dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
S Vítem Olmerem o pražských vekslácích. Režisér začíná točit pokračování Bony a klid
Jan Potměšil (v popředí) a Roman Skamene ve filmu Bony a klid. Oba si zahrají i ve dvojce. Foto: archiv

S Vítem Olmerem o pražských vekslácích. Režisér začíná točit pokračování Bony a klid

Možná, že i pro vás je Olmerův a Johnův film Bony a klid z roku 1987 filmem kultovním. Možná si vzpomínáte na osudy původně nezkaženého chlapce Martina Holce (Jan Potměšil) ve světě pražského podsvětí. Právě teď začíná režisér a scénárista Vít Olmer točit pokračování tohoto příběhu v současnosti.

Uvidíme v něm nejen původní herce, jako Jana Potměšila nebo Romana Skamene, ale také ty současné – například Jakuba Prachaře. A příběh prý bude sledovat osudy veksláků v dobách rozvinutého kapitalismu. Podle režiséra to bude pokračování opět plné nečekaných situací a očekávaného humoru. Takže jsme se ho na prahu natáčení zeptali na pár zajímavostí.

olmer-reziser-nahled

Režisér Vít Olmer

Jak jste tehdy na konci osmdesátých let zkoumal život a zvyky českých veksláků?
Bydlel jsem na Hradčanském náměstí, kde se „penězoměnci“ scházeli ve snack-baru U labutí. Dobře se jim tam parkovaly jejich „medvědi“, „klavíry“ a „mrchy“ – zkrátka na tu dobu luxusní auta. Sedával jsem na baru, odposlouchával a zapisoval si jejich mluvu, stejně jako to dělal na jiných místech spoluautor Radek John. Mimochodem, oni mluví podobným slovníkem dodnes, zvlášť když se sejdou na panáku.

Byli to vesměs primitivové nebo se mezi nimi objevili i intelektuálové?
Samozřejmě, i inženýři a právníci. Oni měli obchodního ducha, který se v té době nedal moc uplatnit. Čímž na ně nechci pět nějaké ódy, většinou to byli lidé bez skrupulí. Chtěl-li jsem ale udělat pravdivý film, musel jsem se s nimi seznámit. Někteří mi dělali „poradce“. Ostatně, byli tak trochu pyšní na to, že se o nich točí film, a jeden z jejich šéfíčků mi po premiéře řekl, že se jim to líbilo, protože kdyby ne, zapálili by mi auto.

Tehdy ještě rozhodovali o uvedení filmu komunisti. Jak to probíhalo při schvalování filmu?
No, měl jsem z toho vítr. Po projekci u generálního ředitele Purše, za účasti soudruhů z ÚV, nastalo hrobové ticho. Vypadalo to, že film půjde „k ledu“. Naštěstí vstal jakýsi osvícený soudruh a pravil, ať se to schválí, protože to prý stejně už viděla polovina národa na kazetách, které právě veksláci tajně vynesli z laboratoří a prodávali za pětistovku. Což byly tenkrát docela slušné peníze.

Anketa

Na jakou "dvojku" se víc těšíte?

57.9%
(57.9%)
31.6%
(31.6%)
Jak dneska tihle veksláčtí bossové vlastně žijí?
O tom ten film právě bude: kromě Bínyho /na tu roli se Roman Skamene moc těší/, který postává na Staromáku před restaurací a místo „bony, bony“, nabízí turistům: "Češskoje kušanije charóšoje, essen mňam mňam, bona czecha cuccina, bona, bona…„, se většina veksláků stala úspěšnými podnikateli, kmotry a dokonce politiky. Ale ten film nebude v žádném případě o politice, spíš taková ironická krimi-komedie. Myslím, že lidé mají politiky plné zuby a v kině se chtějí pobavit – a já se pokračováním, "dvojkou“, o to chci pokusit.


Autor: Zuzana Pšenicová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru