v Dejvicích je jedním z desítek míst, na kterých šachy od tohoto léta potkáte.

„Snažíme se, aby prostor v okolí Národní technické knihovny žil. Naším cílem je, aby se zde lidé setkávali a našli i zábavu. Z tohoto pohledu jsou šachové stolky ideálním prvkem a jsme rádi, že se nám je ve spolupráci s městskou částí Praha 6 podařilo umístit právě sem,“ říká ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda.    

Za projektem Šachy na ulici stojí spolek Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy. Piána dnes oživují 43 měst a okolo mnohých z nich se vytvořily komunity místních aktivních lidí. „Je to vlastně takový první impuls. Nejde jen o to rozmisťovat šachy, piana nebo cokoliv jiného, ale o to, aby si další aktivní lidi ve svém městě vyzkoušeli, jaké to je zasahovat do veřejného prostoru místa, kde žijí. Jedno léto uspořádají šachový turnaj pro děti, druhé třeba vlastní malý festival,“ komentuje kavárník Ondřej Kobza.

Šachy pod širým nebem si dnes můžete zahrát na šesti místech v Praze a dále třeba v Ústí nad Labem, Kolíně, Litoměřicích, Čelákovicích, Neratovicích, Zákolanech nebo Rokytnici nad Jizerou. V nejbližších dnech k nim přibyde Brno, Břeclav, Lysá nad Labem nebo Děčín. Celkově je do projektu zapojeno asi 40 měst. „Těší nás, že o projekt Šachy na ulici je takový zájem. Je to perfektní způsob propagace našeho sportu, a proto ho svaz plně podporuje,“ dodává předseda Šachového svazu ČR Viktor Novotný.  

Stolky a židle jsou vyráběny z betonu a jejich design a výrobu zajistil sochař Jakub Vlček. Šachové figurky vznikají ve spolupráci s neziskovou organizací RUBIKON Centrum, která již 21 let vytváří programy směřující ke snižování recidivy. Její snahou je opětovně začlenit lidi s trestní minulostí do společnosti, rozvíjet jejich konkurenceschopnost na pracovním trhu a posílit jejich ekonomickou situaci. „Jsme rádi, že jsme mohli přispět k realizaci tohoto super nápadu a zprostředkovat výrobu šachových figurek, o kterou se postarali vězni v rámci pravidelných dílen ve věznici v Horním Slavkově, se kterou pravidelně a dlouhodobě spolupracujeme. Velký dík patří i věznici Horní Slavkov a samozřejmě samotným tvůrcům figurek. Přejeme nápadu dlouhý a veselý život a radost všem hráčům,“ uvádí Anita Homrová z RUBIKON Centra.  


Autor: red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru