Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
S vídeňským elektrobusem již koketovaly Pardubice a Brno, teď ho vyzkouší Praha
Elektrobus Rampini-Siemens loni testovali v Pardubicích a Brně. Teď je na řadě Praha. Foto: Jindřich Běťák / Wikimedia Commons

S vídeňským elektrobusem již koketovaly Pardubice a Brno, teď ho vyzkouší Praha

Elektrobus zapůjčený vídeňským dopravním podnikem bude v druhé polovině příštího týdne testován v pražské MHD. Svézt se jím budou moci cestující na lince 216 v Praze 6.

Elektrobus se dobíjí z trolejového vedení. Lze jej tak nasadit do celodenního provozu. V Praze by totiž mohl využívat existující tramvajové trakční vedení i měnírny. Krátkodobé dobíjení v průběhu dne trvá deset až patnáct minut při pobytech na konečné zastávce. V noci se pak může nabíjet v depu.

Plně elektrický provoz umožňuje cestování bez hluku a spalin. „Elektrobus Siemens-Rampini je atraktivní nejen pro cestující, ale i pro kolemjdoucí a ty, kteří žijí podél komunikací. Je tichý, čistý, má příjemný interiér a je vybaven elektrickým vytápěním i klimatizací. Přitom je energeticky velice úsporný," uvedl Roman Kokšal, ředitel dopravních divizí Siemens ČR.

Pražský dopravní podnik si tento elektrobus vypůjčil pro zkušební provoz od vídeňského dopravního podniku, který v minulém roce pořídil celkem dvanáct těchto vozů. Zkušební provoz bude probíhat na lince číslo 216 ve dnech 22. až 26. ledna.

Linka jede po trase Bořislavka – Vozovna Střešovice – Vojenská nemocnice – Poliklinika Petřiny v Praze 6. V pracovní den má třicetiminutový interval, o víkendu hodinový. Elektrobus vypůjčený z Vídně již loni testovali v Pardubicích a Brně, zda zde bude jezdit v běžném provozu, zatím není rozhodnuto.

Praha již v minulosti testovala řadu autobusů s ekologickými pohony. I když se některé v provozu objevily, vzhledem k celkovému počtu prostředků v pražské MHD se vždy jednalo o nevýznamný počet.


Autor: Jan Puci

Na Rock for People vlakem a se slevou

Dnes v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice

18. května 2023 ve 12:26

České dráhy výrazně posílí dopravu na 56. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati z Prahy přes Benešov u Prahy a Olbramovice do Tábora a Sedlčan posilové vlaky a zvětší kapacitu...

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 6: Nové možnosti parkování pro dědinské

16. května 2023 v 08:49

Obyvatelé Dědiny mohou od května parkovat na nevyužívané odstavné ploše v blízkosti sídliště. Praha 6 se na tom dohodla s majitelem pozemku, ministerstvem obrany. Částečně se tak podaří nahradit parkovací místa, která dočasně chybí kvůli stavbě tramvajové trati a...

Další články
Nahoru