dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
30°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
27°C
Zpravodajství

S úklidem ulic v Praze 2 začali pomáhat vězni

Do úklidu ulic v Praze 2 se od počátku tohoto týdne zapojují vězni. Novinka, s kterou nyní přichází městská část Praha 2 ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR a úklidovou firmou Komwag, souvisí s novou koncepcí vězeňství, připravenou Ministerstvem spravedlnosti ČR.
cernochova-nahled

Představení projektu za účasti starostky Jany Černochové

Za Prahu 2 iniciovala starostka Jana Černochová projekt, jehož cílem je zapojit vězně, kteří jsou k tomu způsobilí, do pracovního prostředí, zajistit jim zaměstnání po propuštění a snížit jejich opakované návraty do věznic.

Praha 2 jako první z centrálních městských částí poskytne vězňům šanci pracovat přímo před zraky veřejnosti. „V tomto smyslu je dohoda Vězeňské služby, Komwagu a naší městské části revoluční novinkou, která vězňům umožní zapojit se do běžného prostředí s vědomím, že dělají potřebnou práci. Úklidové firmy se totiž dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovních sil. Zatím se rozjíždí pilotní projekt, v jehož rámci budou čtyři vězni zametat ulice v Podskalí a další čtyři budou v Malešicích pomáhat s tříděním svezeného odpadu. Vždycky s nimi budou pracovat i zaměstnanci Komwagu,“ zdůraznila starostka Prahy 2 Jana Černochová, která tento způsob zaměstnávání v úklidové firmě iniciovala.

„Zvýšit zaměstnanost vězněných osob bylo jednou z mých priorit při nástupu do funkce. Od té doby se nám podařilo uzavřít už přes dvě stovky smluv. Poptávka po odsouzených coby zaměstnancích roste a já věřím, že je to nejlepší cesta ke snížení recidivy,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán, do jehož gesce vězeňství spadá.

Do projektu se zapojily Vazební věznice Praha-Pankrác a Vazební věznice Praha-Ruzyně. Po čtvrt roce se pilotní projekt vyhodnotí, a pokud bude úspěšný, pracovní příležitosti vězňů se budou dále rozvíjet.

„Prioritou pro nás je, aby věznici opouštěli lidé, kteří umí pracovat, mají pracovní návyky a chovají se slušně. Z praxe máme již zkušenost, že odsouzení, kteří pracují, v mnoha případech zůstávají u stávajícího zaměstnavatele i po výkonu trestu. To je ta nejlepší cesta pro začlenění se zpět do společnosti a jeden z hlavních smyslů těchto projektů,“ řekl generální ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal.

To potvrzují i dosavadní zkušenosti z praxe. „V minulosti jsme zaměstnali člověka, který se vrátil z výkonu trestu. Nejprve jako metaře a později dokonce jako řidiče, když se ukázalo, že je poctivý, pilný a pracovitý. Dnes patří k našim nejlepším zaměstnancům,“ uvedl konkrétní příklad ředitel společnosti Komwag Jaroslav Stružka.


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru