Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
S vítězem soutěže na novou ZŠ na Rohanském ostrově se Praha 8 nakonec nedomluvila
Vítězný návrh architektonické soutěže na podobu ZŠ Rohan. Zdroj: Česká komora architektů / ČKA

S vítězem soutěže na novou ZŠ na Rohanském ostrově se Praha 8 nakonec nedomluvila

Radnice Prahy 8 se nedomluvila na vytvoření projektu s vítězem architektonické soutěže AXXI na novou základní školu na Rohanském ostrově. Důvodem je cena za vypracování projektu ve výši 69,5 milionu korun, která se úřadu zdá nepřiměřeně vysoká. Radnice nyní bude jednat s dalšími v pořadí. Novinářům to ve čtvrtek řekl místostarosta pro územní rozvoj Radomír Nepil (ANO). Nová škola má v 27 třídách pojmout přes 900 dětí a stavba původně měla začít v roce 2025. Náklady mají být maximálně 979,8 milionu bez DPH. Na Rohanském nábřeží a ostrově vzniká nová čtvrť.

„Uděláme maximum, abychom postavili základní školu na Rohanském ostrově včas a s rozpočtem, který máme k dispozici. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří. Pokud u miliardové stavby podceníte přípravu a počáteční fáze, naberete zpoždění v době realizace a stavba se prodraží. Nemohli jsme udělat chybu už na začátku, nechat se zatlačit do kouta a přijmout nabídku, jejíž cena není obvyklá,“ řekl Nepil.

Městská část podle Nepila udělala vše proto, aby se s vítězem architektonické soutěže o návrh nové školy na Rohanském ostrově – brněnským ateliérem AXXI – dohodla. V únoru zahájila dle pravidel soutěže jednací řízení bez uveřejnění, které během pěti měsíců třikrát prodloužila vzhledem k tomu, že vyjednávání o smlouvě, zárukách a odpovědnosti i ceně zakázky byla velmi složitá.

Na obou stranách došlo ke kompromisům a vítěz zakázky nakonec akceptoval s výhradami podobu smlouvy a podal nabídku. Za vypracování projektové dokumentace požadoval celkovou odměnu 69,5 milionu korun a z toho za dopracování již odměněného návrhu stavby ze Soutěže o návrh (studie projektu) 16 milionů.

Projektový manažer FETTERS management, kterého městská část pověřila odborným řízení projektu základní školy Rohan, následně jednoznačně doporučil nepřijetí nabídky vzhledem k neadekvátním finančním požadavkům na základě porovnání s konkrétními obdobnými projekty na území hlavního města.

Městská část si proto nechala vyhotovit posudky od znalce, společnosti PKF APOGEO Esteem, která posuzovala cenu, a právní kanceláři Wilsons zadala zhodnocení toho, zda smluvní podmínky odpovídají tržnímu standardu. 

Právní posudek potvrdil, že smluvní požadavky městské části nevybočují ze standardu trhu a nezakládá důvody pro navýšení ceny. Znalkyně společnosti PKF APOGEO Esteem označila cenu projektové dokumentace projektu ZŠ Rohan ve výši 69,5 milionu korun za nadhodnocenou a stejně tak posuzovanou cenu studie projektu ZŠ Rohan ve výši 16 milionů korun nelze podle ní považovat za obvyklou.

Posudek srovnával ceny projektových dokumentací a studií u několika projektů a studií základních škol v Praze. Například u základní školy Elektra, která je pro obdobný počet dětí, vyšla projektová dokumentace Městskou část Praha 9 na 18,8 milionu, u smíchovské ZŠ v Cibulkách byla cena 22,3 milionu, u ZŠ Smíchov City 38,4 milionu korun a u ZŠ Komořany vyšla cena projektové dokumentace na 48,5 milionu korun.

Cenu projektové dokumentace ZŠ Rohan znalkyně rovněž ověřila pomocí Výkonového a honorářového řádu České komory architektů a ČKAIT. I v tomto posouzení vyšla vítězem požadovaná cena jako nadhodnocená přestože ceny vyplývající s Výkonového a honorářového řádu bývají zpravidla výrazně vyšší, než běžné tržní ceny. Podobně mimo parametry porovnávaných nabídek vyšla cena studie projektu, a to jak v porovnání se studiemi jiných škol, tak podle honorářového řádu.

„Za těchto podmínek nemůže městská část dál pokračovat ve spolupráci s vítězem architektonické soutěže a ignorovat zcela jednoznačné závěry odpovědných odborných poradců. Jediným odpovědným řešením respektující odborné závěry je tedy nepřijetí nabídky,“ řekl Nepil.

„V žádném případě nechceme ohrozit stavbu školy. Sami nejlépe víme, jak moc jí potřebujeme a jak moc šibeniční termín nad námi visí. Na druhou stranu nemůžeme jít do stavby doslova ,za každou cenu´. Dle pravidel soutěže o návrh nyní zahájíme jednání s druhým a třetím v pořadí umístěným uchazečem v architektonické soutěži. Pokud i s nimi nenalezneme dohodu, budeme hledat jinou co nejrychlejší cestu k nové škole. Možnosti existují a neobáváme se, že bychom nedokázali nalézt řešení a výstavba školy byla ohrožena,“ uvedl místostarosta Radek Nepil.

S vítězem zástupci radnice jednali o řadě aspektů, které si městská část dala do podmínek soutěže. Mezi nimi je mimo jiné, že nebude překročený zmíněný rozpočet nebo že použité technologie nabízejí minimálně tři dodavatelé. Architekti v jednání podle zástupců Prahy 8 namítali, že podmínky byly příliš přísné. 

Na druhém místě skončila kancelář Igloo Architekti a třetí Chybik+Kristof Associated Architects.

Pokud by se městská část nedohodla s žádným z účastníků, je podle Nepila možné, že by se architektonická soutěž zrušila. Pro radnici je totiž nepřekročitelná celková částka určená na výstavbu školy. Zrušení soutěže je podle něho ale až krajní možností, které se radnice snaží vyhnout.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru